2025. április 18., péntek

Több a fejlesztőközpontnál

A Synapsis Centerben fejlődés, öröm és közösség találkozik

Synapsis Center néven jött létre az új támogatóközpont Zentán, amelynek legfőbb célja, hogy komplex és hatékony segítséget nyújtson a sajátos nevelési igényű gyerekek és családjaik számára. Keresztes-Nagy Lívia, a központ megálmodója és vezetője, illetve a háttérben meghúzódó egyesület elnöke lapunknak elmondta, hogy munkatársaival a gyerekek fejlesztésének itthon még egészen újnak számító szemléletét képviselik:

– Nagyon sok módszert kínálunk arra, hogy segítsük a fejlődést. Azt valljuk, hogy fejleszteni nem tudunk, hiszen a fejlődés önmagában lezajlik. Mi ezt a folyamatot tudjuk megsegíteni, és ha ezt jól csináljuk, akkor annak lesz is eredménye. Nagyon fontos a komplex szemlélet. Ha fiziológiailag rendben működünk, akkor tudunk fejlődni, nem pedig fordítva.

Mint elmondta, ma már ez a megközelítés sokkal nagyobb teret kap, mint néhány évvel ezelőtt, amikor még csak az irányított, szoros keretek között történő fejlesztést támogatták a szakemberek. Mára széleskörűen ismertté vált, hogy a szabad játékon keresztül rengeteget fejlődhetnek a gyerekek, mint ahogy a pozitív attitűd szerepe is megkérdőjelezhetetlen. Éppen ezért náluk egy foglalkozás nem 45 percig tart, hanem egy teljes órán át. Így jut idő arra is, hogy a gyerekek feloldódjanak, illetve arra is, hogy az óra végén egy általuk választott játékszerrel játsszanak. A foglalkozást így pozitív attitűddel zárják, ami nemcsak azért jó, mert legközelebb is örömmel jönnek, hanem mert ez lehetővé teszi azt is, hogy a foglalkozáson történtek könnyebben beépüljenek.

Bár elsősorban sajátos nevelési igényű gyerekek segítését tűzték ki célul, nemcsak őket várják a központba:

A fejlesztőközpontban több szakember együttműködésével valósul meg a munka (Fotó: Kelemen Norbert)

A fejlesztőközpontban több szakember együttműködésével valósul meg a munka (Fotó: Kelemen Norbert)

– Az idegrendszer bármikor sérülhet, akár felnőttkorban is, például sztrók esetén. Felnőttek idegrendszerének a fejlődését is tudjuk támogatni, például neurofeedbackkel, amelynek során elektródák segítségével feltérképezzük az idegrendszert, és ha valahol eltérést találunk az agyhullámok frekvenciájában, akkor arra megírjuk a terápiás programot. Ez ugyanolyan, mint a biciklizés: minél többet gyakorlod, annál jobban megy. A neurofeedback a teljesítmény fokozásáról szól, az idegrendszer pedig attól függetlenül fejleszthető, hogy éppen hol tart ebben a fejlődésben, ezért neurotipikus gyerekeket is várunk, akik a mentális teljesítményükön szeretnének javítani.

Hozzátette, hogy fontosnak tartják azt is, hogy a szülőkkel is foglalkozzanak. Ezért külön nem kell fizetni: amíg a gyerek a számára javasolt foglalkozáson vesz részt, addig a szülő olyan szolgáltatásokat vehet igénybe mint a mentálhigiénés beszélgetés vagy az audiovizuális stimuláció.

– Azon vagyunk, hogy a szülőket is tehermentesítsük egy kicsit, hiszen többnyire nagyon megviselt állapotban vannak, amit tetéz a bizonytalanság. Pedig ahhoz, hogy az itt zajló munkának meglegyen az eredménye, arra is szükség van, hogy a szülő jó állapotban legyen. Szülő-szakember találkozókat is tervezünk megvalósítani, valamint a szülők edukálását.

Amellett, hogy minél több gyereken és családon szeretnének segíteni, a közösségépítésre is nagy hangsúlyt helyeznek. Keresztes-Nagy Lívia maga is érintett szülő, így pontosan tudja, milyen problémákkal szembesülnek a hozzájuk forduló családok. Ezek közül az egyik az, hogy nincs körülöttük jól működő közösség:

– Az a célunk, hogy közösség épüljön, hogy a gyerekek szeressenek itt lenni. Ezek a gyerekek nagyon sokszor mennek haza sírva, többüknek viselkedésproblémái vannak, kitaszítottak a kortárs közösségben. Nálunk ők is megélhetik azt, hogy milyen érzés tartozni valahova. Ez a mindent jelentheti számukra. A legfontosabb persze az lenne, hogy a közintézményekben komolyan vegyék az érzékenyítést, de addig is itt vagyunk mi, hogy megteremtsük számukra azt a közeget, ahová kapcsolódhatnak.

Keresztes-Nagy Lívia szakterülete a fiziológia és az idegenrendszer összekapcsolódása, de a központban több szakember együttműködésével valósul meg a munka, köztük gyógypedagógus, pszichológus, gyógytornász, mentálhigiénés szakember dolgozik azon, hogy az odalátogatók életminősége növekedjen. A jövőben még több család számára szeretnének elérhetővé válni, hogy minél többen megtapasztalhassák a valódi támogatás erejét.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Keresztes-Nagy Lívia érintett szülőként és szakemberként egyaránt segíteni szeretne