Ebolamentessé nyilvánította az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet (MSF) szombaton Libériát, ahol 42 napja nem észleltek új megbetegedést.
Az MSF ugyanakkor óvatosságra intett, és hangsúlyozta, hogy csak akkor lehet fellélegezni, ha a Libériával szomszédos Guineában és Sierra Leonéban is sikerül visszaszorítani a valaha számon tartott legsúlyosabb ebolajárványt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2013 decembere óta a három nyugat-afrikai országban 11 005 ember halt bele a vérzéses lázzal járó betegségbe, csaknem fele Libériában, ahol tavaly augusztus és október között tetőzött a járvány.
A vírus 21 napos lappangási idejének kétszerese a WHO által megszabott idő arra, hogy kijelenthessék, megszűnt a járvány az adott országban. Az Orvosok Határok Nélkül ugyanakkor arra kérte a libériai hatóságokat, hogy folytassanak ellenőrzést a határokon, nehogy az átkelő emberek révén az ebola visszatérjen az országba.
David Nabarro, az ENSZ ebolaügyi megbízottja a héten azt mondta, a libériai hatóságok elkötelezettek az iránt, hogy onnantól számítva legalább egy évig fenntartják a szigorúbb ellenőrzést, hogy ebolamentessé nyilvánították az országot.
Sierra Leonéban és Guineában együttesen kevesebb mint húsz új esetet jelentettek a héten, Nabarro szerint azonban még így is hónapokba telhet, mire nullára csökken ez a szám.
Az Orvosok Határok Nélkül a járvány során egyébiránt hevesen bírálta az ENSZ és a nyugati országok általa lassúnak ítélt válaszlépéseit. A szervezet ezért Libéria fővárosában, Monroviában felállította a világ legnagyobb, 400 ágyas ebola-krízisközpontját.