2025. január 22., szerda

Korán kezdődött az aratás Zenta községben is

A meleg tavasznak köszönhetően bő két héttel előbb indult a munka

A hamar érkező melegnek köszönhetően idén előbb kezdődött el a kalászosok aratása Vajdaságban. Nincs ez másképp Zenta község területén sem, az utakon egyre több kombájnt és traktort látni. Az aratás jelenlegi helyzetéről Kobrehel Ervintől, a Zentai Gazdakör elnökétől kértünk tájékoztatást, aki elmondta, hogy az aratás idén két héttel előbb kezdődött.
– A téli csapadéknak köszönhetően a gabonák kivergődtek a rágcsálók okozta károkból, és jól néztek ki a kalászosok, majd az áprilisi és májusi hirtelen melegfront miatt várható volt, hogy előbb kezdődik az aratás. Amikor kellett volna, akkor éppen nem esett le az a pár liter eső, így gyengébb lett a termés. A gabonák időnap előtt elkezdtek sárgulni a csapadékhiány miatt, és az őszi árpákat már elkezdték learatni. Időközben megérkezett ez a csapadékos hideghullám, és most mindenki megállt. Jelenleg nedves a szalma, és mindenki várakozó állásponton van. Ha nem lesz eső, akkor a hétvégén ismét aratnak. Ma már nem úgy van, mint húsz évvel ezelőtt, hogy egy kombájnra szinte egy hónapot kellett várni, most a termelők úgy fel vannak szerelkezve gépekkel, hogy nem kihívás egy aratást lebonyolítani. Néhány nap alatt levágják az árpát, utána jöhet a búza. Igazság szerint nincs is sok a földben, Szerbiában az ősszel átlagosan 20 százalékkal kevesebb gabonát vetettek, mint előző évben. Összesen 726 436 hektár gabonát vetettek, ebből 543 800 hektár a búza, a többi pedig árpa. Árpából 12,5 százalékkal vetettek kevesebbet, búzából nagyjából 22 százalékkal, repcéből pedig mintegy 7 százalékkal került kevesebb a földbe – mondta Kobrehel Ervin.
A gazdakör elnöke hozzátette, hogy a termelők elkeseredtek, hiszen a költségek az egekbe szöktek, viszont a felvásárlási ár alacsonynak ígérkezett.
– Szerencsére mérséklődött a műtrágya ára és megerősödött egy kicsit a hektáronkénti támogatási vonal. Kétséges, hogy meglesz-e a vetőmag-támogatás, de ebből kifolyólag tudtuk enyhíteni a veszteségünket, ami a gabonatermesztést illeti. Árpában szélsőségesek az értékek, 28-tól 34 mázsáig várható a termés holdanként. Nem is lehet általánosítani, hiszen ahol 4-5 literrel több eső esett, ott sokkal jobb a hozam. A csapadék eloszlása nagyon mérvadó, ami a termésátlagot illeti. Az árpa kilogrammonkénti ára jelenleg 18–19 dinár között mozog. Várhatóan ettől nem nagyon fog eltérni az ára a jövőben sem, ez nem úgy van, mint a búza, hogy megőrizzük. Aki jószágtenyésztéssel foglalkozik, az megeteti az állatokkal, aki pedig értékesíti, az rögtön eladja. Kevés az olyan termelő, aki az árpát tárolja, és később próbálja értékesíteni. Az árpa után pár napon belül megindul a korai érésű búzák betakarítása is. Az emberek az utóbbi időben az extrém időjárás miatt idegesek, és igyekeznek majd betakarítani mindent. Nincs annál rosszabb, mint amikor egész évben odafigyelünk rá, és minden szabályt betartunk, majd a betakarítás előtt a vihar vagy a jég elveri a termést. A viharok a héten várhatóan lemennek, és reméljük, hogy a jövő héttől állandósul az időjárás. A környékbeli felvásárlóknak a vajdasági gabonamennyiség nem okoz gondot, és a búzabetakarítás oroszlánrésze egy hét alatt le fog menni – fogalmazott a gazdakör elnöke.
Kobrehel Ervin rámutatott arra, hogy a búza ára jelenleg a legmagasabb az előző időszakhoz viszonyítva. 
– Ez főleg az extrém időjárásnak köszönhető nemcsak Vajdaságban, hanem egész Európa-szerte. Világviszonylatban a búzatartalék most a legalacsonyabb az elmúlt tíz évhez képest. Szerbiában nincs drasztikus csökkenés, az eddigi piac megmaradt, tehát saját részre elég lesz a gabona, és kivitelre is jut. Kivitelre várhatóan megmarad az 1–1,5 millió tonna. Tavaly ősszel nem is gondoltunk arra, hogy 270 euróba fog kerülni a búza tonnája az európai tőzsdén, de így lett. A repcével is nagy kihívások lesznek, de az ára az elmúlt két évhez képest valamennyit emelkedett. Jelenleg 46–47 dinárba kerül kilója, a búza pedig 22 dinár körül mozog, de a kereslettől függően ez is változni fog. Aki teheti, az megvárja az őszi napokat, és akkor adja át a búzát, hiszen akkor várhatóan többet adnak majd érte. Néhány dinár is sokat számít, szinte csak az a termelőnek a haszna, a többi a termelési költség. Fordítva is megesett már, aratáskor nem adtuk át, aztán őszre még alacsonyabb lett az ár, de szerintem ez idén nem fog megtörténni. Az árakat visszatartották, de ezt nem lehetett sokáig húzni ilyen kiadások mellett. Érthető, hogy minél kevesebbért akarják felvásárolni a gabonát, de ha a termelőknek nem fér bele az árba, akkor nem fognak vetni és nem lesz mit eladni. A termelők főleg azért maradnak az őszi vetésű gabonáknál, mert kevesebb befektetéssel biztosabb hozamot ad a gazdaságuknak. A kapásnövényekkel évről évre több a baj – fogalmazott Kobrehel Ervin.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele