2024. szeptember 8., vasárnap
ZOMBORI VODOKANAL

Három faluban lesz idén központi vízellátás

Ma ünnepli fönnállásának 52. évfordulóját a zombori Vodokanal kommunális közvállalat. Ebből az alkalomból Strahinja Šljukić, a vízművek igazgatója elmondta, hogy az elmúlt esztendőben az általános pénzügyi válság és egyéb okok miatt valamelyest lassult a beruházások üteme, de azok 2013-ban is folytatódnak. A Jaroš vízlelőhelyen egymillió euróért megépítették a város harmadik vízgyárát, most ugyanennyi pénzért veszik meg és szerelik föl a szükséges berendezéseket a német KfW bankcsoport hiteléből. A versenytárgyalásra eddig több hazai és külföldi cég is jelentkezett, az ajánlatokat tartalmazó borítékokat január 23-án bontják föl.

– Az új vízgyár másodpercenként 200 liter vizet termel ki, üzembe állítása után nyomban rekonstruáljuk az ugyanilyen kapacitású jelenlegi vízgyárat, majd terveink szerint mindkettőt hálózatba kötjük, hogy biztosítsuk a lakosság kielégítő és minőségi ivóvízellátását. Az év végéig saját hálózatunkra kötjük Csonoplya, Kerény és Nemesmilitics vízvezetékét is. Ehhez kész projektummal rendelkezünk, 42 kilométeres fővezetéket fektetünk le. Már megérkeztek a szükséges csövek 1 millió 200 ezer euró értékben, illetve a 200 ezer eurót érő egyéb felszerelés. Még várunk bizonyos mennyiségű egyéb anyagot, és tavasszal megkezdi a munkát a tenderen kiválasztott kivitelező. Év végére a három falu már az új vízgyárból kapja az ivóvizet – mondta Šljukić.

Az igazgatótól megtudtuk, hogy Monostorszeg, Küllőd és Béreg a későbbiekben a bezdáni vízgyárból kapja majd a vezetékes vizet, ez a Vodokanal következő terve. Azt is elmondta, hogy Zomborban sajnos nem az ipari vízfogyasztás jelenti a megterhelést a vízművek számára, hanem akkor jegyeznek csúcsfogyasztást, amikor az emberek fölébrednek, illetve hazaérnek a munkából, meg amikor a kerteket locsolják. Hozzáfűzte, hogy a jelenlegi vízár mellet egyre kevesebben lesznek majd, akik ivóvízzel locsolnak.

Kérdésünkre, hogy mi a helyzet a bácsgyulafalvi (telecskai) kúttal, amit már régen kifúrtak, de még mindig nem helyeztek üzembe, azt válaszolta, hogy elhárultak a jogi akadályok, és egy-két hónapon belül már nem kell majd a falubelieknek attól tartani, hogy valami történik a vezetéket tápláló egyetlen kútjukkal. A helybeliek számára nagyon fontos az új kút üzembe állítása, mert a tíz évvel ezelőtt fúrt kútjuk egyik napról a másikra hasznavehetetlenné vált, amit követően a zombori vízművek kifúrt egy újat egy olyan helyen, ami telekkönyvileg és urbanisztikailag különböző módon volt könyvelve, utólag kitűnt, nem közterület, hanem az erdőgazdaság tulajdona, így meg kellett szerezni az engedélyt, hogy az egyébként erdőnek nem mondható fás terület zsebkendőnyi parcelláját építési területként használhassák.

A zombori vízművek folyamatosan dolgozik a vízlelőhely bővítésén, így az elmúlt két évben 2-2 új kutat fúrtak a Jarošon, és idén is fúrnak még kettőt.