2025. január 24., péntek

Meddig még, Jóska?

Kasza József a Subotičke Novine igazgatója – ezzel a címmel jelent meg a legutóbbi hír Kaszával kapcsolatban lapunk hasábjain 2013. március 28-án.

Ezt a hírt megelőzően, pontosan egy héttel, 2013. március 21-én Kasza lemondott címmel jelent meg egy rövidhír, amely arról szólt, hogy Kasza József lemond a szabadkai Népszínház igazgatóbizottság elnöki posztjáról.

Kasza József szabadlábon – ezzel a címmel 2013. február 12-én találkozhattak a Magyar Szó címoldalán. Tavaly, 2012. november 20-án pedig a következő cím szerepelt lapunk első oldalán: Előállították Kasza Józsefet.

Az elmúlt négy hónap történetét tulajdonképpen a legtöbben ismerik: Kasza azért került előzetes letartóztatásba, mert azzal gyanúsítják, hogy többedmagával visszaélt hivatali helyzetével, és Peđa Mališanovićot – a szabadkai Azohem és Azotara vegyi művek tulajdonosát – 13 millió eurónyi haszonhoz juttatta az Agrobankon keresztül, mely szabadkai fiókintézetének 2011-ig ő volt az igazgatója.

Kasza József Szabadkán az elmúlt csaknem huszonöt évben folyamatosan fontos pozíciókat töltött be. Itt idéznék Kasza Józsefről készült portrénkból, amely 2012. november 21-én jelent meg lapunkban: „1989 májusa és 2001 januárja között Szabadka polgármestere, valamint 1990 és 2003 között a köztársasági parlament tagja volt. 1992-től a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, majd 1994-től a Vajdasági Magyar Szövetség tagja. 1995-ben választották meg a VMSZ elnökévé.

2000-től a szövetségi parlament tagja, Zoran Đinđić kormányzása alatt a szerb kormány alelnöke, egészen 2003 decemberéig. 2007-ben jelentette be visszavonulását a VMSZ éléről, majd Pásztor István elnökké választását követően a párt tiszteletbeli elnökévé választották. 2010 februárjában a VMSZ fegyelmi eljárást indított ellene, majd ki is zárta a pártból, mert bírálta annak politizálását.

2007-ben került az Agrobank szabadkai fiókintézetének élére, ahonnan 2011 júniusában vonult nyugdíjba. Kasza József az Azohem, illetve az Azotara műtrágyagyárak igazgatóbizottságának elnöke is, mindkét vállalat tulajdonosa Peđa Mališanović, akit szintén letartóztattak az Agrobank-ügyben.”

Hogy a történet folytatódik, nem meglepő, viszont, hogy kollégákat, szabadkai értelmiségieket idézzek, a legutóbbi hír, miszerint Kaszát jelölték a Subotičke Novine igazgatói posztjára, még azt a kevés józan eszünket is sérti, ami megmaradt.

A Subotičke Novinét az elsők között magánosították 2007. október 19-én. Igaz, másodjára járt „sikerrel” az eljárás, 2006-ban ugyanis megvásárolta a lapot egy konzorcium, de nem tudta teljesíteni a feltételeket, ezért felbontották a vele kötött szerződést. 2007-ben a Građanski Listet is birtokló konzorcium vásárolta meg a lapot. Ma társtulajdonos a lapnál Miodrag Nikić, a Građanski volt főszerkesztője; Nenad Rončević, a Yu Biznis vállalat tulajdonosa, eljárás indult ellene gyanús ügyletei miatt; valamint Dušan Stupar, aki a belbiztonság alkalmazottja volt a kilencvenes években, Oroszországban voltak vállalkozásai, a legutóbbi hír szerint a Szerb Haladó Párt egyik legnagyobb támogatója (az SZHP azonban ezt cáfolta), tavaly áprilisban pedig letartóztatták, társtulajdonosa ugyanis a pancsovai Azotarának is.

Társtulajdonos továbbá Peđa Mališanović is, igaz, mindössze 3,5 százalékkal. Ez a Peđa Mališanović azonban a Subotičke Novine épületét jelzálog alá helyezte, hogy vállalata számára több millió eurós hitelt vegyen fel. A hitelt nem törlesztette, az épületet pedig elárverezték. Mivel az első árverésen senki sem jelent meg, a második árverésen 30 százalékos áron kezdték meg az eladást. Ekkor a Peđa Komerc nevű vállalat – Peđa Mališanović tulajdona – kínálta a legnagyobb összeget és vásárolta meg az épületet 19,6 millió dinárért.

A Subotičke Novine az egyik legnagyobb múlttal rendelkező hetilap a környéken. Több mint 120 éves, és 65 éven keresztül folyamatosan, megszakítás nélkül minden pénteken az olvasók elé került.

A lap alkalmazottai az elmúlt hat évben folyamatosan küzdenek jogaikért, ki nem fizetett járulékaik miatt nem tudják érvényesíteni azokat, béreiket hol megkapják, hol nem.

Ennek a lapnak az élére került most Kasza József, akit nyilvánvalóan azért jelöltek erre a pozícióra, mert valószínűleg szorosak a kapcsolatai a fenn említett tulajdonosokkal, bizonyítottan Peđa Mališanovićtyal.

Kasza a szabadkai Yu Eco tévének azt nyilatkozta, hogy egy komolyabb lapot szeretne készíteni, növelni a példányszámot és a régióra kiterjeszteni annak terjesztését.

A Szerbiai Nemzeti Bank tegnapi adatai szerint a Subotičke Novine Lapkiadó Kft.-nek több számláját is zárolták 366 napja – vagyis a törvényes előírás szerint tulajdonképpen tegnap automatikusan csődbe ment a vállalat – összesen 28 676 650,23 dinárral.

Kasza József február 6-án lett 68 éves. Több sikertelen projektumát követően jogosan teszik fel a polgárok a közösségi- és hírportálokon neki a költői kérdést: Meddig még, Jóska?

Magyar ember Magyar Szót érdemel