2024. december 22., vasárnap

Feltárják a zentai Szent István-templom maradványait

Az Alltech-pavilon mögötti üres területet ássák fel, és új turisztikai látványossággal gazdagodik a város

Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete az önkormányzat támogatásával sikeresen pályázott az UNESCO, a British Council és az Olasz Fejlesztési Együttműködési Ügynökség által menedzselt projektben, amely a Kultúra és kreativitás a Nyugat-Balkánért elnevezést viseli. A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg. A Kulturális Kapcsolatok: A kulturális örökség megőrzése a Nyugat-Balkánon nevet viselő projekt célja Zenta város kulturális örökségének megőrzése és népszerűsítése. A nyertes pályázat fő partnerei Zenta Község Önkormányzata, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, az Óbecsei Városi Múzeum és a montenegrói Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság.

A pályázattal kapcsolatban sajtótájékoztatót tartottak Zentán szerda délelőtt a városháza zöld termében. Az eseményen részt vettek a pályázati partnerek, valamint a község képviselői is.

Laskovity Kornél, az idegenforgalmi szervezet igazgatója elmondta, hogy a fő cél a kulturális örökség megőrzése, a nemzetközi kapcsolatok ápolása és a szakmai tudás megosztása.

– Az első Szent István-templom maradványait tárjuk fel a zentai parkban. A templom romjait átlátszó üvegborítással látjuk el, a környező területet elrendezzük, ezáltal új állomással gazdagodik a zentai turizmus. A projekt novemberben kezdődött és egészen 2025 novemberéig tart. Az elkövetkező egy évben a feltárás mellett különféle workshopok és nyilvános fórumok is lesznek Zentán. Egy olyan történelmi épületet teszünk láthatóvá, amely hozzátartozik Zenta történetéhez. Egy UNESCO által jegyzett állomással gazdagodik a város, ami hatalmas lépés – fogalmazott az igazgató.

Vörös Attila polgármesteri tanácsadó a sajtótájékoztatón rámutatott arra, hogy ez egy kulturális pályázaton nyert támogatás, és a pénzt erre kell fordítani. Hozzátette, hogy Zenta község önkormányzatának anyagilag nem kell hozzájárulnia a projekt költségvetéséhez.

– A város új látványossággal gazdagodik, amely nemcsak a turisták számára lesz érdekes, hanem a zentaiaknak is. Az önkormányzat kiadja a munkához szükséges engedélyeket és biztosítja a romokhoz való hozzáférést. A pályázatot összesen 80 ezer euróval támogatta az unió, ebből 8000-et kap az óbecsei múzeum, amely az ásatásokat végzi. Zenta községnek 58 ezer euró jut, amit a projekt fejlesztésére és a programok lebonyolítására fordítunk, és 14 ezer euró jut a montenegrói partnernek hasonló kiadásokra – mondta Vörös Attila.

Dušan Medin a Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság részéről foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat. Elmondta, hogy tavasszal a zentai Raško Ramadanski archeológus utazik hozzájuk, ahol megtekinti, hogy mit és hogyan csinálnak, illetve milyen intézetekkel dolgoznak együtt.

– Tapasztalatokat cserélünk és csapatépítő workshopot is tartunk márciusban. A hónap második felére pedig egy tudományos szakmai konferenciát tervezünk a kulturális örökség megőrzése témakörében – mondta Dušan Medin.

A sajtótájékoztatón felhívták a figyelmet arra, hogy a két település közötti történelmi kapcsolat azért alakult ki, mert Petrovac na Moru településtől hét kilométerre a tengerben süllyedt el az első világháborús csatahajó, az SMS Zenta, amely a városról kapta a nevét.

Tojzán Ákos az óbecsei múzeum részéről felhívta a figyelmet arra, hogy az intézmény az elmúlt években sok időt, energiát és anyagi javakat fordított arra, hogy minél több régészeti projekten dolgozzanak.

– Nagy örömünkre szolgált a felkérés, hogy mi is vegyünk részt a pályázatban, amely jelentős a régészeti osztályunk presztízse szempontjából, és kiváló tapasztalatszerzési lehetőség, amit később a saját községünkben is alkalmazhatunk. A legértékesebb számunkra a szakmai tapasztalatcsere, hiszen belföldi és külföldi szakemberekkel dolgozhatunk együtt. Örülünk, hogy hozzájárulhatunk Zenta kulturális javainak a megőrzéséhez. A projekt kiállítása Óbecsén is megjelenik, így községünk lakosai is láthatják annak egy részét, amit Zentán értünk el – fogalmazott Tojzán Ákos.

Raško Ramadanski archeológus végzi el az ásatásokat, aki elmondta, hogy a Szent István-templom maradványainak a feltárása több fázisban zajlik majd.

– Zentán Szent István tiszteletére 1770-ben épült egy templom, amely azonban 1911-ben leégett. Három év múlva ugyan megkezdődött az újjáépítése, de befejezetlen maradt a munka. A második világháborút követően a jugoszláv hatóságok nem engedélyezték az építkezés folytatását, és 1949-ben a falakat lerombolták, és parkot létesítettek a helyükön. Először geológiai radarral átnézzük a pavilon mögötti földterületet a parkban, és felmérjük a helyzetet, majd eldöntjük, hogy pontosan hol ássunk. Sok minden maradt a földben, de egyelőre nem tudni, mit találunk. Az ásatások és a feltárások után a talált részek megőrzése és restaurálása a cél, majd pedig bemutatjuk mindezt. Üvegborítást szeretnénk a terület fölé helyezni, valamint a mellette található területet is elrendezzük, ahová járda, padok és a terület leírását tartalmazó táblák kerülnek – mondta az archeológus.

A zárószóban Mikusák István, a projekt koordinátora kiemelte, hogy a terület feltárása után júniusra várható a hivatalos átadó.

– Az említett fő célok mellett a tapasztalatcserére és a szakemberek oktatására is nagy hangsúlyt fektetünk. Szakmai látogatásokat és konferenciákat tervezünk Zentán és Petrovac na Morun is. Az egyik legfontosabb célkitűzésünk, hogy a feltárt tárgyakat bemutassuk a lakosságnak, ezért folyamatosan jelen leszünk a közösségi médiában. A program második felében májustól őszig összesen tíz workshopot tartunk a középiskolákban, ebből nyolcra a zentai iskolákban kerül sor, és kettőre az óbecseiekben. Két tematikus kulturális eseményt is tervezünk az ásatás helye körül, az egyiket a Tiszavirág Fesztivállal egy időben tartjuk, a másikat pedig augusztus 20-án, a Szent István-napokon. Októberben rendezünk még két lakossági fórumot, ahol megosztjuk az eredményeket, és kikérjük a jelenlévők véleményét a témával kapcsolatban – fogalmazott Mikusák István.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az Alltech-pavilon mögötti, üresen álló, kitaposott földterületet tárják fel, egyetlenegy fát sem kell kivágni, és nem bontják meg a park egységét sem, ugyanakkor új turisztikai elemmel gazdagodik a város.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A sajtótájékoztatón részt vettek a projekt fő partnerei (Gergely Árpád felvétele)