2024. november 26., kedd

Akkreditáció előtt

Az adai Egészségház a munkavégzés minőségét és fejlesztését illetően az első helyen áll az országban
Az adai Egészségházban az elért színvonal megtartására törekszenek (Fotó: Csincsik Zsolt)

A közelmúltban Belgrádban megrendezett VI. Nemzeti Egészségügyi Konferencián az adai Egészségház igazgatója, dr. Tóth Barna Elvira munkaügyi szakorvos elismerő oklevelet vehetett át dr. Tomica Milosavljević еgészségügyi minisztertől, miután a munkavégzés minőségét és fejlesztését illetően 2009-ben az intézmény első helyen végzett az országban. Az illetékes minisztérium és a köztársasági egészségvédelmi intézet ugyanis a munkavégzés minősége alapján rangsorolta az egészségügyi intézményeket, és a szerbiai egészségházak közül az első helyre az adai Egészségház került.

– 2004 óta minőségi, páciensközpontú betegellátásra törekszünk, azóta folyamatosan javítjuk az intézmény szolgáltatásainak színvonalát. A páciensek egészségügyi védelme és biztonsága a legfontosabb számunkra – magyarázta dr. Tóth Barna Elvira. – Azt szeretnénk, ha minden páciens magas színvonalú egészségügyi ellátásban részesülne. Természetesen ezt egyik napról a másikra nem lehet elérni, de jó irányba haladunk, amit az elismerés is bizonyít.

Dr. Tóth Barna Elvira az elismeréssel



Milyen szempontok alapján rangsorolta az egészségügyi minisztérium az intézményeket?

– A minisztérium több szempontot figyelembe véve értékelte az egészségügyi intézmények munkáját. Figyelembe vették a regisztrált páciensek számát, a minisztériumi pályázatokon való részvételt, a DILS-projektumokat, a helyi önkormányzattal történő együttműködés sikerességét, valamint a kötelező és a nem kötelező szolgáltatások minőségét. Az utóbbiak közé tartoznak az orvosok által végzett preventív, betegségmegelőző, egészségmegőrző tevékenységek, mint a vérnyomás és vércukor, valamint a koleszterin szintjének folyamatos ellenőrzése és a változások lejegyzése, követése. Az intézményben működő információs rendszernek és az elektronikus kartonnak köszönhetően Adán nagyon egyszerűen tudunk kimutatásokat készíteni ezekről a mérésekről. A rangsoroláskor figyelembe vettük a páciensek és az egészségügyi intézményekben dolgozók véleményét is, hiszen minden évben kérdőívek segítségével igyekszünk felmérni, hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségéről hogyan vélekednek a páciensek és maguk a dolgozók. A legutóbbi felméréskor elégedettek voltak a dolgozók és a páciensek is. Természetesen vannak és lesznek elégedetlen emberek, de a felmérések szerint a páciensek 90 százaléka elégedett az egészségügyi dolgozók munkájával és az ellátás minőségével is.

Említette, hogy az elmúlt hat évben folyamatosan igyekeztek javítani az Egészségház szolgálatatásainak színvonalán. Mit tettek ennek érdekében?

– Elsősorban a munkafeltételeken javítottunk, részben felújítottuk az intézmény épületeit, ezenkívül új szárny épült gyerek- és nőgyógyászati osztállyal, valamint garázzsal, illetve mentőszolgálatot létesítettünk. A mozgássérültek számára feljárókat építettünk. Nagy gondot fordítottunk a felszerelésre, a régi, elavult műszereinket és berendezéseinket újakra cseréltük. Az intézményben 2002-ben nem volt defibrillátor, ma négy van. Minden osztályon van EKG-készülék, terepen is, valamint ultrahangkészülékek, de beszereztünk egy mammográf készüléket is. Bár ez utóbbi még nem működik, mivel hiányzik egy kazetta a nagyobb méretű mellek vizsgálatához, valamint egy előhívó készülék. Ezeket az intézmény és a helyi önkormányzat nem tudja megvásárolni, mivel 2,5 millió dinárba kerülnek. A Tartományi Nagyberuházási Alapnál pályáztunk támogatásért, amelyet jóváhagytak, de egyelőre nincs pénz a berendezések megvásárlására. A nőgyógyászati osztályon is teljesen új a felszerelés. A fogászati székeket és berendezéseket szintén felújítottuk, valamint központi inhalációs rendszert állítottunk fel, illetve mentőautókat szereztünk be. Nem sikerült minden célt megvalósítani, viszont az általános orvosi szolgálat és a mentőszolgálat magas színvonalú. Az intézmény fő feladata az egészségvédelem, ezért egészségügyi nevelőmunkát is végzünk az óvodáktól a munkaszervezeteken át a nyugdíjas-egyesületekig. Vetítőgépeket és laptopokat szereztünk be, amelyek szükségesek a felvilágosító előadások megtartásához, akárcsak a dolgozóink számára szervezett szakmai képzésekhez, műhelymunkákhoz. Elsődleges feladatunk a minél hatékonyabb betegellátás megszervezése: mindent a páciensért! Az intézmény minden minisztérium által kiírt pályázaton részt vesz, és húsz pályázattal nyertünk is. Az egészségügyi minisztérium két projektumában is részt veszünk, az egyik a kapitációra vonatkozik, a másik a DILS-projektumokra. Az adai Egészségház kidolgozta az intézmény fejlesztési tervét a 2010 és 2015 közötti időszakra. Áprilisban az Európai Unió és az egészségügyi minisztérium elismerésben részesítette intézményünket a legjobb stratégiai terv kidolgozásáért.

Melyek a stratégiai terv legfontosabb céljai?

– Négy fő célt tűztünk ki: betegségmegelőző és egészségmegőrző előadások szervezését az intézményen kívül, a moholi fizioterápiai osztály felújítását, a betegellátás eddigi színvonalának megőrzését és fejlesztését, valamint az állapotos nőkkel és gyerekekkel, valamint a hátrányos helyzetű csoportokkal, köztük a mozgássérültekkel és a romákkal való foglalkozást.

Mit nyer az intézmény a DILS-projetumban való részvétellel?

– A DILS-projektumok célja helyi szinte az egészségügyi ellátás javítása, ebbe bevonják az önkormányzatokat is. A másik haszna, hogy általa akkreditált intézménnyé válhatunk. Az akkreditációs folyamat esetünkben már a végéhez közeledik. Ez hatalmas munka, amelyben szinte minden dolgozó részt vállalt. Az akkreditált státus azt jelenti, hogy az egészségügyi ellátás minősége és az intézmény működése a legmagasabb mércékhez igazodik.

Milyen szakkáderek dolgoznak az intézményben?

– A dolgozóink az orvosi, a nővéri, a fogorvosi, a biokémikusi és a gyógyszerészeti kamara tagjai, és mindegyiküknek van licence. Az egészségház a helyi önkormányzattal karöltve lehetővé tette, hogy minden egyes egészségügyi dolgozó szakmai képzésen, szemináriumon vagy kongresszuson vegyen részt. Emellett az intézményünk is szervez akkreditált továbbképzéseket az egészségügyi dolgozók számára. A szakmai képzések nagyon fontosak, arra törekszünk, hogy fejlesszük a tudásunkat a páciensek érdekében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás