2024. július 18., csütörtök

CSÓKA - A két nagy összefogása várható

A jövő héten kezdődnek a hivatalos koalíciós tárgyalások – A VMSZ több képviselői helyre számított a helyi parlamentben – A Magyar Koalíció megkaphatja az alelnöki pozíciót

Csókán június 25-ére hívták össze a községi képviselő-testület alakuló ülését, bár még hivatalosan nem tárgyalt egymással a két legtöbb képviselői helyet szerzett politikai erő: a Demokrata Párt (10 mandátum) és a Magyar Koalíció (8 mandátum).

A helyhatósági választások eredményeként a korábbi hat VMSZ-es képviselő helyett az megalakuló testületben a Magyar Koalíció keretében hét VMSZ-es és egy VMDK képviselő foglalhat helyet. A MK nyolc új képviselő-testületi tagja a következő: Balázs Ferenc és Cára József (Csóka), Pintér Csaba (Padé), Reperger Miklós (Tiszaszentmiklós), Nagy Emil (Hódegyháza), Barna Károly (Kanizsamonostora), Pozsár Eleonóra (Feketetó) valamint Marias Ella (Egyházaskér).

A VMSZ csókai községi szervezetének elnöke Reperger Miklós, akárcsak a helyi szervezet vezetése többet várt a Magyar Koalíció szerepélésétől.

– Helyi szinten végül is több helyet szereztünk a képviselő-testületben és a DP helyi vezetésének nem hivatalos, gesztus értékű nyilatkozataiból az szűrhető le, hogy a községi alelnöki pozíciót a MK töltheti be. Egyes falvakban és Csókán is több szavazatra számítottunk, nem pedig arra, hogy a Demokrata Párt ott is lekörözzön bennünket, ahol korábban biztos befutó volt a VMSZ. A bizalomvesztés és lemaradás okai között a csókai község határain túlmutató, tartományi szintű problémák is szerepet játszhattak, mint a sokat emlegetett, de évek hosszú sora óta megoldatlan autonómia kérdés. Már húsz éve felvetettük az autonómia kérdéskörét, de apróbb lépéseket kivéve nem sokat jutottunk előre sem a tartományi sem egyéb autonómia terén.

Azután önálló magyar iskola hálózatot is ígértünk a választópolgároknak, de mostanság nem foglalkoztunk vele. Vannak, akik úgy látják, hogy a VMSZ-ben nincs akkora erő, hogy a nagy horderejű, állami döntésektől függő dolgokat is meg tudnánk oldani. Ezek a körülmények is kihatással voltak a Magyar Koalíció eredményességére általában nézve. Csak azt kell ígérni a választópolgároknak, amit meg tudunk valósítani.

Az Demokrata Pártnak sikerült elhitetni a lakosság körében, hogy csak ők tudnak ellent állni a radikális veszélynek, ők az igazi erő, amire sok magyar szavazatot is kaptak. Úgy látszik nem sikerült megmagyarázni nemzettársainknak, hogy a demokratikus opciót erősítették volna akkor is ha a Magyar Koalícióra szavaznak, sőt, mi kevesebb számú szavazattal arányosan több képviselői helyet szerezhettünk a köztársasági parlamentben.

A Magyar Koalíció jelöltjei Padén is alul maradtak a Demokrata Párttal szemben (Gergelz József felvétele)

A VMSZ községi elnökségében is voltak belső problémák, amelyeket igazán csak a választások előtti hónapokban sikerült megoldani, és úgy látszik az erőnk egy része ezzel elveszett. A választásokra csak az utolsó időszakban tudtunk maradéktalanul odafigyelni. És sajnos a falvakban nem tudtunk megfelelő eredményeket felmutatni, nem tudtunk igazán hatékony érvekkel előhozakodni, hogy miért is szavazzanak inkább a MK jelöltjeire. Bizonyára közre játszottak ebben személyes okok is, hiszen mindenki mindenkit ismer. A személyes szimpátia vagy unszimpátia sokszor többet nyom a latba, mint a felkínált fejlesztési és egyéb programok, a településeknek kiharcolt támogatások stb.

Sajnálatos tényként kell azt is megállapítani, hogy a tartományi választások második fordulójában az MK rovására megfordult a helyzet, ami azért van, mert a magyar szavazók nagyon kis hányada veszi ki részét a második forduló voksolásából. A község 36 százalékos szerbsége viszont elment szavazni és kiszavazta a DP jelöltjét. Mindenesetre tanultunk az eredménytelenségből, és a tapasztalatok alapján a jövőben hatékonyabb választási stratégiát tudunk majd felállítani – mondta Reperger Miklós.