2024. szeptember 7., szombat

Ráncba szedik a zombori közvállalatokat

A korábbi összetételű zombori városvezetés három részre darabolta az általa alapított, jól működő Čistoća kommunális közvállalatot, létrehozván mellette a Prostor és a Zelenilo kkv-t. Az önkormányzatban az akkori ellenzék hevesen támadta ezt a döntést, jelezvén, csak a közalkalmazottak számának növelését és a pártkáderek elhelyezését szolgálja, miközben a munka hatékonysága csökken, hiszen megoszlanak a feladatkörök, a munkaeszközök, az illetékesség tekintetében lesznek átfedések és fehér foltok egyaránt.

Éppen ezt tapasztalta Siniša Todorović, a városi tanács gazdasági megbízottja a kommunális közvállalatok újonnan kinevezett igazgatóival tartott első találkozóján.

– Jelenleg az említett három kommunális közvállalatnak saját vezetősége, adminisztrációja, gazdasági osztálya, számvevősége, jogszolgálata stb. van, és azokat a munkákat, amelyeket korábban egyetlen vállalat végzett, most egymásnak számlázzák – mondta a témával kapcsolatban Siniša Todorović. – A vak is látja, hogy ez fölösleges pazarlás, a kommunális szolgáltatások hatékonysága érdekében meg kell szüntetni a szolgáltatók fölaprózottságát, egyfajta holdingba kell szervezni őket. Természetesen nem vágunk bele vaktában, meghallgatjuk a szakmát, a környező tapasztalatokat, majd készíttetünk egy hatástanulmányt, és mindezek ismeretében dönt majd az önkormányzat.

Az említett és a többi közvállalat káderállományával kapcsolatosan kifejtette, hogy nyilvánvalóan túlméretezett az adminisztráció és kevés az operatív dolgozó, ráadásul az adminisztrációban sokan képtelenek ellátni vagy minőségesen ellátni feladatukat, így paradox a helyzet: létszámilag sok a munkás, a feladatvégzéshez pedig kevés. Az igazgatók július 15-ig kaptak határidőt az általuk megörökölt helyzet fölmérésére, amit közösen kielemeznek, közös irányvonalakat fektetnek le a közvállalatok ráncba szedésére. Az igazgatóknak hatékonyságnövelő tervet kell készíteniük. A fizetések indokoltságát egy önkormányzati bizottság vizsgálja, amelynek Todorović az elnöke.

– A vizsgálat még nem zárult le, elöljáróban csupán annyit mondhatok, hogy vannak magas vezetői bérek, amelyek indokoltságát elemeznünk kell, ugyanakkor a közvállalatokban, közintézményekben és a közigazgatásban meglepően alacsony bérek is vannak, ezek nem állnak arányban a viselt felelősséggel és a föladatok összetettségével, ezen ugyancsak módosítani kell. Egyik elképzelésünk, hogy a fizetési osztályok bevezetéséig az igazgatók fizetését a mindenkori zombori átlagbérhez kellene szabni, a legmagasabb összeg az átlagbér háromszorosa lehetne, természetesen annál alacsonyabb is. Kétségtelen, hogy az önkormányzat által alapított kommunális közvállalatok hatékony működése érdekében sokkal több feladat vár azok ellenőrző bizottságaira, a városi tanácsra, az önkormányzatra és bizottságaira. Rendkívül fontos a kommunális közvállalatok pénzügyi gazdálkodásának szigorú és rendszeres ellenőrzése. Napokon belül, miután kiválasztásra kerülnek a revizorok, rendkívüli pénzügyi ellenőrzést tartunk a közvállalatokban és kommunális közvállalatokban, hogy képünk legyen róla, mi is történt az új igazgatók tisztségbe lépése előtt. Célunk egy maximálisan hatékony kommunális rendszer kialakítása, és hogy annak tényezői minél kevesebbet támaszkodjanak a város költségvetésére – foglalta össze Todorović.