Az idén október 26-án Belgrádban 300 szerbiai orvosnak osztottak ki tanúsítványt közülük 70 vajdasági kaphatta meg. Az akkori és a mostani díszes oklevélen is 2009. január 1. van feltüntetve, ugyanis a tanúsítvány attól a dátumtól érvényes. Akkorra minden orvos kap majd licencet, Vajdaságban összesen 5548 orvost tartanak nyilván, közülük 2108 általános orvos és 3440 szakorvos. Mintegy 4870-en állami intézetben dolgoznak, 517-en magánpraxist folytatnak, és többségben vannak a nők, összesen 3481-en.
Az ünnepségen Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke arról beszélt, hogy különösen tiszteli az orvosi hivatást, azért, mert ezek a szakemberek az életüket a humánus szolgálat jegyében élik le, s legfőbb céljuk az, hogy segítsenek embertársaikon. Mindig is küzdött és ezentúl is küzdeni fog az orvosi hivatás méltóságának megőrzéséért, és hogy a betegeknek is megadasson a méltóságteljes viszonyulás.
Dr. Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke elmondta, hogy mivel a felesége orvos, jól tudja, hogy ez a hivatás mennyi lemondással, odaadással jár, ezért nagyon becsüli az orvosokat, önfeláldozó munkájukért és segítőkészségükért. Munkája során igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy megkönnyítse az orvostársadalom életét.
Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár azt nyilatkozta, hogy 20 éve várunk erre a pillanatra, most végre elérkezett, ezért ő személy szerint türelemmel várja, hogy megkaphassa a szakmai tanúsítványt. Ezt követően Egeresi Sándor dr. Csengeri Attilának, dr. Bojan Pajtić pedig dr. Stevan Popovićnak, az Újvidéki Egyetem Orvosi Kara dékánjának adta át a licencet. Ezt követően a tartományi egészségügyi titkár a jelenlevő orvosokat az elnöki pulpitushoz szólította, s mindenkinek átadta a szakmai tanúsítványról szóló díszes oklevelet.
Az ünnepség után dr. Csengeri Attila a Magyar Szónak a következőket nyilatkozta:
– Óriási jelentőségű ez a vajdasági orvostársadalom számára, hogy ma kioszthattuk az első licenceket. Körülbelül 20 éve beszélgetünk arról, hogy kamarát kellene alakítanunk. A törvény 2005 decemberében megszületett, s két évet kellett várni ahhoz, hogy rendet tegyünk a tagság között, átnézzük az összes oklevelet, bizonylatot és elkészítsük a listát, összeállítsuk a vajdasági orvosok névjegyzékét. Lassú folyamat volt ez, de a végére értünk, s azt hiszem, hogy megérte. El kell mondanom, hogy a kezdeményezés Vajdaságból indult ki, itt már akkor megalakult a magva a dolognak, amikor törvényileg még nem volt minden definiálva, s a Vajdasági Orvosi Kamara létrejötte után országos szintre is tovább terjedt a kamarai társaság. Ez jelentős fejlődés az orvosi ellátás színvonalán. Mondhatom, az első licenc automatikusan jár minden orvosnak, de a következővel már más lesz a helyzet, annak megszerzéséhez kötelező lesz részt venni a továbbképzési folyamatban. Tehát hét év múlva valamennyiünknek az asztalra kell tenni egy bizonyos számú pontszámot, és megfelelő munkát kell felmutatni ahhoz, hogy kiérdemeljük a tanúsítványt.
Dr. Szakmány Major Edit, a topolyai egészségház igazgatója kicsit meghatottan vette át a szakmai tanúsítványt, majd lapunknak a következőket nyilatkozta:
– Felemelő érzés volt átvenni ezt a gyönyörű diplomát, kicsit olyan érzés töltött el, mint amikor 1975-ben az orvosi diplomámat kaptam kézhez. Én már szinte pályafutásom végén járok, mivel két év múlva nyugdíjba mehetek, és valószínűleg élek is ezzel a lehetőséggel. Ez nem azt jelenti, hogy örök életre búcsút mondok a munkámnak, meglátjuk, hogyan alakul a jövőm, egyelőre felemelő érzés tölt el azért, mert a tanúsítványt megkaptam, amire már régóta várok.
Feltettük azt a kérdést is, hogy mi a véleménye arról, hogy az orvosoknak dönteniük kellett, hogy magánpraxisban vagy állami intézményben kívánnak a jövőben dolgozni. Erről a következőket nyilatkozta: