2024. július 18., csütörtök

Laparoszkópia és hiszteroszkópia

A Szegedi Nőgyógyászati Klinikán és a Szabadkai Közkórházban több mint 60 szakorvos vett részt a korszerű műtéti beavatkozást elősegítő szimulációs gyakorlatokon
A műtétet szimuláló berendezés (fotó: Miklós Hajnalka)

A Szabadkai Közkórház 36 sebésznőgyógyászt látott vendégül az elmúlt néhány héten az ország minden tájáról, illetve Montenegróból és Bosznia-Hercegovinából annak az IPA-projektumnak köszönhetően, amelyet a szabadkai kórház a Szegedi Tudományegyetemmel karöltve indított el, és amely a nőgyógyászati sebészetben használatos endoszkópos eljárások és műtéti technikák elsajátításában nyújt segítséget a meddőség kezelésében.

Az érdeklődő orvosok szimulátorokon sajátíthatták el, illetve gyakorolhatták ennek az érzékeny beavatkozásnak a módozatait, hogy a valós beavatkozás esetén minél hatékonyabban alkalmazhassák.

A határon átnyúló projektumon keresztül két műhelymunkát végeztek Szabadkán és Szegeden is. Minden műhelymunkában 18 orvos vehetett részt. Mint megtudtuk, minálunk és Szegeden is nagy volt az érdeklődés a szimulációs beavatkozások iránt, hiszen ezek során a gyakorlási lehetőség mellett a számítógépes program hatékonysági elemzést is végzett, visszajelezve a műtét sikerességét.

– Az érdeklődésből azt lehetett leszűrni, hogy a kollégák örültek annak, hogy van olyan lehetőség, amikor ezekkel a legmodernebb eszközökkel fejleszthetik laparoszkópos tudásukat, ügyességüket. A projektumnak a jelentősége abban van, hogy a legkülönbözőbb műtéti típusokat, amelyeket az orvos a saját osztályán végez, sokkal nagyobb gyakorlattal és biztonsággal tudja ellátni, vagyis a páciensek gyorsabban gyógyulhatnak – emelte ki Molnár G. Béla, a szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szakorvosa. Hozzátette:

– Az endoszkópia technikai műtét, aki ezt a technikát alkalmazza, annak tisztában kell lennie azzal, hogyan működik. Ezeken a szimulációs gyakorlatokon nemcsak fiatal orvosok, hanem idősebb szakemberek is részt vettek. Szerencsére a magyarországi kórházakban egyre elterjedtebb a laparoszkópos beavatkozás, egyre több kórházban alkalmazzák. Ennek a beavatkozásnak számos előnye van, egyrészt kisebb megterhelést jelent a beteg számára, gyorsabban felépül a műtét után, kevesebb időt kell kórházban töltenie. Ugyanakkor szakmai tekintetben így – mivel sokkal közelebbről látjuk a műtéti területet – sokkal precízebb technikát tudunk alkalmazni, kevesebb a vérveszteség, ezenkívül sokkal szövetkímélőbb ez a technika. Lehet, hogy a laparoszkópos berendezés sokba kerül, de hosszú távon megtakarítást jelent az ország számára, ugyanis olcsóbb az egészségügyi ellátás – mutatott rá a szakorvos.

Dr. Luka Anđelićtől, a szabadkai kórház nőgyógyászati osztályának főorvosától megtudtuk, az idén ennek a határon átnyúló projektumnak köszönhetően az endoszkópos beavatkozás volt előtérben a meddőség kezelésében, ám a szegedi intézménnyel újabb együttműködési lehetőségen, egy újabb projektumon gondolkodnak, a hiszteroszkópiát mint műtéti beavatkozást emelnék ki.

– A hiszteroszkópia olyan eljárás, amely során miniatűr kamerával tárjuk fel a méhüreget, és számos olyan műtétet el tudunk így végezni, amiket korábban hagyományos műtéttel végeztünk el. Hiszteroszkópos eljárás végzésekor a páciens valójában nem tölt fél napnál több időt a kórházban – avatott be minket dr. Anđelić a korszerű műtéti technológia lehetőségeibe. Az projektumot már elkészítették és átadták. Az Európai Unió júliusban hozza nyilvánosságra, hogy támogatni fogja ezt a közös projektumot is.

– Ám nemcsak a Szegedi Tudományegyetemmel működünk együtt, hanem a kecskeméti intézménnyel közösen részt veszünk egy másik IPA-projektum megvalósításában, ebbe bekapcsolódik a szabadkai nőgyógyászati rendelő, valamint a genetikai osztályunk is. Ha sikerül megnyernünk ezt a pályázatot, akkor az ultrahangos vizsgálaton kívül genetikai szűrést is végezhetünk az állapotos nőknél – mondta a nőgyógyász főorvos.