2024. július 18., csütörtök

A nyomda árverése nem volt „szeplőtelen”

A Bolyai Alapítvány nem mondott le végleg a szomszédos telekről

A nyomda tavaly sz eptemberi árverésében érdekelt volt a Bolyai Farkas Alapítvány a Szerbiában Magyarul Tanuló Diákokért. Majorosi Imre az alapítvány vezetője a nyomda bírósági kezdeményezésre lefolytatott licitációjával kapcsolatban fontosnak tartotta elmondani, hogy az eljárás több pontban kivetni valót hagyott maga után. A procedúra koránt sem volt „szeplőtelen”. Az eljárás formai hiányosságai miatt az alapítványban még nem vesztették el a reményt, hogy hozzájuthatnak a gimnázium jövője szempontjából nagy jelentőségű telekhez.

A zentai Udarnik nyomda továbbra is súlyos anyagi gondokkal küzd, a 23 dolgozó fizetése jóval az átlagos keresetek alatt van. Az igazgatónő, SirmerIldikó ezzel kapcsolatban kifejtette: – Dolgozunk, két váltásban termelünk, igyekszünk minőségi nyomtatványokat előállítani, bár a Stylos csoportban a legkisebbek közé tartozunk. A nagy konkurencia miatt csak kis haszonnal tudunk dolgozni, fejlesztésre nem jut pénz. A gondokat tetézte, hogy a nyomda korábbi – privatizáció előtti – dolgozóinak 22 fős csoportja beperelte az új tulajdonost, hat havi elmaradt fizetésüket követelték rajta. Hosszú ideig folyt a pör, a költségek és kamatok terhe ránk maradt. A bírósági folyamat elhúzódásával a nyomda adóssága tovább nőtt. A nyomda fizetésképtelensége miatt a bíróság tavaly szeptember 13-ára árverést hirdetett, hogy a nyomda eladásából befolyó pénzből kártalanítsa a volt dolgozókat. A licitáción a Stylos egyik vállalata vette meg a nyomda épületeit. A licitáción a Bolyai gimnázium ajánlata a harmadik volt. Talán arra számítottak, hogy az árverésen hozzájutnak a nyomda háromezer négyzetmétert meghaladó telkéhez, de alul maradtak a licitációban. A gimnáziummal egyébként megállapodtunk a telekkiigazításban, várjuk, hogy kiméressék és kijelöljék az új mezsgyét.Továbbra is vannak tartozásaink az anyacégnek, de legalább megszabadultunk a négy évig húzódó költséges pörösködésétől. A nehézségek ellenére továbbra is tartani tudjuk a termékeink minőségét. Az új helyzetben remélem, hogy lesz módunk fejlesztésre, és előbb utóbb megállunk a saját lábunkon – mondta végül az igazgatónő.

A nyomda tavaly szeptemberi árverésében érdekelt volt a Bolyai Farkas Alapítvány a Szerbiában Magyarul Tanuló Diákokért. Majorosi Imre az alapítvány vezetője a nyomda bírósági kezdeményezésre lefolytatott licitációjával kapcsolatban fontosnak tartotta elmondani, hogy az eljárás több pontban kivetni valót hagyott maga után. A procedúra koránt sem volt „szeplőtelen”. Az eljárás formai hiányosságai miatt az alapítványban még nem vesztették el a reményt, hogy hozzájuthatnak a gimnázium jövője szempontjából nagy jelentőségű telekhez.

Gajda Attila, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium igazgatója a mezsgyekiigazítással kapcsolatban elmondta, hogy az Udarnik nyomdával határos mezsgyét a korábbi megállapodással összhangban a földmérő hivatal munkatársai kimérték. A nyomda telke egy fél négyzetméterrel sem lett kisebb, mindössze az történt, hogy az folyamatban lévő építkezés érdekében kiegyenesítették a mezsgyét. – Ami az új objektumokat illeti, mosoda és gyakorlótermek készülnek, sajnos helyszűke miatt nincs mód a kollégiumi férőhelyek bővítésére, pedig az új képzőművészeti szak megnyitása nyomán több lesz a diák. A kollégiumban 68 férőhely van, a bentlakásra pályázókat a kollégiumokra érvényes pontozási rendszer alapján rangsoroljuk. A kollégiumból kiszoruló vidéki tanulók számára az önkormányzattal közösen próbálunk kedvező szálláshelyet biztosítani – mondta a gimnázium igazgatója.