2024. december 23., hétfő
AZ OLVASÓ KÉRDEZ, AZ ORVOS VÁLASZOL

Migrén és változókor

Kérdés: Tavaly tavasszal léptem a változókorba. Szeretném, ha írna a migrén és a klimax összefüggéséről. Minden cikk arról szól, hogy a változókorban megszűnik a kínzó migrén, az én esetemben viszont gyakoribbá vált.

Másik kérdésem a Remifemin 20 mg-os gyógynövény-készítménnyel kapcsolatos. Napi 40 mg-ot szedek. A hőhullámokra rendkívül hatékony, 6 hónap után viszont menstruációs tüneteim jelentkeztek. Okozhatta-e a gyógyszer, illetve szedésével beindulhat-e a már leállni készülődő hormontermelődés?

Válasz: Tisztelt Olvasó! Szívesen válaszolok a kérdéseire. Mivel az első kérdése a migrénre és a változókorra vonatkozott, ezért pár szóban elemezném mindkettőt.

Migrén

Olyan fejfájás, amely erős, hosszan tartó, többnyire féloldalú. Sűrűn látászavar, vibráló fényekből álló ún. aura előzi meg. Az emberiség 10%-a szenved e betegségben. A fájdalom visszatérő, féloldali, lüktető, rohamszerű. Gyakori a hányinger, hányás, fény- és hangérzékenység.

Okai: Pontosan nem ismert, úgy vélik, az agyi erek görcsös összehúzódása, majd kitágulása áll a panaszok mögött. Mivel gyakoribb az ipari országokban, feltételezhetően az okok közé tartoznak a környezeti tényezők és az életmód is. Az érzékeny embereknél kiváltó ok lehet: a hormonok, stressz, alvás, egyes élelmiszerek. A migrénes nők felénél a hormon a kiváltó ok. A havi ciklussal járó változások okozhatják a rohamot. Kétharmaduk összefüggést lát az élelmiszerek és a rohamok között. Ilyenek a vörösbor, csokoládé, sajt, kávé.

Előfordulás: Bárkinél jelentkezhet, de mégis megállapítható az öröklődési hajlam. Gyakoribb a 20–50 év közötti nők körében. Gyermekeknél is előfordulhat, mindkét nemnél egyaránt.

Roham: Négy órától egészen 3 napig tarthat. A roham gyakorisága eltérő, előfordulhat egyszer évente vagy akár 7-8 alkalommal havonta.

Tünetei: Pár nappal a roham előtt aluszékonyság, fáradtság, fokozott étvágy tapasztalható. A rohamot látászavar, migrénaura, látótérgondok, látáskimaradás, csőlátás jellemzi. Ritkábban beszédzavar, szédülés, végtagzsibbadás jelentkezhet. Ezután következik be a fejfájás. Klinikailag jól elkülöníthető más betegségektől, mégis, hiteles diagnózist csak szakorvos állíthat fel. A roham után a beteg fáradt, kimerült, izomfájdalmai vannak. Kifacsartnak érzi magát.

Megelőzés: Vannak speciális gyógyszerek, de elég drágák. Lehet próbálkozni magnéziummal, B-vitaminnal, aszpirinnal is. Ajánlott az egészséges életmód és táplálkozás, a testmozgás. Nyugalmas, sötét szobában kell lepihenni, a legjobb aludni. Hideg vizes borogatás, a fej masszírozása jót tehet. Igyunk, de ne alkoholt, a kávé segíthet, de nem minden esetben. Ha a panaszok fokozódnak, forduljon orvoshoz!

Változókor

A változókor időszaka ötven év körül jön el. Fő jellemzője a menstruáció elmaradása. Menopauzáról akkor beszélünk, ha már egy éve nem jelentkezett a havi vérzés. Minden egyes nőnél különböző ideig tart az átmeneti időszak. Ez általában néhány hónap. A legtöbb nőnek néhány havi menstruációs rendellenesség után helyreáll a ciklusa, majd egy idő múlva ismét rendszertelenné válik, végül teljesen elmarad a menstruáció. Előfordulhat, hogy egyik napról a másikra beáll a klimax.

A klimax tünetei lehetnek: hőhullám, kipirulás, izzadás, szapora szívverés, szívdobogás, hónapokon át tartó rendszertelen menstruáció, egyéb vérzési rendellenesség, vizeletvisszatartási problémák, meszesedés, hirtelen nagy súlygyarapodás, hüvelyszárazság, ingerlékenység, labilitás, koncentrációzavar, alvászavar, szédülés, fülzúgás, szembántalmak erősödése: szemszárazság, kötőhártya-gyulladás, a látás romlása, bőr- és hajszárazság.

Az első kérdés a migrénre és a klimax összefüggésére vonatkozott. A válaszom: valószínűleg azért fokozódnak a tünetei, mert nem a nemi hormonok voltak az okozói. Mint láthatja, a migrént különféle okok válthatják ki, így az ön esetében lehet stressz, időjárás-változás vagy valamilyen élelmiszer. Ha esetleg testsúlynövekedés is fellépett ebben az időszakban, az is fokozhatja a tüneteket. Ezenkívül az ön esetében még nem beszélhetünk teljes menstruációkimaradásról, mert nem múlt el egy év a legutóbbi óta, és a hormontermelés még nem szűnt meg.

A másik kérdés a Remifemin gyógyszerre vonatkozik, pontosabban arra, hogy kiválthat-e menstruációs tüneteket. Nem. Ez egy viszonylag ártalmatlan növényi készítmény, amely enyhíti a klimaxban lévő nők panaszait. A menstruációs tünetek ettől függetlenülis jelentkeztek volna. Figyelembe kell vennie, hogy számára a változókor még nem fejeződött be.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás