2025. április 5., szombat

Szakértelemmel a borok szolgálatában

Nagy igény mutatkozik a Vajdasági Borlabor munkájára

Március elején megnyílt Zentán a Vajdasági Borlabor, amelyet azért hoztak létre, hogy korszerű laboratóriumi hátteret biztosítsanak a vajdasági borászok számára. A labor a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének székháza mellett kapott helyet, és a március elsejei megnyitása óta működik.

Méhes Béla, a Vajdasági Magyar Borászok Egyesületének (Vamabo) elnöke elmondta, hogy a Vamabo tavaly alakult meg, és idén egy közgyűlés formájában kezdte meg a valós munkát.

– Tavaly a fő feladatunk a vajdasági borászatok feltérképezése és a borászok összegyűjtése volt. A közgyűléssel hivatalosan is elindítottuk a munkát, és elkezdtük a tagokat az egyesület köré gyűjteni. Eddig több mint húszan társultak, és ez várhatóan bővülni fog. A következő lépésben megnyitottuk a borlabort, amivel régi álom vált valóra. Három évvel ezelőtt a Schams Ferenc Terv keretében Magyarországról támogatás érkezett a vajdasági borászoknak. Akkor még nem létezett a borászegyesület, ezért a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége (VASZ) kapta meg a támogatást. Ők egy projektumon belül elvégezték a labor teljes felépítését, és egy mintaparcellát is kialakítottak. A labor ugyan nem akkreditált, de a legmodernebb felszereléssel látták el, és ez nagyban hozzájárulhat a borászatok munkájához. A borászok fejlődéséhez precíz útmutatás kell, ezért nagy igény mutatkozott a laboratóriumra. A Vajdasági Magyar Borászok Egyesületének tagjai korlátlanul és ingyen vehetik igénybe a labor szolgáltatásait, ugyanakkor azok előtt is nyitva áll az ajtó, akik nem a tagjaink, viszont nekik szolgáltatási díjat kell fizetniük – magyarázta Méhes Béla.
A Vamabo elnöke hozzátette, hogy igyekeznek bővíteni az egyesület taglétszámát, ezért értesítőket küldtek ki a vajdasági borászatoknak, és várják a visszajelzéseket.

– A borlabor vonzerővel bír a toborzásnál, emellett hatalmas segítség a borászoknak is. Az egyesület igyekszik összefogni a vajdasági magyar borászokat azért, hogy közösen tudjunk előrelépni, emellett igyekszünk segíteni egymást minden téren. Március 31-én szeretnénk képzést tartani a borászoknak és a borkedvelőknek. Azon az eseményen bemutatjuk a borlabort, felhívjuk a figyelmet a borhibákra is, és mindennek köszönhetően a vajdasági borok minősége a közeljövőben javulni fog. Az egyesület rendezvényeket is szervez majd, különféle eseményeken borutcákat, szüreti napokat stb. A palicsi Nyárhangoló Fesztiválon a Kincses Pincével lesz egy közös rendezvényünk, amelyen 24 borászat vesz részt a Kárpát-medencéből. Ősszel részt veszünk a budapesti mezőgazdasági kiállításon, ahol bemutatjuk a vajdasági borokat és borászatokat. Szeretnénk feltérképezni az itt működő borászatokat, és a későbbiekben meg fogjuk választani Vajdaság legjobb borát. A tervek között szerepel egy állandó értékesítési pont létrehozása is, ahol a vajdasági borokat árulnánk. Azon a helyen különféle rendezvényeket is tartanánk. Ambiciózus célkitűzéseink vannak, és remélem, hogy ezeket néhány éven belül sikerül is megvalósítani – mondta az egyesület elnöke.
Méhes Béla hozzátette, hogy Vajdaságban is vannak kimagasló borászok, de mindig lehet fejlődni.

– A borkészítés során a mostani trendekhez kell igazodni, viszont a hagyományokat sem szabad elfelejteni. Ahhoz, hogy értékesíteni tudjuk a borainkat, sok minden szükséges. Nem elég, hogy jó bort készítünk, nagyon fontos a marketing is, és ezen a téren még nagyon le vagyunk maradva. Nem ismernek bennünket, külföldön jóformán még csak szájhagyomány útján hallottak a vajdasági borokról. A Prosperitati Alapítvány ezért egy átfogó stratégiát készít, amelyben szó lesz a borturizmusról is – fogalmazott Méhes Béla.

Az újonnan átadott laborban Fekete Andor, a Vajdasági Magyar Borászok Egyesületének ügyvezetője végzi az analíziseket. A szakember elmondta, hogy a laboratórium kialakításánál a legfőbb szempontként azt vették figyelembe, hogy olyan felszereléssel lássák el, amely a borászoknak a legjobb és leggyorsabb segítséget nyújtja.

– A borásznak nagyon rövid idő áll a rendelkezésére ahhoz, hogy jó döntést hozzon a minőségi borkészítés szempontjából. A szüretnél, a feldolgozásnál és a palackozásnál is végigkísérheti a bor fejlődését, és ezen eredmények alapján a jó döntést hozhatja meg annak érdekében, hogy minőségi végterméket állítson elő. A laboratórium a gyors és pontos eredmények érdekében a legmodernebb felszerelést kapta. A szőlőt, a mustot és magát a bort is vizsgáljuk. Meghatározzuk a cukortartalmát, a pH-értékét, az összsavtartalmát, lebontva illó-, alma- és tejsavtartalomra. A bor alkohol- és kéntartalmat is megállapítjuk, illetve ezek mellett tisztasági vizsgálatot is végzünk, valamint próbaderítést és savstabilitást is. A megnyitó óta óriási az érdeklődés a labor iránt a borászok körében, hiszen az általunk kapott eredményekre tudnak építkezni. Eddig is volt lehetőségük itthon bevizsgáltatni a mintáikat, viszont a szerbiai akkreditált laborokban nagyon sokba kerül egy analízis elvégzése. Az idő kulcsfontosságú tényező a minőségi borkészítésnél, ezért nagy segítség a környékbeli borászoknak az, hogy Vajdaságon belül barátságos áron vagy akár ingyenesen bevizsgáltathatják a mintáikat, és nem kell messzebbre utazniuk ugyanezért – mondta Fekete Andor.
A Vamabo ügyvezetője rámutatott arra, hogy az érdeklődők az analízisekkel kapcsolatban felvehetik a kapcsolatot a Vajdasági Magyar Borászok Egyesületével. Hozzátette, hogy az egyesület képviselői a kapcsolatfelvétel után tájékoztatják a borászokat arról, hogy mely napokon lehet bevizsgáltatni a borokat, és mikor vannak szabad időpontok. Felhívta a figyelmet arra, hogy a borászok a mintákat postai úton, személyesen vagy a falugazdász-hálózaton keresztül is eljuttathatják Zentára a laboratóriumba.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A legmodernebb felszerelésnek köszönhetően gyors és biztos eredményeket kapnak a borászok (Fotó: Gergely Árpád)