2024. szeptember 7., szombat

Megújult a VMDK zombori tagozata

Ambiciózus, optimista tervekkel indul újra a VMDK zombori városi tagozata. Elnöke Szladek László, alelnöke Budai István. A párt augusztus elsejétől mindennap 10 és 12 óra között fogadóórákat tart a városháza 17-es számú emeleti irodájában.

Az új vezetőség bemutatkozó sajtóértekezletén Horváth-Ódry Márta, a párt alelnöke elmondta, hogy a VMDK nem hajlandó elfogadni, hogy a Délvidéken, a Vajdaságban egyetlen magyar vélemény létezne, és a VMDK a továbbiakban sokkal erőteljesebben és hatékonyabban kíván részt venni Zombor és a környező települések politikai életében.

– Kevesen vagyunk ugyan, de azokért a programcélokért szállunk síkra, amelyek érdekében a VMDK megalakult, és amelyektől nem visszakozott. Terepünk a zombori önkormányzatnál ma sokkal szűkebb, mint húsz, vagy tíz évvel ezelőtt volt, ám vannak emberek, akik továbbra is kiállnak a teljes beolvadással szemben, igyekeznek tenni azért, hogy nehogy elvesszenek iskoláink, a sajtónk, kulturális értékeink. A zombori tagozatnak a helyi problémákkal kell foglalkozniuk, ebben teljesen autonómiát élvez, hiszen a VMDK-ban soha nem az elnökség mondta meg, hogy mi a helyi tagozatok föladata, hanem igyekezett segíteni a terepen jelentkező gondok megoldásában – mondta az alelnök asszony.

– A VMDK-nak van keresnivalója a politikai porondon, van mit fölajánlania, mit nyújtania a zombori magyarságnak. Meglátásom szerint nem mindenki sorakozik föl a helyi magyarságból az eluralkodott egyvéleményű politizálás mellé. A népszámlálás és a különböző összeírások ellenére még azt sem tudjuk, hány magyar él a régióban. Az egykori megyeszékhely magyarjai kénytelen-kelletlen háttérbe vonultak, kiszorultak a társadalmi életből, letargiába süllyedtek, vagy elmentek. Ezen szeretnénk úgy változtatni, hogy ezek az emberek beleszólhassanak itteni életük alakításába, létterük alapvető problémáinak megoldásába, városunk fejlődésébe – foglalta össze Szladek László.

Kérdésünkre, hogy az elvándorlás és a természetes nemzetfogyatkozás nyomán veszélybe került a fönnmaradás, a magyar pedagógustársadalom, a sajtó dolgozói és a teljes magyar politikum, van-e a VMDK-nak olyan víziója, ami megállíthatóvá tenné ezt a folyamatot, Elvegyi Ákos, a VMDK tanácsának elnöke válaszolt.

– A minap a Magyar Országgyűlés elnöke nagyon fontos kijelentést tett, miszerint a magyar kormány és a Magyar Országgyűlés támogat mindenféle autonómia-törekvést, csak legyen aki kérje. Ahhoz, hogy az itteni, de bármely határon túl rekedt magyar közösség előtt egy új jövőkép nyílhasson, a különböző autonómiák követelésére és kivívására van szükség. Az Országgyűlés elnökének mondata arra biztat, hogy mindenhol kérni és követelni kell az autonómiát, mert az a kisebbségben élők fennmaradásának egyetlen lehetősége, és annál is többet kell kérni, mint aminek a megvalósítására lehetőség kínálkozhat. A felelősség nagy része a sajtóra hárul. Megítélésem szerint Szerbiában, így a kisebbségi médiában is, nincsen sajtószabadság. Anélkül viszont nincsen demokrácia, demokrácia nélkül pedig milyen autonómia-törekvésekről beszélhetünk? Szembe kell néznünk nemzeti szinten önmagunkkal, ennek hiányában nem léphetünk tovább – mondta Elvegyi.

A VMDK-nak jelenleg negyven körüli taglétszáma van Zomborban, ezt a számot az év végéig meg szeretnék duplázni. Ezzel kapcsolatosan az újonnan megválasztott elnök azon az állásponton van, hogy az új elnökségre mindenképpen a határozott kiállás lesz jellemző, amit vállal, azt végre is hajtja, és ezt természetesen számon is lehet kérni rajtuk. A tagságba a középkorosztály tartozik, a fiatalokat kivétel nélkül az elvándorlás lehetősége foglalkoztatja, de Szladek László szerint ez a folyamat több élű, és talán visszafordítható.