A Szabadka közeli két nagy településen, Bajmokon és Csantavéren, augusztus elsejétől nincs éjszakai ügyelet. Ennek oka a szakemberhiány, vagyis az orvosok és egészségügyi dolgozók hiánya.
A szabadkai Egészségházban jelenleg 12 orvos dolgozik, ami kevesebb a szükséges létszámnál, hogy lefedjék a város és a környező települések területét. Ez különösen kihat a Mentőszolgálat munkájára, ahol jelenleg csak hat csapat dolgozik, három nappal és ugyanennyi éjszaka. Éppen ez a létszámhiány vezetett oda, hogy az Egészségház vezetősége úgy döntött, hogy ideiglenesen megszünteti az éjszakai ügyeletet a bajmoki és csantavéri helyi egészségügyi állomásokon.
– A COVID-időszakban is előfordult, hogy megszűnt az ügyelet, de a Mentőszolgálat csapatai továbbra is kiszálltak. Őszintén reméljük, hogy ez nem tart sokáig. A pályázatok kiírásra kerültek, új munkaerőt várunk, így őszintén reméljük, hogy ez csak átmeneti, és hamarosan minden visszatér a normális kerékvágásba – magyarázza dr. Mihajla Budimski Soldat, a szabadkai Egészségház Mentőszolgálatának munkatársa.
A Mentőszolgálat telefonjára naponta akár 400 hívás is érkezik. Ezek nagy részét telefonos tanácsokkal oldják meg, de sajnos sok a hamis hívás is, amelyek komoly problémákat okoznak a dolgozóknak. Az indokolt hívások esetén a lakosoknak feltétlenül be kell jelenteniük, ha valaki a közelükben elveszti az eszméletét, ha erős mellkasi fájdalmat éreznek, vagy például fulladást tapasztalnak.
– Ezekben az esetekben, függetlenül attól, hogy a város melyik részéből, illetve melyik településről hívnak, a laikusok szerepe rendkívül fontos a Mentőszolgálat megérkezéséig. Ezek olyan helyzetek, amikor a legmagasabb sürgősségi besorolás szerint járunk el. Ez azt jelenti, hogy a rendelkezésre álló csapat azonnal, szirénával indul a helyszínre, hogy minél hamarabb odaérjen. Ami a krónikus betegségeket, állapotromlásokat és minden egyéb helyzetet illeti, ezek a leggyakoribb okai a Mentőszolgálat hívásainak, és ezek az esetek másodlagos sürgősségi besorolást kapnak – ők várhatnak a rendelkezésre álló csapatra, amíg az felszabadul, és csak ezután érkeznek meg a helyszínre – tette hozzá dr. Budimski Soldat.
A lakosok a nap bármely szakaszában hívhatják a 194-es telefonszámot, és az ügyeletes csapatok a prioritásoknak megfelelően a lehető legrövidebb időn belül kimennek a helyszínre – nyilatkozta az RTV-nek a szakember.
Nyitókép: Fotó:RTV