2024. július 18., csütörtök

Kivel, hol, mi történt?...

A mentőszolgálatot sokszor indokolatlanul riasztják, emiatt másokhoz későn érkezhet a segítség

Dr. Andrej Šimon



Annak, aki a mentőszolgálatban dolgozik, állandóan készenlétben kell lennie, hiszen sok esetben attól függ egy élet, hogy a mentőcsoport idejében ér-e a helyszínre, illetve idejében ellátják-e a beteget, sérültet. Dr. Andrej Šimon, a szabadkai Mentőállomás sajtófelelőse, illetve orvosa rámutatott: éppen ezért fontos, hogy az, aki riasztja a mentőket a 94-es sürgősségi számon, pontos leírást adjon a beteg vagy sérült állapotáról, valamint pontosan elmagyarázza, hová kell a mentőcsoportnak kiszállnia.

Dr. Andrej Šimon elmondta, hogy a Mentőállomáson specifikus élet folyik, amit mi magunk is érzékelhettünk, érkezésünkkor ugyanis az egyik mentőautó jól hallható szirénázással sietett valahova, ahol segítséget kértek, a másik pedig már terepen volt, hogy (mint később megtudtuk) segítséget nyújtson a nagy melegek okozta szív- és érrendszeri panaszoktól szenvedőnek. Interjúalanyunkkal akkor beszélgettünk, amikor visszaért a mentőállomásra.

A telefont tapasztalt diszpécserek kezelik, akik megfelelő kérdésekkel igyekeznek a legtöbb információt begyűjteni a betegről vagy a sérül állapotáról. Ez azért fontos, mert ez alapján határozzák meg az eset sürgősségét, illetve azt, hogy melyik csapatnak kell kiszállnia a helyszínre. Sokszor már telefonon tudunk segíteni, tanácsadással. A szolgálatunk huszonnégy órán át működik, szombat, vasárnap és ünnepekkor is. Két orvosi csapat dolgozik egyszerre, mégpedig a sürgősségi csapatban egy mentőorvos és egy mentőtechnikus, akik az olyan váratlanul jelentkező betegségek esetén mennek ki a helyszínre, amelyek veszélyeztetik az emberi életet, illetve sérülések bejelentésekor. Míg a másik csapatban egy általános orvos és egy egészségügyi technikus dolgozik, akik a másod- és harmadszintű sürgősségi esetekben nyújtanak segítséget, vagyis ott, ahol nem merül fel életveszély – emelte ki dr. Šimon. Elmondta: kiváló sofőreik vannak, akik nagyon jól tudnak a sűrű közlekedésben is boldogulni. Sajnos a közlekedés résztvevői gyakran nem tudják, mit kell tenni, ha kék fénnyel közlekedő mentőautót látnak. Sokszor hirtelen lefékeznek, nem gondolva arra: nem biztos, hogy a mentőautó biztonságosan meg tud állni. Rámutatott: ilyenkor ugyanabban a tempóban kell folytatni az utat, amíg a gépkocsi vezetője nem tud biztonságosan félreállni a mentőautó útjából.

– Habár mindkét csapatnak megvan a feladata, el kell mondanom, hogy mindkettő készen áll arra, hogy bármilyen helyzetben segítséget nyújtson – mondta.

A mentőorvostól megtudtuk: minden telefonos riasztásról felvétel készül, hogy ha valamilyen gond merül fel, vagy panasz érkezik a polgároktól, vissza lehessen hallgatni.

Fontos felhívnom a figyelmet arra, hogy azoknak, akik riasztják a mentőszolgálatot, minden fontos adatot meg kellene adniuk, vagyis miután bemutatkoztak, el kell mondaniuk, miért telefonáltak, és hol tartózkodnak. Ezután pedig jó, ha az illető röviden beszámol arról, amit lát, vagy éppen mit érez, ha éppen a telefonálóval van valami gond. Mindenképpen jó lenne, ha válaszolnának a diszpécser kérdéseire a beteg nemével, nevével és korával kapcsolatban.A polgárok sokszor tiltakoznak az ellen, hogy megmondják a beteg életkorát, azt tartják ugyanis: ha idős személyről van szó, akkor nem megyünk ki a helyszínre. Tévednek. A kor azért fontos, mert minden életkornak megvan a maga jellemzője, amiből kikövetkeztethetjük a törés vagy a betegség súlyosságát. Ha pedig balesetről van szó, fontos lenne, ha a telefonáló elmondaná a sérültek számát, illetve a sérülések súlyosságát. Tudjuk, a telefonálók ilyenkor izgatottak, feszült idegállapotban vannak, de higgadtnak kell maradniuk, hogy a diszpécser minél pontosabb információkat kapjon – emelte ki dr. Šimon. Elmondta: sajnos szinte naponta kapnak telefonhívásokat, amelyeknek nincs valóságalapjuk. Ilyenkor, mint arra az orvos rámutatott, egy valótlan riasztás miatt talán valakihez későn érkezik a segítség.

– Sokszor éjjel is olyan sérülésekkel érkeznek a mentőállomásra, amelyek vagy többnaposak, vagy egyáltalán nem igényelnek sürgősségi ellátást. A mentőállomáson, a rendelőben napközben akkor tudja fogadni az orvos a betegeket, ha éppen nincs terepen, este pedig 8-tól reggel 8-ig ügyelet működik. Az emberek sokszor nem veszik figyelembe, mit jelent az ügyelet. Az esti órákban nagyon sokan felkeresnek bennünket. Az egészségházban általában 35 pácienst vizsgál meg egy orvos. Nálunk viszont az esti órákban 20-25 páciensnél kevesebben soha nem jelentkeznek panasszal. Közülük megközelítőleg 3-5 személyt utalunk be a kórházba, míg a páciensek fele megvárhatná a reggelt a panaszával, hogy felkeresse az általános orvosát. No, de tisztában vagyunk azzal, hogy a fájdalmat mindenki másként viseli, így minden panaszost ellátunk – mondta dr. Andrej Šimon.