2025. február 5., szerda

Čuvari naše baštine

U Temerinu su ponovo svirane narodne pesme u čast Aniko Bodor

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Smotru narodne muzike „Zengő Délvidék” svake druge godine organizuje Mađarsko kulturno društvo „Szirmai Karolj” iz Temerina: u subotu su se u lokalnom pozorištu po sedmi put sastali pevači i muzičari koji čuvaju baštinu Anike Bodor, istraživačice vojvođanske narodne muzike. Na ovu smotru su došli pevači i muzičari iz Pančeva, Bečeja, Bačkog Petrovog Sela, Novog Sada, Srbobrana, Bačke Topole i Čantavira. Svi su izašli na scenu sa jednim ciljem: da pesmom i muzikom iskažu poštovanje prema našoj kolekcionarki baštine, od koga su mnogi od njih mogli lično da uče.

Među njima su i neki članovi temerinskog udruženja, koji i danas smatraju važnim očuvanje sopstvenog narodnog muzičkog blaga. Nakon smrti Anike Bodor, verovali su da će njena duhovna zaostavština biti održana u životu prenošenjem narodnih pesama koje je sakupljala budućim pokolenjima, rekla je Gabriela Sabo, organizatorka smotre, koja je takođe imala lične veze sa poznatom istraživačicom narodne muzike.

– Od početka smo organizovali smotru oko Dana mađarske kulture, koja nije takmičarskog karaktera, ali produkcije izvođača i dalje ocenjuje žiri. Ovim smo želeli da ojačamo delo i stav Aniko, jer smo pozvali profesionalce koji su joj bile neposredne kolege ili prijatelji da budu u žiriju. Verujemo da su oni ti koji najbolje mogu da prenesu vođama grupa i grupama šta je Aniko započela, ovako je istakla značaj sastava žirija Gabriela Sabo.

Kao neposredni kolega i prijatelj Anike, etnomuzikolog Ištvan Nemet, instruktor i majstor izrade citre Bela Mičik, kao i učitelj narodne muzike Ferenc Borši pohvalili su repertoar izvođača i nastupe. Ovaj nastavnik-mentor škole narodne muzike iz Obude je istakao važnost toga da smotra ne rangira nastupe.

– Susreti netakmičarskog karaktera su kao trenažni turniri u sportu: iako se ne dodeljuju medalje za učinak, oni ipak mnogo znače. Učesnici mogu saznati koje su njihove greške, šta treba da poboljšaju i koje su njihove prednosti koje treba da zadrže. Izvođačima pomaže i to što nema pritiska. Smatram da su ove prilike korisne jer pomažu u razvoju učesnika, rekao je Ferenc Borši. Na upit novinara je dodao da su tokom ove večeri čuli i videli iznenađujuće izvanredne nastupe.

Publika je uživala u repertoaru i nastupima 14 izvođača na ovom susretu, kom su se i sami učesnici pridružili na koncertu promocije albuma orkestra „Kamraš”. Glavni sponzor smotre je fond „Betlen Gabor”, ali je i fond „Čori Šandor” doprineo njegovoj realizaciji.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tamburaši su u velikom broju učestvovali na smotri: na našoj fotografiji ansambl „Pengeteš” iz Bačkog Petrovog Sela (fotografija Livije D. Tot)