2024. november 25., hétfő

Amikor rossz vásár a piac

A kész, előre elkészített szemüvegeknél gyakran téves a kimutatott dioptrianagyság, és mindig egyforma pupillatávolságra vannak beállítva

Ha szemfáradságot, fejfájást érez, vagy sok idő kell ahhoz, hogy beélesítse látását, látogassa meg a szakembert – optometristát, szemorvost, aki leellenőrzi a látását, és ehhez mérten készít Önnek szemüveget.

– Elmegyek a piacra bevásárolni. Veszek hagymát, krumplit, paradicsomot, paprikát, mézet, almát, körtét, túrót, rétestésztát, sütőtököt és egy szemüveget. A gyerek ráült az olvasószemüvegemre és eltörte – így a szomszédasszonyom a minap, majd hozzátette – Azt hallottam, nagyon nagy a választék szemüvegekben a piacon. Szebbnél szebb, és modern keretűeket kínálnak potom áron. Nekem nincs pénzem optikushoz menni, mivel tudom hány dioptriás a szemem, így nyugodt lélekkel veszek magamnak a piacon egy divatos szemüveget.

Megdöbbenéssel hallgattam mindezt, s próbáltam győzködni a hölgyet, hogy ne tegye, de kérlelhetetlen volt. Azzal érvelt, hogy a nála sokkal módosabb barátnője – aki minden színű ruhájához vett már egy színben megfelelő szemüveget – sem jár optikushoz, hanem a piacon vásárol, vagy drogériában szokott válogatni a piaci árnál egy kicsit drágábban kínált áru közül. Másoktól is hallottam, hogy ugyanehhez az eljáráshoz folyamodnak, mert bizony soknak tartják azt az összeget, amennyiért az optikusok a keretet kínálják.

Jómagam mégsem hallgattam rájuk és felkerestem az egyik jónak mondott újvidéki optikai szalont, ahol a szemész ingyen megvizsgálja a páciensek szemét.

Dr. Aleksandar Miljkovićtól kérdeztem meg, mit szól ahhoz, hogy az emberek az utóbbi időben egyre gyakrabban döntenek úgy, hogy a piacon vásárolnak maguknak szemüveget.

Ezt semmiképpen sem ajánlom, mert nem tudhatják, hogy megfelelő szemüveget választanak-e maguknak. Az nem lehet kifogás, hogy úgy is tudják, hogy hány dioptriás szemüveget hordanak, és miért ne vennék meg azt a piacon féláron. Mi itt bizony bemérjük a látást, mint ahogy az ön esetében is tettük komputeres módszerrel, s az adatok alapján az optikusok azt a legtökéletesebben átviszik a szemüvegre, s hozzáigazítják a páciens igényeihez. Gyakran előfordul, hogy a két szem esetében mutatkozik némi eltérés, és nem egyforma a dioptria mérete. Csakhogy egy példát említsek: mondjuk valaki a távolba látás szempontjából a jobb szemére -0,50-es, a bal szemére pedig -0,25 dioptriát kell hogy viseljen, az olvasáshoz ennek az illetőnek biztos, hogy megint eltérő dioptriájú szemüveg kell. Teszem azt +1,25 és +1,50 dioptria. Ezt a piacon senki sem tudja neki beállítani, de még a drogériában sem, mert ilyen összetett esetben kimondottan az egyénre kell rászabni a meglévő méreteket. Adódik még gond a pupilla távolságában is, és a szemüveg esetében az sem mindegy, hogy az orrnyergen miként ül meg az okuláré. Ezenfelül mi a vizsgálat során ellenőrizzük azt is, hogy glaukómában szenved-e az illető. A szürke hályog veszélyes betegség, megvakuláshoz vezethet, így nem árt azt ellenőriztetni. Egyébként is azt tanácsolom, hogy 40 év felett mindenki évente legalább egyszer menjen el a szemész szakorvoshoz és vizsgáltassa meg a látását. Sokszor előfordul, hogy pl. a cukorbetegséget mi fedezzük fel a páciensnél. Mondhatni azt, hogy a megbetegedések 30 százalékára ez a jellemző. A szem vérereit vizsgálva a koleszterinszint magasságát is meg tudjuk állapítani, így bizton állíthatom, hogy több szempontból roppant fontos a szemvizsgálat – adott magyarázatot a felmerülő dilemmánkra a szakorvos.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás