2025. január 22., szerda

Akik komolyan gondolják a filmezést

A Bolyai Filmműhely 17. nyári táboráról

A múlt héten zajlott le Zentán a Bolyai Filmműhely 17. nyári tábora. Megyeri Gábor, a filmműhely egyik vezetője elmondta, hogy a műhely két részből állt, a diákfilmesek a már korábban leforgatott filmeken végeztek utómunkálatokat, és négy filmet leforgattak.

Megyeri Gábor rámutatott, hogy a tábor résztvevői közül többen év közben is rendszeresem részt vesznek a filmműhely munkájában, de mivel akkor kevés az idejük gyakorlati dolgokkal foglalkozni, a táborban ezekre helyezték a hangsúlyt.

– Fontos, hogy a gyerekek a gyakorlatban lássák, miképp születik meg egy film, és hogy a saját ötleteikkel rukkoljanak elő a munka során. Az idén az a szerencsés helyzet állt fenn, hogy nem nekünk, táborvezetőknek kellett témát ajánlani, hanem a diákok jöttek ötletekkel, hozták magukkal a kis forgatókönyveket, amelyekből a filmek készítése során merítkeztek – mondta.

Az alkotásokat nagy valószínűséggel a jövő évi Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjén nézheti meg a közönség, utána pedig filmfesztiválokra is elviszik. Megyeri arról is szólt, hogy a filmműhely a fiatalabb nemzedék, elsősorban az általános iskolák hetedikes és nyolcadikos tanulói irányába is nyitni szeretne.

– Körbenéztünk a vajdasági elemi iskolákban, és azt tapasztaltuk, hogy nemhogy filmes, de még fotós szakkörök sincsenek, pedig azt a korosztályt már érdekli a filmezés és a fotózás is. Többfelől érdeklődtek már elektronikus levélben és személyes találkozások során is, hogy szerveznénk-e számukra ilyen foglalkozásokat. Jó lenne jövőre egy olyan tábor, melyben részt vehetnének a leendő hetedikesek és nyolcadikosok is, akiknek az alapoktól kezdenénk a filmoktatást – mondta.

A Bolyai Filmműhely táboraiba a tehetséggondozó gimnázium régi diákjai is szívesen visszalátogatnak. Megyeri Gábor elmondta, hogy közülük az idén is öten eljöttek, és hozzáfűzte, hogy vannak olyan egykori diákok, akik a Bolyai Filmműhelynek köszönhetően ma is filmezéssel vagy médiával foglalkoznak, és szívesen segítenek a fiatalok oktatásában és a filmjeik elkészítésében.

A kishegyesi származású, Budapesten élő és dolgozó Zsolnai Ákos egyik közülük. Ő 2003-ban kezdett a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban tanulni, és a filmműhelyben szerzett tudását most a Golgota Egyház videós koordinátoraként hasznosítja, és vállalkozóként operatőri munkát végez.

– Engem mindig is érdekelt a kamera meg a kamera körüli világ, és amikor másodikosként meghallottam, hogy az iskolában elindítják a filmszakkört, jelentkeztem. Vezetőinknek, Horváth Mihálynak és Póth Imrének köszönhetően annyira megtetszett ez a világ, hogy ma már ez a szakmám. A szakkörben folytatott munka komoly alapokat adott a szakmámhoz, emellett az ehhez való viszonyulást és szellemiséget is itt sajátítottam el – magyarázta a fiatalember, és hozzátette, hogy a filmműhely jelenlegi tanárai is folytatják a korábbi vezetők örökségét, és ők is azt tanítják a filmműhely jelenlegi tagjainak, hogyan viszonyuljanak a filmezéshez, mire kell odafigyelniük a forgatások és az utómunkálatok során.

– Egyszóval ezeket az alapokat mind elsajátíthatják itt a diákok – jegyezte meg Zsolnai Ákos, aki beszélt arról is, hogy az idei tábor munkáját illetően abban látta a legnagyobb fejlődést, hogy a fiatalok tényleg önállóan dolgoztak, de ha kérdeztek tőle, minden esetben szívesen válaszolt, és ha kellett, segített nekik.

A magyarkanizsai Zsámbóki Zsóka a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanulója, most kezdi a negyedik osztályt, és rendszeres résztvevője a filmműhely táborainak.

– Nagyon tetszik, ahogyan itt elkészítik a filmeket, no meg az, hogy egy csapatban dolgozunk. Az idén készítettem el a második filmemet, amit nagy kihívás volt – mondta a lány. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Zsolnai Ákos felvétele