2025. február 11., kedd

Nove stipendije za one koji studiraju u zemlji

Tatjana Varju Potrebić: Radimo na osnivanju centra za razvoj udžbenika i nastavnog programa vojvođanskih Mađara

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine smatra osnovnim zadatkom da u 2025. godini pokrene i podrži programe razvoja obrazovanja koji pomažu mladim vojvođanskim Mađarima da napreduju u rodnoj zemlji. O planovima, idejama, planiranim merama, konkursima za stipendije, kursevima i mnogim drugim važnim pitanjima i temama za ovu godinu razgovarali smo sa Tatjanom Varju Potrebić, članicom Izvršnog odbora nacionalnog saveta zaduženom za obrazovanje.

STIPENDIJA ZA IZVRSNOST „VARADI”

– Nedavno smo objavili rang listu za stipendije za izvrsnost „Varadi” nacionalnog saveta za 2024-2025. školsku godinu. Pozitivno je ocenjena prijava ukupno 103 studenata master studija i sedam doktoranata. Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju biće upriličeno u utorak, 11. februara u 17 časova u Studentskom domu „Evropa” u Novom Sadu. Smatramo važnim da budući stipendisti prisustvuju ovom događaju u što većem broju, jer je potpisivanje ugovora bitan uslov za isplatu stipendija. Dobitnici stipendija mogu da pogledaju listu onih koji ispunjavaju uslove za dobijanje stipendije na zvaničnom sajtu Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, rekla je Tatjana Varju Potrebić.

PODRŠKA NOSTRIFIKACIJI

– Nacionalni savet svake godine pruža podršku u Srbiji za nostrifikaciju ili priznavanje, pored srednjoškolskih svedočanstava, diploma visokih škola i fakulteta, kao i postdiplomskih akademskih zvanja stečenih na stranim visokoškolskim ustanovama. Pozivi za podnošenje prijava na konkurs objavljuju se dva puta godišnje. U kancelariji nacionalnog saveta je nedavno primljeno ukupno 40 prijava, koje su sve pozitivno ocenjene. Nakon evaluacije, nacionalni savet sa uspešnim aplikantima zaključuje ugovor u kome se precizira visina stipendije, kao i druga prava i obaveze ugovornih strana. Podnosioci prijava stiču pravo na dobijanje stipendija potpisivanjem ugovora. Troškovi se kreću u proseku između 20 i 40 hiljada dinara za svaku nostrifikaciju diplome. Uskoro kreće naredni krug prijavljivanja, naglasila je naša sagovornica.

STIPENDIJA ZA IZVRSNOST ZA STUDENTE EKONOMIJE

– Objavljen je i konkurs za dodelu stipendija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i Društva vojvođanskih mađarskih ekonomista. Broj dodeljenih stipendija je 20, od ​​čega je 15 rezervisano za studente osnovnih i 5 za studente master studija. Prijava je otvorena do 28. februara, a uspešno prijavljeni će dobiti stipendiju za izvrsnost u iznosu od 50.000 forinti mesečno tokom 10 meseci. Ova stipendija ne isključuje korišćenje i druge podrške, pa se mogu prijaviti i studenti koji su već dobili osnovnu stipendiju nacionalnog saveta za ovu akademsku godinu. Istovremeno, to ne isključuje ni stipendiju za demonstratore, jer studenti druge godine univerziteta mogu dobiti i stipendiju nacionalnog saveta za demonstratore, koja u dinarskoj protivvrednosti iznosi 70 evra mesečno. U slučaju studenata ekonomije, ovo bi mogao biti čak i treći oblik podrške, naglasila je članica izvršnog odbora nacionalnog saveta zadužena za obrazovanje.

STIPENDIJA ZA IZVRSNOST ZA STUDENTE MEDICINE

– Nacionalni savet i Udruženje lekara i stomatologa vojvođanskih Mađara objavili su konkurs za stipendiju za izvrsnost, za studente mađarskog govornog područja iz Vojvodine, koji pohađaju studije medicine i stomatologije na osnovnim ili doktorskim studijama visokoškolskih ustanova. Broj dodeljenih stipendija biće 10, od ​​kojih je 5 rezervisano za studente osnovnih studija medicine i 2 za studente stomatologije na državnom fakultetu, 1 za stomatologe na privatnom fakultetu, a 2 za studente doktorskih studija. Stipendija obezbeđuje studentima podršku u iznosu od 100.000 forinti mesečno tokom 10 meseci. Za studente, slično gore pomenutim, ovo može biti čak i treći oblik podrške, jer sada mogu pristupiti još jednom izvoru prihoda pored osnovne stipendije i stipendije za demonstratore koju obezbeđuje nacionalni savet. Nacionalni savet zahvaljujući podršci vlade Mađarske, Fonda „Betlen Gabor” i Državnom sekretarijatu za nacionalnu politiku Mađarske pruža ove mogućnosti. Naš cilj je da studentima učinimo da studiranje u zemlji bude privlačnije i da ih podstaknemo da se kasnije svojom profesijom bave u Vojvodini. U bliskoj budućnosti, nacionalni savet će takođe razviti poseban program stipendiranja studenata koji učestvuju u obrazovanju nastavnika. U tom cilju trenutno vršimo mapiranje smerova za deficitarna zanimanja, kako bismo utvrdili kod kojih predmeta ima ili se očekuje da će nedostajati stručnjaka, čuli smo od našeg sagovornika.

