2024. szeptember 2., hétfő

Évről évre nehezebb!

Beszélgetés Varga Ildikóval, a Zentai Diáksegélyező Egyesület elnökével

A Zentai Diáksegélyező Egyesület (ZENDE) 1991-ben civil kezdeményezésre alakult. Az akkori háborús időkben néhány nyugdíjas pedagógus összefogásával hozták létre azt az egyesületet, amely a rászoruló diákokat igyekezett felkarolni. A kezdeti időszakban 8–10 középiskolást, főiskolai hallgatót és egyetemistát támogattak, majd 1999-ben és 2000-ben már 200–220 diáknak voltak a támaszai.

Varga Ildikó (Horvát Ágnes felvétele)

Jelenleg hány ösztöndíjasuk van?

– Ebben az iskolaévben sajnos csak 91 diákot támogatunk, ugyanis nincs többre pénz. A tavalyi iskolaévben 124 ösztöndíjasunk volt, de kénytelenek voltunk lefaragni a számból.

Pénzt szerezni sosem volt könnyű. Mi volt a titka annak, hogy a kilencvenes évek végén rekord számú ösztöndíjasuk volt?

– Abban az időben több támogatást kaptunk. Nagyon sok külföldi is segítette az egyesületet. Volt, aki azt mondta, hogy egy diáknak az ösztöndíját állja, volt, aki többet is támogatott egyszerre. Leginkább olyanok küldtek rendszeresen pénzt, akik Zentáról emigráltak. Ezek közül sajnos már sokan nem élnek. A fiatalok pedig szerintünk még nem jutottak el arra a szintre, hogy karitatívkodjanak.

Maradt azért még külföldi támogató?

– A Szülőföld Alap adja a kiosztott ösztöndíjak java részét. Ha ők nem támogatnának bennünket, valószínűleg a létünk forogna kockán. Idén 4.5 millió forintot irányoztak elő a ZENDE-nek. Tavaly valamivel többet, ötmilliót kaptunk, de mi ennek is nagyon örülünk. Hála Istennek a torontói Egyesült Magyar Alap is támogat bennünket, rájuk is rendszeresen számíthatunk.

A zentaiak hogyan viszonyulnak a diáksegélyezőhöz?

– A köztudatba már teljesen beépültünk, így egyre több rászoruló diák adja át kérvényét. Támogató azonban jóval kevesebb van. Egyes lelkiismeretes polgárok adományokkal járulnak hozzá a gyűjtésünkhöz, de a zentai vállalatok közül egyetlen egy sem érzi szükségét annak, hogy segítséget nyújtson. A korábbi években jótékonysági rendezvényeink is voltak, de a színház felújítása miatt az utóbbi egy évben az is elmaradt. Néhány évben a zentai Rotary Club is támogatott bennünket, de mivel az ősszel létrehozták saját ösztöndíj alapjukat, most oda teszik a pénzüket. Természetesen ezt nem róhatjuk fel nekik, mert továbbra is törődnek a diákokkal, csak saját ösztöndíj alapjukon belül.

Az önkormányzat ad-e segítséget?

– Igen. Az idén a 10 hónapra 895000 dinárt irányoztak elő. Ennek kiosztásába egyáltalán nem szólnak bele, a diákokat mi saját rendszerünk szerint válogatjuk ki, vagyis igyekszünk azokat támogatni, akik anyagi nehézségekkel küzdenek. Ezen kívül községi ösztöndíj címén havi 179000 dinárt utalnak át nekünk. A községi ösztöndíj kiosztásához a kritériumokat ők határozták meg. Az kaphatja meg a községi ösztöndíjat, aki zentai lakos, a családja legalább öt éve Zentán él, hiányszakmát tanul, ezen kívül első éves egyetemisták és abszolvensek nem pályázhatnak.

Jelenleg mennyi ösztöndíjat kapnak a diákok?

– Az utazó középiskolások attól függően, hogy Adára, Magyarkanizsára, Csókára, vagy Szabadkára utaznak 1500–2000 dinárt kapnak havonta. A Szabadkán tanuló egyetemisták és főiskolások 4000 dinárt, az Újvidéken tanulók pedig 5000 dinárt. Az egyetemistáknak ez a pénz még a lakbért sem futja, ezért nagyon reméljük, hogy idővel emelni tudjuk számukra az összeget – mondta a ZENDE elnöke.