A szabadkai bolhapiac és a kisbajmoki ipari park között október második felében kezdték meg a kerékpárút kiépítését. A bicikliútra nagy igény mutatkozott, mivel az említett ipari parkban több ezer munkavállaló dolgozik, és közülük sokan nap mint nap kerékpáron teszik meg az utat az otthonuk és a munkahelyük között. A kerékpárút terveit az OptiBike projekt keretén belül dolgozták ki, és kiépítése most tartományi pénzeszközökből történik.
A munkálatokat a Vajdasági Magyar Szövetség több politikusa, tartományi és köztársasági parlamenti képviselőjelöltje, képviselője is megtekintette.
Az ez alkalomból megtartott sajtótájékoztatón Juhász Bálint, tartományi listavezető, a VMSZ intézőbizottságának elnöke elmondta, hogy a jövőben is komoly pénzeszközöket különítenek el az infrastrukturális beruházásokra.
– A kisbajmoki ipari parkban rengetegen dolgoznak, és becslések szerint több, mint hatezren biciklivel járnak dolgozni. Ez az 1,7 kilométernyi kerékpárút összeköti a várost és az ipari parkot, ami azért fontos, mert így a szabadkaiak biztonságosan, kényelmesen tudnak eljutni a munkahelyükre. Erre a projektre 33 millió dinárt fordítottunk a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság által biztosított pénzeszközökből. Az infrastruktúra fejlesztés nagyon fontos, és ugyanilyen fontos az is, hogy azokat a területeket is arányosan tudjuk fejleszteni, ahol a magyar közösség tagjai élnek. Szabadkán az idén mintegy 250 millió dinárt biztosítottunk kerékpárutak és utak építésére és felújítására. Ennek köszönhetően 15 utca újult meg nemcsak a város központjában, hanem a kültelepüléseken, a központtól távol eső helyi közösségekben, ahol jellemzően a közösségünk tagjai élnek. Jövőre további 150 millió dinárt fordítunk infrastruktúra fejlesztésekre, ami magába foglalja további kilenc utca aszfaltozását. Ezért fontos, hogy a magyar közösségnek a tartományban és országosan is legyen értelmezhető politikai képviselete – mondta Juhász Bálint.
Kern Imre, Szabadka Város alpolgármestere elmondása szerint az elmúlt hónapokban is több bicikliút megújult.
– Szabadkán az elmúlt évtizedekben komoly beruházásokat valósítottunk meg a kerékpárutak kiépítése terén. Talán a legfontosabb kerékpárút a tompai határátkelőtől félkör alakban a királyhalmi határátjáróig vezet. Ebből egy 2,5 kilométeres szakasz hiányzik, és ennek kiépítése érdekében pályáztunk az OptiBike 3 projekt keretén belül, és reméljük, hogy megkapjuk az eszközöket. Az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretén belül az Európai Unió támogatásával megvalósuló OptiBike 1 projektben több kerékpárutat is terveztünk, többek között ezt is. A városban tartományi pénzeszközökből az elmúlt időszakban két utcában újítottuk fel a kerékpárutat, a Zentai úton, valamint a Strossmayer utcában. Az elkövetkező időszakban is odafigyelünk, hogy bővítsük, illetve felújítsuk a kerékpárút hálózatot. Sokfelé van rá igény, és ötletek is vannak, de az elsődleges szempont az, hogy hol mennyien használják a bicikliutat, és mennyire forgalmasak azok az útszakaszok, ahol jelenleg közlekednek a kerékpárosok – fogalmazott Kern Imre.
Nyitókép: Benedek Miklós felvétele