2024. november 22., péntek
PORTRÉ

Rasim Ljajić

Az újév beköszöntével egyre-másra jelennek meg az összegző cikkek és az év legjeit tartalmazó listák. Nemcsak azért van ez így, mert igény mutatkozik a sommázásra, a visszapillantásra, hanem azért is, mert kevés az esemény, ritka a nyilatkozni hajlandó közszereplő, így aztán a média e rövid uborkaszezont igyekszik valahogyan átvészelni.

Mi is gondban voltunk, kiről születhetne meg az év első portréja; aztán a választás Rasim Ljajićra esett. Ő egy igazi leg-leg politikus. Az egyetlen személy, aki 2000 óta folyamatosan hatalmon van és egyúttal fontos pozíciót tölt be az államvezetésben, mégsem kötődik a nevéhez egyetlen komolyabb botrány sem. Országos szinten is az egyik legpozitívabban megítélt politikus (egy friss felmérés szerint az újvidékiek a második helyre sorolták, közvetlenül Vlagyimir Putyin után), pedig nem a többségi nemzet képviselője (sőt, nem is orosz). Törpepártját a Demokrata Párt vitte be a hátán a parlamentbe, ő – a kormányalakítási tárgyalások közepette – mégis átállt a haladókhoz, ráadásul úgy, hogy ebbéli szándékát a DP akkori elnökhelyettese, jelenlegi elnöke, Dragan Đilas is támogatta. Ljajić komoly, jószándékú, szavahihető, megbízható ember benyomását kelti a legtöbbekben, pedig ha más politikus vált mezt vagy gyakorolja a hatalmat 12 éven át, anélkül hogy ezt reális politikai súlya indokolttá tenné, azt bizonyára hataloméhséggel és árulással vádolná(n)k.

Ljajić mindemellett hihetetlenül őszinte. Egyik interjújában nyíltan kimondta azt, amit más politikus soha nem vallana be: hogy számító és meg akar felelni a különböző érdekeknek: „Ez az én örök problémám: mi lesz, ha mondok itt (Belgrádban) valamit, ami vagy Sandžakban nem fog tetszeni valakinek, vagy itt nem fog tetszeni valakinek. Nem nullázhatom le a politikai befolyásomat odalenn (Sandžakban), de itt sem képviselhetem az államot úgy, hogy ez ellen az állam ellen beszélek. És nem mondhatom el a saját véleményemet sem” – nyilatkozta nyolc évvel ezelőtt a Vreme hetilapnak, amely éppen akkor az év emberének választotta.

Hogy miben rejlik e bosnyák politikus titka, az rejtély. Annyi bizonyos, hogy ő még karácsonykor és újévkor is nyilatkozik az újságíróknak, ha keresik, vagy ha rábíznak egy kellemetlen feladatot azok, akiknek meg kíván felelni. („Ugyan, Rasim, jelentsd már be, hogy megdrágul az áram meg a gáz. Neked el fogják hinni, hogy ez a lépés valóban elkerülhetetlen.”)

Rasim Ljajić 1964-ben született Novi Pazarban. Itt végezte el az általános és középiskolát. Orvosi diplomát a szarajevói egyetemen szerzett. Egyetemista évei alatt fertőzte meg a politika, pedig, mint nyilatkozta, eredetileg egyetemi karrierben gondolkodott. Aztán a körülmények úgy hozták, hogy visszatért Novi Pazarba, részt vett az Alija Izetbegović vezette Demokratikus Akciópárt sandžaki szervezetének létrehozásában, amelynek 1990-ben főtitkárává választották.

Ezzel párhuzamosan 1989 és 2000 között újságíróként dolgozott: az egykori Jugoszlávia több napi- és hetilapjának is munkatársa volt. Sulejman Ugljaninnal, a sandžaki szervezet vezetőjével egyre nagyobb konfliktusba került, ezért 1994-ben megalakította saját politikai szervezetét, a Sandžakért Koalíciót, amely 2000-től Sandžaki Demokrata Párt néven futott tovább.

Az október 5-i fordulatot követően a nemzeti és etnikai közösségek ügyeivel megbízott miniszter lett a szövetségi kormányban, egyúttal a dél-szerbiai, albánok lakta térség koordinációs testülete és a Koszovói Koordinációs Központ alelnökévé nevezték ki. 2005 és 2008 között az említett testület elnöki pozícióját töltötte be.

2003-tól Szerbia és Montenegró Államközösségének emberi és kisebbségi jogi minisztere lett. 2004-ben nem „kellemesebb” feladatot bíztak rá, mint a Hágai Törvényszékkel együttműködő nemzeti tanács irányítását, így ő lehetett az, aki aláírásával hitelesítette a hágai körözöttek kiadatását. 2007-ben a Koštunica-, majd 2008-ban a Cvetković-kormány munkaügyi és népjóléti minisztere lett. 2009-ben új pártot alapított Szerbiai Szociáldemokrata Párt néven, amelynek immár nincs nemzeti előjele. 2012-ben – elfogadván Aleksandar Vučić „több mint korrekt” ajánlatát – a kormány egyik alelnöke, kül- és belkereskedelmi, telekommunikációs és információs társadalom-ügyi minisztere lett.

Rasim Ljajić beszél angolul és oroszul. Nős, két gyermek édesapja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás