2024. szeptember 2., hétfő

Tudásfejlesztés közösen

Zentán a hétvégén tartották meg az I. Kárpát-medencei kémiatábort

Péntektől vasárnapig a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban rendezték meg az I. Kárpát-medencei kémiatábort. A háromnapos eseményen magyarországi, erdélyi és vajdasági közép- és általános iskolás diákok vettek részt, összesen 21-en.

Kezdődik a kísérletezés (Horvát Ágnes felvétele)

A diákokat kémiatanáraik is elkísérték, így a tábor a diákok tudásbővítésén kívül a pedagógusoknak is alkalmat adott az ismerkedésre és a szakmai eszmecserére. Szórád Endre főszervező elmondta, hogy a tábor a szolnoki Curie Alapítvány és a Bolyai Farkas Alapítvány együttműködéseként jött létre:

– Hagyományt kívánunk teremteni, és ezután minden évben szeretnénk megszervezni a Kárpát-medencei kémiatábort, ugyanis így még vonzóbbá tudjuk tenni a diákok számára a kémiát. Olyan látványos kísérleteket tudunk elvégezni, melyeket egy egyszerű tanítási órán nem lehet bemutatni, olyan előadásokat hallhatóak, melyekre a tanítási órán nincs lehetőség. A tábor végén vetélkedőt is tartottunk, melyen a diákoknak az új ismereteiket kellett felhasználniuk. Célunk az volt, hogy bővítsük és fejlesszük tudásukat a kémia területén.

Dr. Török Istvánné, a szolnoki Curie Alapítvány elnöke elmondta, hogy a Zentán megtartott tábor egy nagy projektum része, melynek a Szolnokon huszadszor megrendezésre kerülő Curie-emlékverseny országos döntője lesz a folytatása:

– A Curie Alapítvány együttműködési szerződést kötött a Bolyai Farkas Alapítvánnyal és az Erdélyi Magyar Műszaki Társaság sepsiszentgyörgyi fiókintézetével, így a Curie-emlékversenyre Vajdaságból és Erdélyből is érkeznek olyan diákok, akik kiemelkedő képességgel rendelkeznek a kémia területén. A zentai kémiatáborba egyébként a tavalyi Curie-verseny első két helyezettje is eljött, ezzel is szorosabbá téve a kapcsolatot az intézetek között. A projektum finanszírozója a Nemzeti Civil Alap határon túli együttműködéseket támogató kollégiuma.