2024. szeptember 11., szerda

Hol a piros, itt a Piros!

Ki gondolhatta volna, hogy Piros Zsombor elnyerheti az Australian Open ifi tornájának serlegét? Mint ahogyan Roger Federer diadala is csak a szurkolók imáiban, és a szponzorok álmaiban élt, tartotta-e a svájci veteránt egyetlen szakértő és bukméker is ténylegesen esélyesnek a sikerre? Egészen röviden: senki.

Fotó: MTI

Fotó: MTI

Még kapitánya sem a korosztályos válogatottnál, közvetlenül a torna előtt. Gulyás István edző, aki bronzig vezette tavaly a Valkusz, Piros, Kotormán összetételű magyar U18-as válogatottat az Eb-n, január derekán a magyar sport reménységeiről nyilatkozva egy szakportálnak inkább arról szólt, hogy az ifik közül kiöregedett Valkusz Mátéval, Gálfi Dalmával és Stollár Fannival nagy űr keletkezett.
– Kivételes képességű sportolókról beszélünk, nagyon régen volt – ha volt egyáltalán – magyar teniszben ilyen erős generáció. Nem az őket követők kritikája, ha azt mondom: a három fiatalhoz hasonlóan tehetséges, ígéretes versenyzőt egyelőre nem látok idehaza – értékelt Gulyás.
És mi történt? A már-már leírt öreg Federer, és az őt példaképének tartó Piros is elvitte a serleget a sok-sok esélyesebb orra előtt.
Piros Zsombor 1999. október 13-án született Budapesten, ötévesen kezdett teniszezni, az MTK csapatának tagja, edzője apja, Attila, de dolgozik vele Balázs György is. Kedvenc borítása a kemény, hobbija a filmek és a bűvészmutatványok, kedvenc sportja pedig, mint általában a magyaroknak, a labdarúgás. Tavaly felkerült a felnőtt ranglistára, szeptemberben 1336. volt, a jelen pillanatban pedig 1569. Megtalálható róla az adat, hogy tenisszel eddig 1400 dollárt keresett.
Többszörös magyar korosztályos bajnok, teremben abszolút magyar bajnok, Melbourne előtt pedig a legnagyobb sikere a már említett tavaly augusztusi Eb-csapatbronz volt. Az Australian Open előtt az ifi ranglistán a 23. helyet foglalta el, hétfőn pedig, minimális lemaradással a döntőben legyőzött izraeli Isaj Oleil mögött az 5. helyre lépett.
Ifi mezőnyben 96 meccset játszott, mindeddig bámulatos sikerek nélkül. 2015-ben például verte Miomir Kecmanovićot, tavaly viszont kikapott tőle, mint ahogyan a holland Nijboertől, a tajvani Hszutól és a francia Moutet-től is, akiknek most Ausztráliában kamatostól visszavágott. Grand slam-tornán harmadszor indult. Tavaly Melbourne-ben az 1. fordulóban szoros csatában maradt alul a görög Sztefanosz Cicipasszal szemben, a Roland Garroson a selejtező utolsó köréig jutott.
Első profi tornáját 2015 szeptemberében Zlatiboron játszotta. A selejtezőben két győzelem után 19 éves honfitársától, Szintai Dávidtól veszített, Sokobanján a főtábláért a szerb Stefan Miličević győzte le, két hétre rá a horvátországi Solinban 3 meccset nyert a selejtezőben, azután élete első főtáblás találkozóján legyőzte a horvát veterán Luka Curavićot, majd veszített a ranglistán 623. német Pascal Meistől. Tavaly májusban Szegeden a rajton a kanadai Frank Dančević múlta felül három játszmában. Budapesten két győzelem után a negyeddöntőben Nagy Pétertől szenvedett 6:0, 6:0-s vereséget. Még három tornán indult szeptemberben és októberben, s mindháromszor az 1. fordulóban veszített.
Zsombor a pályán védekező játékstílusban találja fel magát jobban, jórészt így nyert a melbourne-i döntőben is. Egyelőre egyetlen vágya, hogy sikeresen átvészelje az átmenetet az ifi és a felnőtt mezőny között.