PROGRAM ZA PRIPREMU PRIJEMNIH ISPITA

– Kao i prethodnih godina, nacionalni savet će i ove godine organizovati besplatan kurs za priremu prijemnih ispita na fakultetima. Poziv za prijavu na ovaj program je već objavljen, rok za prijavu je 20. februar, a pripremni kurs počinje 1. marta. Časovi će se održavati na svake dve nedelje i trajaće do kraja juna. Učenici mogu da biraju između 13 predmeta: mađarski jezik i književnost, nemački jezik, engleski jezik, srpski jezik, psihologija, istorija, geografija, biologija, matematika, fizika, hemija, ekonomija, kao i računarstvo i informatika. 40-časovna obuka se odvija prvenstveno onlajn, ali će biti dostupna i nastava u učionici. U okviru jednog vikenda u Novom Sadu planiranog za april, studenti će moći da učestvuju i na obuci u Studentskom domu „Evropa”, gde mogu iz prve ruke da se upoznaju sa mogućnostima koje nude fakulteti i visokoškolske ustanove u Vojvodini. Svrha pripremnih predavanja za prijemne ispite je da se maturanti što bolje pripreme za prijemne ispite na univerzitetima/fakultetima u Srbiji i da podstaknu mlade da se opredele za nastavak školovanja u zemlji. Potom ćemo to nadovezati jednom dopunskom obukom srpskog jezika, objasnila je Tatjana Varju Potrebić.

CENTAR ZA UDŽBENIKE I NASTAVNI PROGRAM VOJVOĐANSKIH MAĐARA

– Pokrenut je i još jedan važan razvojni projekat, koji je usklađen sa ciljevima strategije razvoja opšteg i visokog obrazovanja usvojene prošle godine. Radimo na osnivanju centra za udžbenike i nastavne planove i programe vojvođanskih Mađara, koji bi obezbeđivao udžbenike, radne sveske, nastavna pomagala, dopunsku građu i nastavna sredstva, kao i druga sredstva za nastavnike i učenike na mađarskom jeziku za obrazovanje na mađarskom jeziku u Vojvodini. Nacionalni savet stoga želi da u budućnosti izdaje sopstvene udžbenike, što bi predstavljalo kvalitativni skok u oblasti izdavanja udžbenika. Nastojimo da proširimo autorsko pisanje udžbenika, a sada se fokusiramo na temu istorije, pošto aktuelne publikacije – bilo da se radi o zavodu za izdavanje udžbenika ili privatnom izdavaču – ne uključuju mađarsku istoriju. Iako postoje dopunski udžbenici za učenike šestog, sedmog i osmog razreda, mali broj nastavnika istorije ih zna i koristi, iako se mađarski istorijski dodaci u izdanju Zavoda za udžbenike mogu posebno naručiti i ugraditi u nastavu. Prema zakonu, svaki manjinski jezik može da predaje svoju istoriju u omeru od 30 odsto, ali mnogo zavisi od nastavnika da li će iskoristiti ovu mogućnost, jer završni ispit istorije na kraju osmog razreda ne sadrži posebno pitanje o tome. U svetlu svega ovoga, želimo da motivišemo nastavnike da mađarsku istoriju uvrste u nastavni plan i program za učenike, a da to ne bude na uštrb pripreme za završni ispit. Na inicijativu Udruženja prosvetnih radnika opštine Kanjiža, uz podršku nacionalnog saveta, pokrenuta je radna grupa za pripremu udžbenika za učenike četvrtog razreda. Cilj ovoga je da se postave temelji predmeta istorije u ovom razredu, obezbeđujući kasniju nadogradnju nastavnog gradiva. Fokus grupa radi sa nastavnicima razredne nastave i nastavnicima istorije sa praksom na utvrđivanju koja istorijska znanja vredi uvesti u četvrti razred, kako bi od šestog razreda postojali sadržaji koji se nadovezuju jedni na druge u okviru predmeta istorije. Govorićemo i o digitalnim verzijama udžbenika u budućnosti, ali smatramo i važnim da ovi udžbenici sadrže i QR kodove i da budu prilagođeni potrebama učenika. Da bismo to uradili, tražimo iskusne nastavnike koji su sposobni da pišu moderne, zanimljive i upotrebljive udžbenike. Drugi problem je što Zavod za udžbenike često nije u mogućnosti da na vreme, odnosno do 1. septembra, obezbedi udžbenike objavljene na jezicima manjina. U rešavanju ovog problema pomoći će i centar za udžbenike i nastavni program vojvođanskih Mađara, čije će sedište biti u Novom Sadu. U ovom poslu partneri bi nam bili „D.o.o Magyar Szo Lapkiado Kft.”, Izdavački zavod „Forum” i Pedagoški zavod Vojvodine, a podršku bi obezbedili pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i ministarstvo prosvete, zaključila je članica izvršnog odbora nacionalnog saveta nadležna za obrazovanje.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tatjana Varju Potrebić (veb stranica Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine)