2024. július 16., kedd

A lelki egészségről a középiskolában

Világszerte október 10-én emlékeznek meg a lelki egészség napjáról, és ezt tették a zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola diákjai is. Az intézmény diákjainak az erőszaktól, megkülönböztetéstől, bántalmazástól és elhanyagolástól védő szakcsapat szervezésében Szalkai Orsolya és Lobár Claudia mentálhigiénés szakemberek meséltek a mentális egészség fontosságáról, illetve arról, mit tehetnek saját és mások mentális egészségének a megőrzéséért. 
– Egy személy lelki egészsége több tényezőnek az összjátéka. Lényegében akkor beszélhetünk erről, amikor fizikai és lelki értelemben, illetve kapcsolataink terén is jól érezzük magunkat, és ezeknek az összjátéka egy kerek egészet alkot, amire sokan vágyunk – fogalmazott Szalkai Orsolya. Kitért arra is, hogy mi az, amit mi magunk is megtehetünk a lelki egészségünk megőrzéséért, és elmondta, hogy szerinte mindenki egyénileg tudja meghatározni, hol vannak azok a pontok, amelyek kapcsán úgy érezzük, nem kerek a történet. 
Mivel a keddi előadás elsősorban a diákoknak szólt, a szakembertől azt is megkérdeztük, mi az, amit a diákok maguk megtehetnek a lelki egészségük megőrzéséért. A sportot említette, és azt, hogy többet kell egymagukban vagy a társaságukkal kikapcsolódniuk.
– Az iskola szakcsapata az éves terv alapján egyebek között a diákok mentális egészségével is kiemelten foglalkozik – mondta lapunknak Fodor Šimoković Szandra zentai pedagógus, a szakcsapat vezetője, és hozzáfűzte, hogy azért is döntöttek a két mentálhigiénés szakember meghívása mellett, mert véleményük szerint erről a témáról nem lehet elég korán és eleget beszélni az iskola diákjainak. Hangsúlyozta, hogy az év folyamán egyéb előadásokat és programokat is szerveznek majd a téma kapcsán.
– Szeretnénk számukra lehetőséget teremteni ahhoz, hogy megtanuljanak együtt élni a mindennapi gondjaikkal, és megtanulják ezeket leküzdeni – mondta, és kiemelte, hogy az előadás tervének összeállításakor azt tartotta szem előtt, hogy az emberi test megbetegedései mellett nem szabad félvállról venni a mentális egészséget sújtó betegségeket sem, és le kell rántani a leplet azokról a tabukról, amelyek az ilyen jellegű megbetegedések kapcsán merülnek fel.
– Az emberek előtt ezt a problémát is fel kell tárni, hogy megértsék, vannak olyan embertársaik, közöttük diákok is, akik nehézségekkel küszködnek, ezért segíteni kell nekik ezek orvoslásában – nyilatkozta Fodor Šimoković Szandra.