2024. szeptember 2., hétfő

Az emlékezés kötelesség

Felsőhegyen az idén először szerveztek megemlékezést az 1956-os magyarországi forradalom évfordulója alkalmából. A Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezete és a Könyvtár Kör által megrendezett ünnepségen a Himnusz elhangzását követően Czegledi Rudolf, Zenta Község polgármestere mondott ünnepi beszédet.

– 1956. október 23-án lezajlott eseményeknek többnek kell lennie egy fejezetnél a történelemkönyvben, vagy egy piros betűnél a naptárban – mutatott rá Zenta polgármestere beszéde elején majd pedig megjegyezte, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc történelmünk azon ritka pillanatok közé tartozott, amikor szinte az egész nemzet egy emberként lépett fel egy közös ügy érdekében.

–1956 hősei, a pesti srácok, az ifjak és idősek felismerték az összefogás erejét, és nem akartak mást, csak egy független, szabad magyar hazát és mindennél erősebb volt annak az érzése, hogy együtt van a nemzet, együtt van az ország. Mindenki felszabadult, mert végre hangosan és nyilvánosan kimondhatták az igazságot – ecsetelte Czegledi és hozzáfűzte, hogy azokban az októberi napokban a mánál fontosabb lett a holnap. A forradalmárok Magyarország és a magyar nemzet jövőjéért harcoltak. Tehát nem magukra gondoltak, hanem az őket követő nemzedék jelenét építették és ezért váltak az egész világban hősökké.

– Igen, egy térdre kényszerített, kifosztott, becsapott nép kiáltott fel 1956 októberében, és hívták fel a figyelmet a nyomorra, a félelemre, a hazugságra, a bizonytalanságra, a szellemi és gazdasági kizsákmányolásra – mondta a polgármester, majd pedig hozzáfűzte, hogy annak ellenére, hogy 1956 novemberében egy idegen hatalom tankjai taposták el az emberek reményeit, mégis győzelmet ünnepelhetünk a bátorság viadalán – jegyezte meg Czegledi és kiemelte, hogy 1956 egyik üzenete az is lehet, hogy soha ne tűrjük meg magunk között azokat, akik félelmet akarnak szítani, széthúzást akarnak kelteni, illetve hogy arra kényszerítsenek minket, hogy eltűrjük az igazságtalanságot, a kiszolgáltatottságot.

– Az emlékezés kötelesség, az örökösök felelőssége – mutatott rá Zenta polgármestere és elmondta, hogy a történelem örökséget ad, felelősséget rak a késői nemzedékek vállára és nekünk csak az a dolgunk lehet. Márpedig az, hogy 1956. október 23-a hitéből és üzenetéből erőt merítsünk a mindennapok nehézségeinek a leküzdésére, községünk és nemzetünk felemelésére – hangsúlyozta ki beszéde végén Zenta polgármestere.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Ezt követően alkalmi művelődési műsort tekinthetett meg a közönség, amely során a helybeli fellépők mellett A törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Tiszavirág néptánccsoportja is egy tánccsokorral ajándékozta meg a közönséget.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Az ünnepségen Czegledi Rudolf, Zenta polgármesterén kívül jelen volt Molnár Tibor, az MNT Kulturális Bizottságának a tanácsnoka, Burány Hajnalka a VMSZ tartományi képviselője és a Thurzó Lajos Művelődési és Oktatási Központ megbízott igazgatója, Rácz Szabó Márta, Zenta Község Képviselő-testületének az alelnöke, Juhász Attila, Zenta Község tanácsának oktatással és művelődéssel megbízott tagja, Homolya Ákos, Zenta Község tanácsának civil szervezetekkel foglalkozó tagja, Gordán Kolos, a zentai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója és a VMSZ zentai szervezete tanácsának a tagja és Gombos Dániel, a Felsőhegyi Helyi Közösség tanácsának az elnöke.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele