Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Katolička parohija u Bačkoj Topoli je prošle godine organizovala brojne društvene i karitativne događaje koji su bili popularni među vernicima. O nastavku tradicionalnih programa i ovogodišnjim planovima pitali smo katoličkog paroha vlč. Jožefa Sakalja, koji je izneo i statističke podatke.
– Prošle godine je bilo 35 krštenja, 15 crkvenih venčanja i 96 sahrana. Sve tri brojke pokazuju opadajući trend u odnosu na prethodne dve godine. Zanimljivo je i to da mnogi krštenje odlažu za kasnije. Ne mogu na okupljanjima dovoljno govoriti verenim parovima i porodicama o tome da decu krste kada napune mesec ili dva. Ovo je važno sa sakramentalne tačke gledišta, a iz praktičnih razloga takođe, jer su bebe tokom krštenja mnogo mirnije. Kada su venčanja u pitanju, mnogi mladi ne smatraju važnim da sklope brak u crkvi. Verujem da u Bačkoj Topoli nije bilo samo 15 građanskih venčanja, pa bi se i ovaj broj mogao poboljšati. Ako pogledamo broj prvoispovednika, prvopričesnika ili krizmanika, svuda se može primetiti trend pada. Uglavnom zbog stava da, ako postoji neka obaveza da se bude prvopričesnik, radije je ne preuzmu na sebe. Da bi primilo sakrament, dete mora imati izvesno znanje o veri. Bez svete mise nema hrišćanstva, nema katoličke vere! Međutim, često vidim roditelje koji dolaze na bogosluženja sa svojom decom. Možda je najlepša slika jedne crkvene zajednice porodica koja se moli. Nažalost, sve je češće i da porodice ne traže crkvenu sahranu. Crkva se rado moli nad svakim krštenim čovekom, a trudi se i da tokom pogrebnog obreda pomogne ožalošćenima da se lakše suoče sa žalošću i da se duhom oproste od preminulog.
Imali ste zaista dinamičnu godinu u pogledu programa.
– Programi za decu, koncerti za odrasle, katehistički susreti, tribine Hrišćanskog intelektualnog kruga („Keresztény Értelmiségi Kör”) pokazuju da postoji potreba za religioznošću koja se društveno doživljava, i da je i u okviru jedne ovako velike parohije – kao što je naša – takođe izvodljiva. Ono što već dobro funkcioniše je zgrada parohijske zajednice, Dom „Svete Elizabete” i programi koji se tamo održavaju, uključujući čajanke za penzionere, aktivnosti sa socijalno ugroženom decom i tribine. Monika krug je ponovo pokrenut, a „Caritas” ove parohije takođe radi odličan posao, od podele odeće do pomoći porodicama u nevolji. Drago mi je da postoje posvećene porodice i vernici koji pomaganjem i donacijama doprinose realizaciji ovih programa. Organizovali smo i koncerte. Mislim da je važno da se ljudi upoznaju sa ovom divnom crkvom i njezinom prelepom akustikom. Imamo još jednu crkvu u Bačkoj Topoli, gde smo održali veče kamerne muzike, što je u tom miljeu zvučalo izuzetno dobro. Mnogo turista se interesuje za našu crkvu, imali smo i posetioce iz Mađarske i južne Srbije. Organizovali smo i izlete, vodili decu do biskupijskog svetišta u Doroslovo, a organizovali smo i sličan izlet za odrasle.
Velikoj crkvi je neophodna renovacija. Da li je bilo napretka u vezi ovoga?
– Planska dokumentacija je spremna, za sada radimo na tome da vest o našem problemu stigne na što više mesta, kako bismo, kada se ukaže prilika da apliciramo za veći grant, imali prioritet. Postoje dve ovakve kapitalne investicije u biskupiji, jedna je za katedralu, druga za nas. Pokrenut je zajednički projekat sa Zavodom za zaštitu spomenika, tokom kojeg ćemo što detaljnije mapirati vrednosti crkve i njeno trenutno stanje. Postoje tri velike faze obnove, a prioritet je na kuli i centralnoj fasadi, pošto je stanje krova tornja katastrofalno. Za nas je bilo značajno što je državni sekretar Lerinc Nača posetio našu crkvu tokom svoje prve posete u Vojvodini, jer su za renoviranje potrebne toliko velike sume novca da je podrška vlade Mađarske neophodna. Crkva Pohođenja Blažene Device Marije će sledeće godine napuniti 120 godina, pa je krajnje vreme za njenu obnovu.
Koje planove želite da realizujete ove godine?
– Ono što dobro funkcioniše treba očuvati, a ono što još ne postoji mora se uvesti, rekao je jedan od mojih starijih braća sveštenika kada sam postao paroh. Želeo bih da i ove godine nastavim sa programima Doma „Svete Elizabete”. Želimo da održimo što više koncerata u crkvi. Naša prijava na konkurs za organizovanje koncerata je pozitivno ocenjena, a dodeljeni iznos omogućiće nam da organizujemo tri ili četiri koncerta zahvaljujući vladi Mađarske i fondu „Betlen Gabor”. Čini se da u Bačkoj Topoli postoji potreba za ovim, jer je na koncerte došlo više od dve stotine ljudi. U planu nam je i organizovanje stalnog radnog vremena crkve, kako bi se ponudilo što više mogućnosti kako zainteresovanima, tako i onima koji bi želeli da svrate ili da se samo pomole. Da bismo to postigli, moramo se pridržavati svih vrsta bezbednosnih mera. Pod rukovodstvom glavnog kantora želimo da ponovo pokrenemo omladinski hor „Via Mariae”, a čini se da ima dece koja bi htela da dođu da pevaju, a želimo da to pojačamo i u okviru liturgijske službe.
Nyitókép: Poseta mađarskog državnog sekretara Lerinca Nače crkvi Pohođenja Blažene Device Marije (Pannon RTV)