2024. július 18., csütörtök

Kilátó a zentai csata emlékére

A városháza tornyában turisták fogadására alkalmas helyiségeket alakítanak ki

A zentai városháza tornyában, az óraszerkezet alatt közel 100 négyzetméteres, eddig kihasználatlanul álló helyiséget rendeznek be a városra és környékére kíváncsi turisták számára. A toronyban kávé és üdítő várja az ide felkapaszkodó vendégeket, akik állványra szerelt távcsövekkel fürkészhetik a várost és a tájon áthömpölygő Tiszát.

A toronyóra alatti tágas helyiségben hamarosan fogadják a látogatókat (Gergely József)

Vörös Attilától, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezetének igazgatójától kértünk tájékoztatót a toronyban folyó munkálatokról: –A városháza tornyában a toronyóra alatti és az óraszerkezetet magában foglaló helyiségeket turisztikai kilátóvá alakítjuk át – mondja. –A Kilátó a zentai csata emlékére elnevezésű projektumhoz kapcsolódó munkálatok már tavaly ősszel megkezdődtek. Felkértük Balla Ákos zentai festőművészt, hogy készítsen el egy nagyobb, 5×2 méteres és két kisebb festményt, amelyek a zentai csata jeleneteit ábrázolják. Ezek a képek fogják díszíteni a kilátó belsejét. A terem közepén 2×2 méteres terepasztalt állítunk fel a zentai csata makettjével, felette pedig négy plazmatelevízión a toronyból a négy égtáj képét hozzuk be azok számára, akik a nagy magasságban nem mernek kimenni az erkélyre, hogy saját szemükkel gyönyörködjenek a tájban. A számítógéppel összekötött tévéken bármilyen animációt, a zentai csatát, a várost és kulturális életét, építészeti értékeit stb. bemutató filmeket be tudunk mutatni a vendégeknek. Ebből a helyiségből télen az ablakokon is kiláthatnak a vendégek, nem kell kimenni az erkélyre. A toronyóra többmázsás három nehezékéből egyet vagy kettőt meghagyunk, hogy lássák az emberek, hogyan és mi működtette a nagy óraszerkezetet, amelyről levesszük a faborítást, és helyette átlátszó plexiüveggel burkoljuk, rajta keresztül működés közben lesz látható a különleges, nagyméretű óraszerkezet. Az óramű feletti térelválasztó plafont kiszedjük és a gerendákra szilárdan rögzített három harang is láthatóvá válik, amelyeket idővel alkalmassá tehetünk harangjátékok lejátszására is. A városháza toronyórája jelenleg nem jelzi harangütésekkel az idő múlását.

A tornyot körbefutó erkélyen a korlátra a négy égtáj irányába nagyméretű távcsöveket és alájuk 60 centiméter átmérőjű fémlapokat szerelnek, amelyeken bejelölik az égtájakat, és az abban az irányban, különböző távolságokra fekvő települések neveit is feltüntetik.

Mivel keskeny, meredeken kanyargó csigalépcsőn kell felkapaszkodni a toronyba, tervbe vették, hogy a kilátóhoz a városháza udvaráról egy külső liftet építenek, amely felviszi a látogatókat a toronyba.

– A turistacsalogató kilátó összesen 8 millió dinárba kerül, 3 millió dinárt a köztársasági turisztikai és gazdasági minisztérium folyósít, 2 millió dinárt hagyott jóvá a tartományi gazdasági titkárság, a fennmaradó 3 millió dinárt pedig a községi költségvetésből fedezzük. Sajnos a lift egymagában 9 millió dinárba kerülne, de ezt is mihamarabb megpróbáljuk előteremteni, hogy a polgárok minden korosztálya számára elérhető legyen a zentai városháza tornyának kilátója, amelyet már tavaszra át szeretnénk adni rendeltetésének – mondta végül bizakodva Vörös Attila, a községi turisztikai szervezet vezetője.