2024. november 22., péntek
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

Szeretjük az otthoni ízeket

Milyen élelmet fogyaszt?

Otthoni, főtt ételt: 343 (92%)

Félkész ételt: 10 (2%)

Gyorséttermi ételt: 8 (2%)

Péksüteményt: 8 (2%)

Az vagy, amit megeszel. Régi bölcs mondás. Nem mindegy, mi válik részünkké, a zöldségekben gazdag leves ízharmóniája, a finom sült szaftossága, a saláta ropogóssága vagy a pékáruk adalékanyagai és a félkész élelmiszerek tartósítószerei.

Mégis nagyon sokszor figyelmen kívül hagyjuk ezt. Akkor, amikor reggeli nélkül indulunk el otthonról, hogy útközben beszaladjunk a pékhez, és munkába menet rágcsáljunk el egy kiflit. Vagy amikor az ebédig csak egy kávét iszunk. Vagy amikor esetleg nem viszünk ebédet a munakhelyünkre, vagy nincs lehetőség munkahelyi menzán enni, s így nem is ebédelünk rendesen, hanem vacsorára tömjük meg igazán a bendőnket, és akkor már szinte nem is számít, mivel, csak győzzük le az éhséget.

Én szeretek főzni, de álszentség lenne, ha nem árulnám el, hogy olykor bizony a pékség „főz” helyettem, vagy néha nem történik meg az, hogy a kifőtt tésztára csak rázuttyantom a bolt polcáról leemelt üvegből a félkész mártást. Történik ilyen, igen, mert van, amikor az ilyen megoldások alkalmzása elkerülhetetlen, de az a fontos, hogy alapjában véve ne így étkezzünk.

A körkérdésünkből pedig kiderül, hogy szerencsére nem így eszünk. Lehet, hogy az olvasóink is elcsábulnak olykor egy jó szaftos burekra, vagy kézzel gyúrt szilvásgombóc helyett a gyorsfagyasztott változatból készül el ez az étel, de a válaszok mégis megnyugtatóak, hiszen azt látjuk, hogy nem ez az általános. Főtt ételt eszünk. Ráadásul otthonit. Oldalakat lehetne arról írni, hogy ez miért jó. Miért tölt el örömmel bennünket, ha a gőzölgő tál levest ülheti körbe a család? Miért jó, ha friss zöldségekből készült salátával fogyaszthatjuk el a sütőből éppen kikerülő húst? Miért jó, ha tudjuk, milyen és mennyi zsiradékban sült a krumpli, és mennyi liszttel készült a rántás? Miért jó, ha megelégedéssel kanyaríthatunk a házi készítésű kenyérből, hiszen pontosan tudjuk, mi került bele? Miért jó érezni egy-egy falatban az otthon ízét?

Azt hiszem, aki az otthon készült főtt ételek mellett teszi le a voksát, az minderre tudja is a választ.

Körkédésünkre válaszoló olvasóink a válaszaikból ítélve talán főzni is szeretnek. Vagy ha nem, akkor is főznek. Való igaz, hogy nem mindenki szeret főzni. Ezt nem is lehet elvárni. Nem mindenki tekinti alkotási lehetőségnek a tűzhely mellett állást. Van, aki kötelező megoldandó feladatként éli meg, vagy egyfajta rutinként, bele se gondolva abba, hogy amit tesz, az miért jó. Akár egyik, akár másik csoporthoz is tartozik valaki, mindenképpen dicséretes, hogy főtt étel kerül az asztalra. A félkész ételeket és a gyorséttermi kajákat pedig hagyjuk meg mentőövként azokra a napokra, amikor nincs időnk, lehetőségünk, ötletünk, vagy végképp nincs kedvünk főzni! Én azt kívánom, hogy legyen az ilyen alkalomból minél kevesebb, mert valóban nem mindegy, mi válik a részünkké.  

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás