Zentán községi határozattal 2005-ben alakították meg a nemek egyenjogúságával és az esélyegyenlőséggel foglalkozó bizottságot. Eddig jórészt a nők egészségvédelme terén fejtették ki aktivitásukat, de idén már a családon belüli erőszak megfékezése kérdéskörével is foglalkoznak.
A bizottság elnöke Klosák Judit, alelnöke pedig Barsi Márta. Velük beszélgettünk arról, mi a bizottság feladata, hatásköre.
– Öt területen kell tevékenykednünk – kezdte a bizottság elnöke –, ezek: a nők egészségvédelme, nők a gazdaságban, nők a politikában, nők a médiában és a családon belüli erőszak. Mi eddig főleg az egészségügyre fektettünk hangsúlyt, de ténykedésünket ebben az évben kiterjesztjük a családon belüli erőszakra is.
• Mit tettek eddig a nők egészségvédelme érdekében?
– Ismeretterjesztő előadásokat szerveztünk a falvakban és a városban – vette át a szót Barsi Márta. –Minden alkalommal orvossal és nővérrel jártuk a terepet, vérnyomás-, vércukorszintmérést végeztünk, előadásokat szerveztünk a változókorról, a keringési zavarokról. Nagyon jó visszajelzéseket kaptunk a résztvevőktől, ezért valószínűleg az idén is folytatjuk az előadásokat.
• Mit tudnak tenni a családon belüli erőszak megfékezése érdekében?
– Ezzel a problémával most kezdtük foglalkozni – mondta Klosák Judit. –Az idei év a családon belüli erőszak éve, ezért a munkaügyi és a nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság ebben a témakörben képzéssorozatot szervez a községi bizottságoknak. Mivel a zentai bizottság nagyon aktív, Zenta volt a második település, ahol a képzés elindult. Erre a múlt hét közepén került sor. A kétnapos szemináriumra minden olyan szakterület képviselőjét meghívtuk, amelynek köze van a családon belüli erőszak kezeléséhez, megfékezéséhez. Így a rendőrség, a szociális védelmi központ, az egészségügy, a bíróság, az iskolák és az óvodák képviselői is jelen voltak. Pszichológusok, orvosok, szociális munkások, rendőrök, közvádlók, jogászok ültek egy asztalhoz, hogy megtárgyalják, hogyan lehetne a leghatékonyabban együttműködni. A két nap alatt természetesen előadásokat is hallgatunk a niši szociális védelmi központ munkatársainak jóvoltából. A szemináriumon megtörtént eseteket dolgoztunk fel, természetesen név nélkül. A szemináriumnak a következő hónapokban rendszeresen lesz folytatása. Összesen négy alapfokú képzésen veszünk részt, a nyáron pedig minden szakterülettel külön foglalkoznak.
• Ha valaki családon belüli erőszakos cselekedet áldozata, fordulhat-e segítségért a bizottsághoz?
– Nekünk ilyen hatáskörünk nincs – vette vissza a szót az alelnök. –Nekünk mint a nemek egyenjogúságával foglalkozó bizottságnak a családon belüli erőszak kérdéskörében az a feladatunk, hogy összehozzuk azokat a szakterületeket, melyeknek egy-egy erőszakos cselekedet után hatékonyan és gyorsan kell együtt dolgozniuk. Ha valakivel ilyesmi történik, annak először a rendőrséghez kell fordulnia. Egy ilyen ügyben elsősorban a rendőrségnek, a szociális védelmi központnak és az egészségügynek kell összedolgoznia.
• Zentán van-e biztonságos ház?
– Nincs, legközelebb Zomborban van. Zentáról egyébként tavaly egyetlen egy esetben kellett egy illetőt ott elszállásolnunk. Zentán egyelőre nincsenek meg a feltételek a biztonságos ház működtetéséhez. Jól tudjuk, hogy S.O.S. telefonra is szükség lenne, de sajnos még az is várat magára – hallottuk a bizottság vezetőitől.