Két héten át tekinthető meg az adai Szarvas Gábor Könyvtár kiállítótermében az a természetrajzi kiállítás, amely Tóth László amatőr ornitológus fél évszázadon át gyűjtött madárpreparátum-, fészek- és madártojás-, valamint gazdag lepke- és rovargyűjteményének töredékét mutatja be a nagyközönségnek. A hétfő esti kiállításmegnyitón Hódi Éva könyvtárigazgató köszöntötte az egybegyűlteket, illetve bemutatta Tóth László amatőr madarászt, természetbarátot és gyűjtőt. Ezt követően Gergely József, lapunk újságírója, ornitológus és természetfotós méltatta Tóth László félévszázados természetrajzi munkásságát, majd megnyitotta a főként vidékünk állatvilágát bemutató természetrajzi kiállítást, amelyen több tucatnyi madárpreparátum, fészektípusok, egzotikus futómadarak tojásai, lepkék és más rovarok láthatók.
Tóth László, Gergely József és a közönség egy része a kiállításmegnyitón (Csincsik Zsolt felvétele)
Tóth László elkötelezettsége a természet, a növény- és állatvilág iránt közismert Adán. Természetbarátként az egyik alapító tagja volt a helyi állatkertnek, és tagja különböző természetvédő egyesületeknek, köztük az adai Zöld Sziget Ökológiai Mozgalomnak, a Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesületnek, a szabadkai Csornai Richárd Ökológiai Egyesületnek. Tóth László az elmúlt fél évszázad alatt komoly gyűjteményt alakított ki, amely elmondása szerint 170 fajta madárpreparátummal rendelkezik, és 3000 példányra tehető a lepkegyűjteménye is. Az állományba 50–52-féle Adán megtalálható nappali lepke és közel kétszer annyi éjjeli lepke tartozik:
– A gyűjteményt körülbelül ötven éve kezdtem el kialakítani. Köztük vannak 1953-54-ből származó madárpreparátumok is. A lepkegyűjteményem legalább harmincéves. A lepkéket már gyerekkoromban elkezdtem gyűjteni, de mivel akkor még nem tudtam, hogyan kell megőrizni, így az tönkrement. Huszonévesen kezdtem újra kialakítani a lepkegyűjteményt. A kiállításon a madárpreparátum- és a lepkegyűjteményemnek körülbelül egynegyed része látható. A gyűjtemény legnagyobb részét a madárpreparátumok teszik ki, ezeket követik a lepkék, majd a rovar- és a tojásgyűjtemény. Az utóbbi 140–150 fajta madártojást tartalmaz, amelyek főként a vidékünkön élő madaraktól származnak. A madártojásokat még gyerekkoromban kezdtem gyűjteni. A legtöbb madárpreparátum ugyancsak vidékünk állatvilágából került ki, bár van néhány egzotikus egyed is, amelyet kaptam, vagy itt pusztult el az állat. Az összegyűjtött lepkék nagy része szintén vidékünk faunáját alkotja. A környék nappali lepkefajai szinte teljes egészében megtalálhatók a gyűjteményemben. Az éjjeli lepkék közül is sok faj megvan, de az gazdagabb populáció, és nehezebb összegyűjteni őket, így ebből még hiányzik néhány – mondta a gyűjtemény tulajdonosa.
Tóth László terve az, hogy gyűjteményét Adán kialakítandó természetrajzi múzeumba helyezze el. Az elmúlt években már többször kapott ígéretet a mindenkori önkormányzati vezetéstől, hogy biztosítanak helyet a létesítménynek, de az elképzelést egyelőre nem sikerült valóra váltani. Mint mondta, a gyűjtemény az ország természeti kincsének részét képezi, s kérték már szabadkai és újvidéki múzeumtól is. Tóth László viszont mindenképpen azt szeretné, hogy Ada község számára maradjon meg a gyűjtemény, amelyért – mint fogalmazott – megszenvedett, rengeteget ázott-fázott és gyalogolt az elmúlt évtizedekben.