2024. július 19., péntek

Egyre több a dohányzó nő

A leszokás támogatásában jelentős szerepet játszik az egészségügyi alkalmazottak hozzáállása is

Várható, hogy a nők körében növekedni fog a dohányzók száma – figyelmeztettek a szakemberek azon az egészségügyi alkalmazottak számára tartott szemináriumon, amelyet a szabadkai Közegészségügyi Intézet, az Orvosi Társaság čačaki ágazata és a Szerbiai Közegészégügyi Intézet szervezett. Rámutattak, hogy a fejlett országok különböző tevékenységeket folytatnak, hogy csökkentsék a dohányáru eladását, de a keresletet is. Éppen ezért a dohányipar a fejlődésben levő államokra koncentrál, a reklámokkal pedig főként a nőket célozzák meg.

Évente Európában 106 000 dohányzó nő hal meg, míg az egész világon félmillió. A tüdőrák is egyre gyakoribb a cigarettázó nők körében, és esetükben mintegy 10 százalékkal gyakrabban jelentkeznek érrendszeri problémák – emelte ki Branislava Milenković, a belgrádi Orvostudományi Kar tanára az elmúlt években végzett felmérésekre hivatkozva. Rámutatott arra, hogy a megvizsgált dohányzó nők 72 százaléka volt termékeny, a dohányzó várandós nőknél komplikációk merülhetnek fel a szülésnél, és esetükben a vetélés is gyakoribb, vagyis a dohányzás jelentős mértékben kihat a családtervezésre.

Szerbiában elég rossz a helyzet, az egészségügyi minisztérium 2006-ban végzett kutatásai alapján minden harmadik 18 éven felüli nő dohányzik.

A szeminárium egyik fontos mozzanata az egészségügyi alkalmazottak szerepének hangsúlyozása volt a dohányzásról való leszokás folyamatában. Dr.Nada Lazović, a čačaki Egészségügyi Központ orvosa, valamint az egészségügyi minisztérium dohányzás-megelőzéssel foglalkozó bizottságának tagja előadásában kiemelte, hogy legnehezebben az egészségügyi alkalmazottak szánják rá magukat a leszokásra. A čačaki intézményben végzett felmérésekből ugyanis kiderül, hogy az alkalmazottak 47 százaléka dohányzik. Más – akár külföldi – intézményben is hasonló a helyzet. A dohányzók legnagyobb hányada a technikusok, nővérek körében van. A čačaki intézményben végzett felmérés során különböző kérdéseket tettek fel az alkalmazottaknak. A válaszokból kiderült, hogy csupán 30 százalékuk támogatja, hogy teljes mértékben szüntessék meg a dohányzás lehetőségét az egészségügyi intézmények területén.

Ika Pešić, a Szerbiai Klinikai Központ szakembere rámutatott arra, ezekből az adatokból is látszik, hogy az egészségügyi alkalmazottak sem alakítottak ki határozott fellépést a dohányzás ellen, holott nagy szerepük van a dohányzásról való leszokás támogatásában, motiválásában. Hozzátette, semmiképpen sem jó hozzáállás a cigaretták számának csökkentése, mindenképpen füstmentes környezetben kell tartózkodni, hogy ne szívjuk be a méreganyagokat. Mint hozzátette, amennyiben a dohányzó még 35 éves kora előtt hagyja abba a dohányzást, idővel teljesen regenerálódni tud a szervezete, azonban ha később kerül erre sor, már csak kisebb mértékű a tisztulás, de ennek ellenére soha nem szabad kizárni a leszokás lehetőségét hívta fel a szeminárium részvevőinek figyelmét a szakember.