2024. szeptember 5., csütörtök
A VASÁRNAPI FEKETE MELLÉ

Tévedés

Tévednek, állítják Belgrádban. Tévednek, állítják világszerte. Ha ilyen a reakció, mi más lehet a közös nevező, mint a labdarúgás.

Belgrádban a Partizanról van szó. Mint bármelyik szerbiai klub, a Partizan is komoly anyagi gondokkal küzd, az UEFA pedig azért mondta ki a büntetést, mert különböző alapokon csaknem 2,5 millió eurós adósság gyülemlett fel.

Belgrádban azt állítják, az UEFA téved, hisz csak 450 ezerrel tartoznak, amit az állam segítségével a hónap végéig rendeznek.

Egyrészt a büntetés – sokan gondolják így – nem jelentős, hisz a Partizan amúgy sem játszik fontos szerepet az európai kupákban, másrészt politikát látnak mögötte. Bizonyítékot, hogy az állam a fociklubokra pazarolja azt a pénzt, amelyre másutt sokkal nagyobb szükség lenne, s a fővárosi sajtó azt is boncolgatja, hogy az egésznek köze lehet a tavaszra esedékes választásokhoz, különben a Partizan vezetősége az anyagi segítségért nem mondott volna külön köszönetet a vérmes C. zvezda-szurkoló hírében álló miniszterelnöknek. Egy biztos – mondja ugyanaz a sajtó –, a Partizan semmit sem tesz az anyagi konszolidáció érdekében, a befolyó pénz ugyanis – ide számítva a vitás állami segítséget is – szerintük titkos csatornákon folyik el. Nem valószínű, hogy az UEFA tévedett, hisz a honlapján minden tételesen ott áll.

A másik tévedést azok kiáltják, akik nem értenek egyet a FIFA döntésével, hogy 48 csapatos legyen a foci-vb. Világos, ez esetben is a pénzről van szó, azzal, hogy a fociszövetség találta meg a jövedelme növelésének legális módját, a jelenlegi, tavaly megválasztott vezetőség pedig a négy év múlva esedékes választásokra is gondol. Mivel Afrikából, Ázsiából és az amerikai kontinensről több válogatott juthat ki, szép számú szavazat eleve biztosítva van. Bizonyos számítások szerint ha Kína, India és hasonló tehetős országok válogatottai kijutnának, a szponzori jövedelmek hihetetlen mértékben növekednének, több jutna szétosztásra a szövetségeknek, és az eddiginél még többet tarthatna meg maga a FIFA is.

A tévedés emlegetése ez esetben a foci sportjellegére és az ebből fakadó naivságra vonatkozik. Kit érdekel, hogy valamelyik kis európai országban kevesebben nézik meg a csoportküzdelmek több eleve lefutott meccsét, ha a tv-k úgyis csomagban vásárolnak, s nem csökken a reklám, hisz, tegyük fel, Kínában több száz millió nézőt is érdekelne csapatuk meccse akár Panamával vagy más hasonló vízhordóval. A focistákat nem érné kár, ugyanannyi találkozójuk lenne, mint eddig is, a legjobb 32 csapat pedig, mivel már kiesésre menne a küzdelem, öt fordulón át nem taktikázhatna. A focistákat úgysem kérdezi senki, ők jól fizetett munkások, s a plusz erőbefektetésért még hasznot is húzhatnának. Az egyetlen némileg vesztes Európa lesz, hisz innen kijutni a 48-as mezőnyű vb-re ugyanolyan nehéz lesz, mint eddig is volt.