Cikkünkhöz Galéria is tartozik.
Halálának huszonnyolcadik évfordulóján Csubela Ferencre, a Vajdasági Magyar Szövetség első elnökére és Kiss Antal néhai bácskai református esperesre emlékeztek Bácskossuthfalván. Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke beszédében kiemelte, hogy a párt alapító elnöke egész életében szolgálta a közösségét.
– Csubela Ferencnek hálával tartozunk, hiszen ha a 90-es években nem lett volna az ő bátor kiállása és víziója, akkor valószínűleg a Vajdasági Magyar Szövetség nem is jön létre 1994 júniusában, és 1995-ben nem alakul párttá. Ha pedig nincsenek ezek a lépések, akkor a vajdasági magyar közösség élete biztosan másként alakul. Azaz ki lett volna szolgáltatva azoknak, akik nem tudták, mire van szüksége ennek a közösségnek, és nem is tudtak tenni azért, amit elvárt a közösség a politikai vezetőitől. A közösség pedig azt várja, hogy bátor, alázatos és kitartó vezetői legyenek, olyan emberek, akik a közösség érdekeit önmaguk, sőt még a családjuk érdekei elé is helyezik. Én magam is ebben nőttem fel, és arra neveltek, hogy ez a normális – kezdte a beszédét dr. Pásztor Bálint, majd kitért arra is, hogy személyesen ugyan nem ismerhette Csubela Ferencet, hiszen halálakor még szinte gyermek volt, de egyetemi hallgatóként olvasta parlamenti naplóját, amelyben arról írt, hogy milyen magyar képviselőnek lenni Belgrádban az oroszlán barlangjában, és ekkor még nem sejtette, hogy képviselőként egyszer a nyomdokaiba lép majd.
– Csubela Ferenc írásai mára történelmi forrásműveknek is tekinthetőek, hiszen olyan érdekességeket is megtudhatunk belőle, hogy a legvérzivatarosabb időkben Belgrádban a London kaszinó mellett, a központban lehetett Magyar Szót vásárolni. Apámnak, Pásztor Istvánnak a VMSZ színeiben az volt az első feladata, hogy 1995-ben a szabadkai városháza dísztermében ő vezette le a Csubela elnök úr tiszteletére és emlékére szervezett gyászülést. Hálával és tisztelettel adózunk Csubela Ferenc emlékének, és az a feladatunk, hogy életművét megpróbáljuk továbbvinni. Biztosan ő is azt szeretné, hogy az előttünk álló megmérettetésen sikeresen vegyen részt a VMSZ, amely jövőre ünnepli a megalapításának 30. évfordulóját. Sajnos az elmúlt időszakban a VMSZ elhunyt elnökeinek a köre is bővült, és mindannyiunk feladata méltónak lenni hozzájuk – mondta dr. Pásztor Bálint.
Fazekas Róbert, a VMSZ községi szervezetének elnöke kiemelte, hogy Csubela Ferenc emlékét a vajdasági köztudat politikusként őrizte meg, a bácskossuthfalviak számára viszont ennél kicsit többet jelentett az ő munkálkodása, amire büszkén tekint az utókor.
– A falubeli civil szervezetek, a sakk-klub, a tűzoltó-egyesület megmozdulásainak a szervezésében élen járt, aktivitásával példát mutatott nekünk, gyermekeknek, hiszen mindig tett ezért a közösségért. Kiss Antal esperes úrra is emlékezünk ezen a napon, és ha össze tudjuk néhány szóval foglalni ennek a két meghatározó egyéniségnek a tevékenykedését, akkor azt mondhatjuk, hogy ők a magyar utat képviselték. Büszkén kiálltak magyarságukért, és az általuk megkezdett út mára beért – mondta Fazekas, aki rámutatott arra, hogy elérkezett az az idő, amikor a falu két nagy emberéről utcát nevezzenek el.
A megemlékezésen jelen levők elhelyezték a kegyelet virágait Kiss Antal és Csubela Ferenc sírjánál. Elsőként Pásztor Bálint és Juhász Bálint koszorúzott, a községi szervezet nevében Szatmári Adrián és Fazekas Róbert, továbbá a helyi közösség és a környező települések és községek képviselői.
Nyitókép: Dr. Pásztor Bálint és Juhász Bálint Csubela Ferenc sírjánál (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)