Sindikati komunalnih preduzeća su digli glas jer se odluka o racionalizaciji u javnom sektoru ne izvršava na odgovarajući način, po njihovom mišljenju. Kao što tvrde, ta mera se prvenstveno odnosila na radnike zaposlene na neodređeno vreme, što znači, na one u stalnom radnom odnosu, ali sada se odnosi i na one kojima ugovor o radu glasi na određeno vreme. Sindikati strepe da će direktori javnih preduzeća osobe zaposlene po partijskoj osnovi primiti na neodređeno vreme, a na ulicu će biti izbačeni oni koji nemaju nikakavu političku zaleđinu.
Skupština opštine je na svojoj sednici, početkom februara, usvojila dokument koji određuje gornju granicu broja radnika koji mogu biti zaposleni u javnim preduzećima. Dokument precizira da u Subotici, u javnom sektoru, može biti najviše 2.373 zaposlena. Šef sindikata komunalnih radnika, Petar Stipančević, kaže da se na ovaj način žele sačuvati partijski kadrovi, a oni sa najmanjom platom će biti otpušteni.
- Nemamo primedbi na odluku skupštine opštine, jasno nam je da se radi o zakonskoj obavezi, ali kako se može desiti da se odjednom u određivanje broja zaposlenih mora uračunati svaki radnik, iako je ranije bilo reči o tome da se racionalizacija odnosi samo na zaposlene na neodređeno vreme – pita sindikalni vođa. Stipančević dodaje da je svako javno preduzeće dobilo uredbu radne grupe zadužene za racionalizaciju u kojoj se traži podatak koliko čistačica, kurira, portira i šofera radi u preduzeću. Kaže da je opšte poznato da postoji namerada se ovi ljudi otpuste, iako su mnogi od njih ceo svoj radni vek proveli u istom preduzeću. Stipančević kaže da će oni morati na ulicu kako bi u preduzećima ostali partijski kadrovi.
Predsednik subotičkog Saveza samostalnih sindikata, Milan Popović kaže da ako se to zaista i dogodi, pred sudom će odbraniti prava radnika, a izgubljene parnice će plaćati direktori javnih preduzeća.
Gradonačelnik Jene Maglai kaže da situacija nije baš takva kako je predstavlja sindikat. Vladina uredba, naime, nalaže da se u broj radnika na koje se odnosi racionalizacija, moraju ubrojati i radnici primljeni na određeno, ali i radnici primljeni na neodređeno vreme, što znači da su ove dve kategorije izjednačene. Što se tiče angažovanja ovih radnika, nadležni su direktori pojedinih javnih preduzeća, koji mogu prilikom nove sistematizacije primiti za stalno radnike koji su u radnom odnosu na određeno vreme.
Gradonačelnik naglašava da je to odluka direktora, a njihova je odgovornost i to da odrede koga će da zadrže, a koga da otpuste.
Proces racionalizacije u Subotici teče prema unapred utvrđenom redu. Javna preduzeća će u roku od 5 do 10 dana pripremiti nove sistematizacije radnih mesta. Ona preduzeća koja nisu na teretu budžeta će iz sopstvenih sredstava platiti otpremnine, dok će se u ostalim preduzećima skupiti podaci, te će stručne službe lokalne samouprave na osnovu istih odrediti veličinu sume za isplatu. Skupština opštine će svoju sledeću sednicu održati oko 20. marta, i na toj sednici se očekuje rebalans budžeta zbog isplate otpremnina, tako da će se ceo proces završiti do kraja prve nedelje aprila, kaže gradonačelnik. Za otpremnine će se morati isplatiti značajna suma, i to više desetina miliona dinara. Grad će od republike tražiti refundiranje dela ove svote. Uprkos tome što se radi o osetljivom pitanju, Jene Maglai ne računa da će izvršenje stvoriti probleme unutar vladajuće koalicije u gradu. Kao što kaže, radi se o vladinoj uredbi koja se mora primeniti, u suprotnom, Subotica će ostati bez republičkih transfernih sredstava.
