2024. szeptember 7., szombat

Vízhelyzet Zomborban

Se inni, se főzni, se mosogatni nem lehet vele – Az ország kevés pénzt fordít környezetvédelemre

A zombori Közegészségügyi Intézet a múlt csütörtökön értesítette az illetékes hatóságokat, hogy a város területén július 31-én vett vízminták augusztus 6-án befejezett elemzése öt esetben baktériumfertőzést mutatott, emiatt a megnevezett víznyerő helyek környékén a víz ivásra alkalmatlan, viszont szanitáris-higiéniai célokra használható. Az Egészségügyi Felügyelőség ezt követően a város teljes területén megtiltotta a vezetékes víz használatát, a rendelet szerint se inni, se főzni, se mosogatni nem lehet vele, sőt, még zuhanyozni, fürödni se szabad benne.

A lakosság döbbenten reagált, hiszen mindeddig úgy tudta, az ország egyik legminőségesebb ivóvizét fogyasztja, és természetesen nekilátott a palackozott víz fölhalmozásához. A vízszolgáltató illetékesei se haboztak, nyomban ellátták palackozott vízzel a kórházat, az idősek otthonát, az ügyeletes bölcsődéket és óvodákat, a börtönt, a diákotthont, valamint más városokból kölcsönöztek lajtos kocsikat és víztartályokat. Az önkormányzat a népkonyha szolgáltatásait igénybe vevőknek is biztosított ivóvizet.

A közegészségügyi intézet első jelentésében közölte, hogy a vizet fertőző baktériumok tíz perces forralással elpusztíthatók, és ezt a Vodokanal vízszolgáltatónál is megerősítették. Edita Mastilović technológus hangsúlyozta, hogy a vízszolgáltató történetében először fordult elő fertőzés, de ez sem a forrástól ered, sőt, tíz helyről vettek mintát az egészségügyi szakemberek, és ebből öt egészségesnek bizonyult, öt meg fertőzöttnek, tehát nem a teljes vízhálózat fertőződött meg. Dušan Lukić, a vállalat megbízott igazgatója szerint a városi vízforrás vizének minősége kiváló, a lakosság számára onnét biztosítják a vizet a kihelyezett tartályokba, a fertőzéssel érintett helyeken pedig szombaton meg vasárnap átmosták a vezetékeket. A környező falvakat, amelyekben a magas arzéntartalom miatt tilos a víz fogyasztása, továbbra is kifogástalan minőségű ivóvízzel látják el a lajtos kocsik.

A Közegészségügyi Intézet az elmúlt pénteken újra mintát vett a városi vízvezetékből, de tekintettel, hogy a szóban forgó baktériumok inkubációs ideje 8 órától 8 napig terjed, a zomboriaknak még várniuk kell az újabb elemzés eredményére.

Nemcsak Zomborban van azonban gond az ivóvízzel, hanem egyre több település szembesül ezzel a problémával. A bakteriológiai fertőzés mellett a víz gyakran nehézfémekkel szennyezett. Az idei árvízhelyzet óta a nyugat-bácskai város mellett Apatin, Inđija, a leskovaci község több települése, illetve a Zlatibor hegység számos települése küzd ezzel a problémával, de Užicén is még mindig lajtos kocsikban szállítják az ivóvizet. 

De korábbról is vannak problémák az ivóvízzel, így annak magas arzéntartalma kiemelt gondokat okoz Nagybecskereken, valamint Szabadka területén is, több településen.

Dejan Lekić, a Környezetvédelmi Ügynökség igazgatóhelyettese a környezetvédelemre fordított pénz alacsony szintjét emelte ki. Ez az ügynökség végzi a felszíni és talajvizek minőségi elemzését, de mint a B92-nek elmondta, Szerbiában a környezetvédelemre a GDP 0,3 százalékát fordítják, míg az EU-ban ez az arány 1,5 és 2 százalék között mozog. Szerbiában a kommunális ipari víznek kevesebb mint 10 százalékát tisztítják meg, emelte ki, hozzátéve összehasonlításképpen, hogy a környező országokban ez 40 százalék körül alakul.