A héten fejeződik be az ásatások harmadik szakasza Felsőhegynél a Babin-tanyával szembeni templomdombon. A projektum kivitelezői a belgrádi Bölcsészettudományi Kar Régészeti Tanszéke és a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet, az ásatások fő finanszírozója a kulturális minisztérium, ugyanakkor Zenta község önkormányzata is támogatja. Az első részét 2021 októberében tárták fel, aminek során a szakemberek geofizikai felvételek nyomán Árpád-kori templom maradványait és a temető egy részét találták meg. A tavalyi ásatáson összesen 27 sírt tártak fel, valamint a templom freskóit is megtalálták, mindemellett az épület három fő tartóoszlopát, a falakat és különböző pénzérméket.
A munkálatok jelenlegi állását kedden délelőtt tekintette meg Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere, Juhász Attila, Zenta község tanácsának kultúrával és oktatással megbízott tanácstagja, valamint Burány Hajnalka, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ megbízott igazgatója.
A helyszínen Perica Špehar, a belgrádi Régészeti Tanszék egyetemi docense vezette körbe a város vezetőit és ismertette az eddigi eredményeket.
A polgármester elmondta, hogy a templom teljes területét feltárták a szakemberek. Hozzátette, hogy több szakaszban épült az épület.
– A templom első szakasza az Árpád-korból származik, amelyet a Mongolok leromboltak, majd újra felépítették és bővítették is. Valószínűleg a törökök idején törölték el teljesen a föld felszínéről. Érdekessége, hogy utána még temetőként is szolgált a helyszín, hiszen rengeteg sírt találtak az épületen belül és körülötte is. Tavaly és az idén is különböző freskókat fedeztek fel, amelyeknek a restaurálása folyamatban van. Ez azt bizonyítja, hogy az adott korban ez vidék gazdagabb volt, ha ilyesmire volt pénzük. A települések maradványai a templomtól távolabb találhatóak. Jövőre szeretnénk egy kiállítással bemutatni az elmúlt három év munkáját, valamint reméljük, hogy a sírok felkutatása a jövőben is folyatódni fog – mondta a polgármester.
Perica Špehar az ásatások vezetője elmondta, hogy az első évben meghatározták a templom pontos méreteit és behatárolták az elhelyezkedését.
– Jelenleg az ásatások harmadik szakaszában vagyunk, freskókat, valamint a templom első bővített részét tártuk fel. A tatárjárás után, tehát 1242 után az épület fokozatosan bővült. A 13. században ez a terület az akkori magyar állam peremvidékéhez tartozott. Innen mintegy 250 méterre nyugatra a 11. és 13. századból fedeztek fel településeket, és ez a templomdomb nagyon fontos volt akkoriban, volt pénzük egy ilyen gazdag impozáns épületet építeni. A templom legszentebb részén egy sírt fedeztünk fel, ami arra enged következtetni, hogy fontos személy lehetett az a valaki, akit ide temettek el. Reméljük, hogy jövőre is folytatni tudjuk a munkát és a vizsgálatokat, de egyelőre a minisztérium nem ígért támogatást. A helyi önkormányzat képviselői azt mondták, hogy ha a minisztérium finanszírozza a további munkálatokat, akkor ők is támogatnak bennünket. Az ásatások harmadik, jelenleg is zajló szakaszát még a héten befejezzük – mondta Perica Špehar.
Nyitókép: A munkálatok a héten befejeződnek (Gergely Árpád felvétele)