2024. november 29., péntek

Innovációk a Bolyaiból

Két díjat hoztak a zentai Bolyai gimnázium tanulói a XVII. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyről

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium két tanulója, Gleszer Erik és Homolya Miklós a múlt héten vehette át Budapesten a második és harmadik díjat a XVII. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen. A két diáknak Kormányos Róbert, a gimnázium biológiatanára volt a konzulense.

A kárpát-medencei szintű versenyen tavaly harmadik, idén pedig második díjat kapott Gleszer Erik a nagygombák termesztésében alkalmazható új komposztálási technológiák és alapanyagok címet viselő munkájáért. A díjat a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége ajánlott fel. Továbbá a díjazott a legjobb határon túli pályázatért járó, a Magyar Innovációs Szövetség megosztott díját is elnyerte. A rangos verseny díjait Pálinkás József, a MTA elnöke adta át. A díjjal pénzjutalom, pontosabban egy éven keresztül havi 15 000 forintos ösztöndíj folyósítása is jár. A verseny első három helyezettje az egyetemi felvételi alkalmával 25 többletpontot kap.

Gleszer Erik és Homolya Miklós, valamint konzulensük, Kormányos Róbert tanár a budapesti díjátadáson (Gergely József felvétele)

A sikeres tanulót és konzulensét kértük meg, hogy röviden számoljanak be a verseny előzményeiről. – A rangos versenyen vagy új találmánnyal kell jelentkezni, vagy új szemléletmódot kell tükröznie a munkának ahhoz, hogy a bíráló bizottság egyáltalán meghívja a versenyre a dákot. A tavaly novemberben kiírt pályázatra rövid összefoglalóval jelentkeztünk. A diákjaink által írt és átadott összefoglaló alapján januárban érkezett az értesítés, hogy mindkét pályamunkát javasolják kidolgozásra – mondta Kormányos Róbert.

– Az egyik kijelölt zsűritaghoz elmentünk konzultációra, elbeszélgettünk vele, hogy lássa, miről is van szó, mit és hogyan dolgozunk, hogy saját eredeti munkáról van szó. Én a gombákkal foglalkoztam, kidolgoztunk egy új alternatív gombatermesztési technológiát és egy új komposztalapanyagot vezettük be a gombatermesztésbe. Esetünkben ez az új alapanyag a nád volt, és kidolgoztunk egy baktériumos előbontáson alapuló komposztálási technológiát is. A gombafonalak sokkal gyorsabban átszőtték a kezelt nádat, mint az általában a gombatermesztők által komposztalapanyagként használt szalmát és kukoricaszárat – számolt be munkájáról Gleszer Erik.

Az informatikában, fizikában, matematikában stb. már számos országos és világversenyen díjazott Homolya Miklós a Hatékony adatszerkezet sztringek halmazának tárolására című munkájáért harmadik díjban részesült. A verseny bíráló bizottsága kültagot alkalmazott, hogy próbálja meg értelmezni és értékelni az informatika terültén újdonságot jelentő munkát, amelyhez hasonlóval még nem találkoztak középiskolás diák tollából.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás