2024. szeptember 4., szerda

Egy második generációs szikvízüzem új arculata

A zombori Rezicska Károly családi szikvízüzeme új, a korábbinál tartósabb és biztonságosabb palackokat vezet be a termelésbe. A Reza elnevezésű vállalkozás többszörösen szűrt és tisztított szódáját nem csupán a városban, hanem a környező falvak mindegyikében, valamint Apatin és Hódság község több településén is forgalmazza.

A tulajdonos szerint egyes falvakban az utóbbi három év során akár felére is csökkent a szikvízfogyasztás az elvándorlás és az általános pénztelenség miatt. Ez viszont nem tántorította el a fejlesztésektől.
– Szerbiában a szódások az itt gyártott, 54 gramm súlyú műanyag palackokba töltik a szódát, miként mi is. Ez a csomagolás valójában üdítősflakon, ami ha nincsen fóliázva, gyorsan megkopik, ráadásul könnyen szétrobban töltés közben, erősebb fizikai hatás következtében, vagy ha valaki a tűző napon álló kocsiban felejti. Ugyanakkor az esztétikailag kifogásolható szódáspalackot én sem látnám szívesen az asztalomon, ezt a vevőtől se várhatom el. Magyarországon bukkantam rá a kifejezetten szódagyáraknak készített, hasonló formájú, az itteniekkel azonos méretű palackokra, amelyek 100–110 grammosak, tehát a nálunk használatosakhoz képest dupla falúak és erősségűek, ezzel egyetemben tartósabban és biztonságosak – magyarázza az újítás okát Rezicska.
A szódás ugyanis 20 000 új palackot vásárolt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Külhoni magyar családi vállalkozások tevékenységének támogatása elnevezésű pályázati kiírásán 2017-ben elnyert összegből. A rengeteg palack hatalmas nyerges vontatóval érkezett az üzembe. A forgalomba állításuk folyamatos, de hosszú időt vesz igénybe az összes régi lecserélése, mert fóliázni kell őket, és kivárni, amíg a régi csomagolás visszakerül a fogyasztóktól.
A dolgot nehezíti, hogy az új palackok alakja némileg eltér az eddig használtaktól, így a védő zsugorfólia, ami egyszerre óvja a műanyagot a kopástól, egyben reklámhordozó, nem mutat rajta a legszebben. Ezért új fóliát kell nyomtatni, amit Szerbiában végeznek, de csak nagy tételben, 25–30 ezer darabonként rendelhető. A zsugorfólia felhelyezését maga a szódásmester végzi, aki cégvezetőként beugrik a termelésbe és a szállításba is, ha szükség mutatkozik rá. Hasonlóan mindenes az idősebb fia, Norbert is. A szódát mindennap két járművel szállítják az alkalmazottak, a töltést pedig egy személy végzi, szabadságok és betegállomány esetén szükség van a mindenben jártas beugrókra.
– A korszerű csomagolás majdnem négyszer drágább a korábbinál, a megvásárlásához feltétlenül szükség volt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett pályázaton elnyert támogatásra, ami teljes összegben állta a beszerzést. Saját figyelmetlenségem folytán járulékos és igen tetemes kiadások is fölmerültek, de majd kigazdálkodjuk. Az eladás megcsappanása ellenére terjeszkedünk. Kinőttük a mostani szódagyárat, egy másik pályázat révén ugyanis beszereztünk egy ládamosó gépet, az ormótlan berendezés már nem fér el nálunk, ezért úgy határoztam, hogy belátható időn belül új helyre költöztetjük az egész üzemet – számolt be terveiről a zombori szikvízgyártó.