2024. szeptember 2., hétfő

Irány a strand, de csak ésszel!

Mielőtt a strandra indulunk, legyünk körültekintőek és készüljünk fel minden eshetőségre. Az idei nyár eddig ilyen tekintetben elég foghíjas, de ettől függetlenül érdemes bizonyos dolgokra odafigyelni. Ahogy melegszik az idő, az emberek többsége a vízpart mellé vágyik, érthető okokból. Zentán és a környéken több strandolási lehetőség is van. A kék medence reggeltől estig fogadja a fürdőzni vágyókat egy bizonyos összegért cserébe, a fekete medencében főleg a nyugdíjas korosztály képviselteti magát a rekreációs úszással, valamint a Tisza mentén több strand is várja a lakosokat. Mindemellett aki egy kis utazást is bevállal, az elmehet a Topolyai-tó partjára, amelyet a község szépen kialakított a fürdőzőknek. Lehet ott vásárolni mindent ami szemnek és szájnak ingere, valamint a strand is szépen meg van csinálva. De mit is vigyünk magunkkal, ha strandolni készülünk?

A Tiszában lehet játszani, de a Tiszával nem szabad játszani (Fotó: Gergely Árpád)

A Tiszában lehet játszani, de a Tiszával nem szabad játszani (Fotó: Gergely Árpád)

Érdemes átgondolni, hová is megyünk és ott milyen körülmények várhatnak ránk. Papucsot mindig feltétlenül vigyünk magunkkal, valamint a nap elleni védelemre is érdemes nagy hangsúlyt fektetni. Különböző bőrfelületi sérülések esetén kerüljük a vizet, hiszen fertőzéseket lehet összeszedni egy nyilvános strandon. Magasabb faktorszámú naptejet már indulás előtt nyugodtan felvihetünk a bőrünkre, főleg, ha az ember olyan tejfehér bőrrel rendelkezik, mint jómagam. A táskába nagyobb mennyiségű vizet sem árt rakni, amit előtte a fagyasztóba is betehetünk, hogy hideg legyen a strandon is. Amennyiben családostól, de főleg gyerekekkel megyünk, mindenre többszörösen kell odafigyelni. A legtöbb wellness-fürdőben termálvizes medence is van, ilyenkor a kicsik ne töltsenek a vízben 15–20 percnél többet egyszerre. Legyen nálunk karúszó arra az esetre, ha bizonytalan a gyerek a vízben. A strandon észre sem veszi az ember, hogy milyen könnyen hőgutát kaphat. Tegyünk hát a táskába egy kalapot is, és szükség szerint vegyük fel. Mindemellett vigyünk magunkkal törölközőt, élelmet, a hölgyek és a kényelmesebb urak pedig testápolót is nyugodtan pakolhatnak a táskába.

Amennyiben lehetőség van rá, kerüljük a tűző napot, 11 és 16 óra között ne legyünk folyamatosan a napon. Ha csak tehetjük, keressünk egy napernyőt, de a fák árnyéka is tökéletes biztonságban tarthat bennünket. Mindig körültekintően válasszunk fürdésre alkalmas helyet, a bányatavakban és egykori kikötőkben sok veszélyes tárgyat találhatunk a víz alatt, amely balesetekhez, sérülésekhez, de akár halálhoz is vezethet. A folyóvizekben a sodrásra is oda kell figyelni, amennyiben árad a folyó, akkor ne fürödjünk benne. Édesapánk Tisza-parti gyerek révén rengeteg időt töltött a folyóparton és a folyóban. Az eszünkbe vésett egy mondatot, amelyet a mai napig a nővéremmel nem felejtettünk el. Mindig azt mondta, hogy a Tiszában lehet játszani, de a Tiszával nem szabad játszani. Nem szabad a folyóval játszani és visszaélni az általa kínált lehetőségekkel. Nap mint nap hallani a hírekben, hogy gyerekeket ragadott el egy-egy folyó, eltűnnek, és csak hetekkel később, vagy pedig sosem kerülnek elő. Mindig figyeljünk oda, főleg a kisebbekre, hiszen ők kevésbé értik még a veszélyt. Ha társasággal indulunk fürdőzni, különösképp olyan helyre, ahol nincs vízi mentő, akkor figyeljünk, vigyázzunk egymásra és így nagyobb eséllyel megelőzhető a baj. Illuminált állapotban hajlamos az ember veszélyesebb dolgokba is belevágni, igyekezzünk elkerülni az ilyen esetekben a vizet! A strandolást követően ott a helyszínen, vagy otthon, de mindenképp tusoljunk le, és mossuk le a bőrünkről a klórt, illetve a ránk telepedett baktériumokat és a piszkot. Használjunk napozás utáni, valamint könnyű szerkezetű hidratáló krémeket. A strandolás sok erőt kivehet az emberből, ezért érdemes utána pihenéssel tölteni az időt, ha csak lehet.

Nyitókép: A Tiszában lehet játszani, de a Tiszával nem szabad játszani (Fotó: Gergely Árpád)