2025. április 11., péntek

Eltűnő nemzetség nyomában

Fujkin István Kék bagoly című képsorozatáról

A Kanadában élő és alkotó Fujkin István neve aligha ismeretlen a vizuális művészetek honi publikuma előtt, hiszen a horgosi származású képregényrajzoló, illusztrátor és képzőművész Jugoszláviában, illetve Magyarországon kezdte pályafutását a hetvenes években. Képregényeket készített többek között a Rock Magazine számára, az ő nevéhez fűződik az egy-, illetve többoldalas, szöveg nélküli képregény meghonosítása Magyarországon, emellett alapító tagja volt a máig is működő „Q csoport”-nak, könyv- és lemezborítókat készített például az LGT-nek, az Edda Műveknek és a Benkó Dixileand Bandnek, rendszeresen illusztrált a Galaktika folyóiratnak, valamint egyéni és csoportos kiállításokon vett részt.

Húsz évvel ezelőtti, torontói kitelepülése új irányt szabott a művészetének, ugyanis megismerkedett az indián kultúrával és tradícióval, valamint az indián származású rockzenész, Robbie Robertson zenéjével és dalaival, s mindezek jelentős mértékben hatottak Fujkin képzőművészeti alkotásaira. Munkássága ebben az időben kezdett „Fujkin’s Music Vision” néven ismertté válni, melynek lényege, hogy képeit ismert művészek zenei kompozíciói ihletik, pontosabban a zenei világ Fujkinnál úgynevezett techno-szürrealista átlényegülés következtében válik képzőművészetté, kiegészülve az indián kultúra elemeivel.

E kanadai alkotói időszak egyik legérettebb gyümölcse a Kék bagoly című sorozat, amelynek képi világa Robertson zenei kompozícióival áll szoros kapcsolatban, hiszen a rockzenész alkotásait a hagyományos indián kultúra spirituális elemei hatják át, de mégis a mai kor emberét igyekeznek megszólítani, ugyanúgy, ahogyan a Kék bagoly képsorozat alkotásai. Fujkin művészi célkitűzése ugyanis az, hogy alkotásaival hidat képezzen a nyugati kultúra és az indián hagyományok között, s átadja a ma emberének mindazt a spirituális töltetet, amely egy eltűnőben lévő nemzetség sajátja, s mint ilyen, kevésbé ismert szélesebb körökben, holott segíthetne megérteni az indián történelem alakulását, s a hajdani szabad, természeti népek gondolkodásmódját és hitvilágát, akik sokszor nevüktől, szokásaik gyakorlásának lehetőségétől, önazonosságuktól megfosztva, sorsüldözött népként fogyatkoznak, s válnak egyre gyökértelenebbé saját földjükön, rezervátumi létben.

Fujkin képein visszaköszön az indián kultúra számos eleme, eszköze, úgymint a szertartási pipa, a tollas fejdísz, a pajzs, a bölénykoponya, a skalp, a totemoszlop, valamint feltűnnek jellegzetes állatszimbólumaik: a bagoly és a sas is, mégpedig olyképpen, hogy a zenei hangok, az ihletet adó zenei alap is megjelenik a vásznon, legtöbbször hangszerek formájában. A precízen kidolgozott, aprólékos, részletekbe menő alkotásokban minden egyes elemnek, motívumnak külön szerepe, jelentése van, s csak az általuk képviselt jelentéstartamhoz való visszafejtés révén áll össze a koncepció komplex jelentése, mondanivalója. A tradicionális indián fejdísz például Fujkinnál tökéletes, formakövető leképezéssel került vászonra, az egyes elemek ugyanakkor csak első pillantásra tűnnek autentikusnak, a tollak helyett orgonasípok, a fémdíszek helyén apró csörgők, a leszorító pánt helyén zongorabillentyűk sorjáznak, s a hatalom és hősiesség szimbóluma itt vértől iszamós, hisz egy egész népcsoport harcát és üldöztetését jeleníti meg.

Kezdetben van tehát a hang, a zene, a dalszöveg, amely később egy használati- vagy szertartási tárgyban sűrűsödik össze, melynek jelentése és hangulata misztikus kapcsolatban áll az adott zenei alkotással. A zene közben átalakuláson megy át, a hangok formát és színt kapnak, s az eredeti tárgy újrakomponálása következik, amelyben már a képzőművész víziói kapnak helyet. A zene tehát képpé lényegül át, s mindeközben egyfajta teljességet ér el.

Fujkin képei az ember tudatalattijára hatnak, miközben erős érzelmeket szabadítanak fel. Szimbólumai a tér és idő relativitását jelenítik meg, s ősi, elemi evidenciákat közvetítenek a jelen befogadói számára. A művei által kialakított, időn és téren túli kapcsolat azonban élő és autentikus, s mindannyiunk számára tartogat érintkezési pontokat, értelmezési lehetőségeket. Annál is inkább kommunikatív ez a képi anyag, hiszen a képzőművész vándorkiállítások révén hozza közelebb a nézőhöz, s a képek mellé illeszti az ihletet adó zenei alapot, valamint saját élményeivel, tapasztalataival egészíti ki a látottakat. Ez a komplex összművészeti hatás adja a Fujkin-művek egyediségét, amelyek bár egy bizonyos kultúrát és hitvilágot tematizálnak, univerzális jelképrendszerüknek köszönhetően az adott környezetükből kiemelve, idegen közegben is hatnak.

Fujkin István Kék bagoly sorozata a közelmúltban Vajdaság több településén is bemutatásra került, a képzőművész audio-vizuális elemekkel kibővített előadása keretében, s több magyarországi állomáson is tervezték a bemutatását. Az alkotások magyar közönséggel való szembesítése annál is inkább izgalmas, mivel Fujkin, saját bevallása szerint, több hasonlóságot is felfedezett az indián és a magyar nép lelkületében, gondolkodásmódjában. Véleménye szerint a depresszióra való hajlam és a búskomorság mindkét nép sajátja, ahogy az időnként elhatalmasodó gyökértelenség és sorsüldözöttség érzése is, amelyek nyilván nemcsak néplélektani jellegzetességek, hanem okai többek között történelmi vonatkozások között keresendők.

Magyar ember Magyar Szót érdemel