Búzából az ősszel több évtizedre visszamenőleg a legkisebb területet vetették be. Az átlagosnál mintegy százezer hektárral kisebb vetésterületről azonban átlagos termés esetén kielégíthető lesz a hazai malomipar és ezzel együtt a fogyasztók igénye. Liszt- és kenyérhiánytól tehát nem kell tartani. A szakemberek szerint a múlt heti kiadós esők után a gabona jobban viseli a nyári hőséget, de a terméshozamokon jelentősen már nem javíthat. Rekordhozam nem várható, pedig szükség lenne a tavaly kimerült állami tartalékok feltöltésére.
A zentai Žitoprometben már javában folynak az előkészületek az idei gabonatermés zökkenőmentes átvételére, és készítik elő a tárolókat is. Predrag Đurovićtól, az igazgatóbizottság elnökétől az iránt érdeklődtünk, mit tesznek annak érdekében, hogy az átvevőhelyeken lerövidítsék a gabonával megrakott járművek várakozási idejét.
– Amikor beindul az aratás, nagy területről kell alig néhány hét leforgása alatt átvenni és biztonságos körülmények között elraktározni a kenyérnekvalót. Az átvevő helyeken általában éjjel-nappal dolgoznak az emberek, de a torlódás így sem küszöbölhető ki teljes egészében. A malomnál és a Tisza partján lévő silókba párhuzamosan szervezzük meg a búza átvételét, valamint ismét bérbe vesszük a csókai silót. A három nagy befogadóképességű tároló mellett Tornyoson is raktározzuk a gabonát, de a szerződéses viszonyban lévő felsőhegyi, kevi, törökfalui stb. szövetkezetek tárolóit is igénybe vesszük a gabona mielőbbi biztonságba helyezése érdekében.
A leszerződött termésterületeket és a kenyérgabona jelenlegi állapotát figyelembe véve reálisak az elvárásaink arra vonatkozóan, hogy idén is sikerül 45-50 000 tonna búzát felvásárolni, illetve beraktározni. Ötszáz vagon körüli nyersanyagmennyiséggel a malom, a tésztagyár és a pékség egyévi szükségletét maradéktalanul ki tudjuk elégíteni. A termelők belátásuk szerint már aratáskor eladhatják termésüket a Žitoprometnek, de várhatnak is az eladással. A búza tárolásáért csak minimális költséget számítunk fel. Természetesen a korábbi évekhez hasonlóan lehetőség van a vámőrlésre, szükség szerint a malom és a tésztagyár termékeire lehet cserélni a búzát.
Idén stabilabb árakra van kilátás, tavaly ugyanis aratás közben is több alkalommal változott a felvásárlási ár. Tavaly a rossz termés miatt külföldön nagy volt a búza utáni kereslet, amit az exportőrök igyekeztek kihasználni és többet kínáltak a búzáért. Az idén nemcsak nálunk, hanem a többi európai országban és világszinten is nagyobb búzatermés várható, ami az árak megnyugvását eredményezi. Mint mindig, idén is a piaci kereslet és a kínálat szabja meg a búza árát. A Žitoprometnak nem célja a minél alacsonyabb felvásárlási ár. Minél magasabb a búza ára, annál drágábbak az általunk előállított végtermékek.
Néhány héten belül készen állunk a búza átvételére, a műszaki berendezések nagyjavításával és a tárolók felkészítésével az aratás kezdetéig végzünk. Az időjárás további alakulásától függ, hogy mikor kezdődik meg a kenyérgabona betakarítása – mondta Predrag Đurović.