2024. október 3., csütörtök

Indokolt vagy sem?

Szigorúbban büntetnék a betegszabadsággal való visszaélést

Szigorítaná a betegszabadság használatát a Szerbiai Gazdasági Kamara törvénytervezete. A javaslat értelmében ha a vállalatban a betegszabadságon lévő munkások aránya meghaladja a tíz százalékot, a munkaadó utánajárhat a betegségek igazoltságának.

A munkaügyi törvényjavaslat az idén júniusban került a Munkaügyi Minisztérium asztalára. A kezdeményezés célja a betegszabadsággal történő visszaélések megakadályozása.

Kérdés azonban, hogy miként valósulna meg a gyakorlatban a betegszabadságok ellenőrzése, és hogy mely szerv – a munkaadó, egy független komisszió vagy egy harmadik intézmény – vizsgálná ki azt, hogy igazolt-e a kimaradás vagy sem.

A Szerbiai Gazdasági Kamara tervezetében azt is előirányozza, hogy ha a munkáltató úgy találja, hogy visszaélés történt a betegszabadsággal, jogában áll elbocsátani a munkavállalót. Ezenkívül felelősségre vonható az az orvos is, aki kiállította a betegszabadságról szóló igazolást.

E kezdeményezés értelmetlen, mivel az összes vitatott tétel már szerepel a Munkatörvényben – mondta Duško Vuković, az Önálló Szakszervezetek Szövetségének alelnöke a Danas napilapnak adott nyilatkozatában. Hiszen, mint mondja, a meglévő munkajog máris lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy büntetést rójon ki a betegszabadsággal visszaélő alkalmazottakra. Ha fennáll a visszaélés gyanúja, a munkaadónak jogában áll elküldeni a dolgozót egy másik egészségügyi intézménybe, és ha a felállított diagnózis nem valós, elbocsáthatja az alkalmazottat. Vuković szerint mindez már adva van, ezért nem látja a javaslat valódi okát. Sürgeti a Szerbiai Gazdasági Kamara illetékeseit, hogy hozzák nyilvánosságra, melyek azok a vállalatok, amelyekben az alkalmazottak kimagasló számban, jogtalanul használják a betegszabadságot. Ráadásul Vuković úgy véli, hogy a munkaügyi törvény módosítására irányuló kezdeményezés nem tartozik a Szerbiai Gazdasági Kamara hatáskörébe, hanem a Szociális-Gazdasági Tanács illetékeseinek kellene eljárniuk az ügyben.

Nebojša Atanacković, a Szerbiai Munkaadók Uniójának elnöke a Danasnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy jelenleg kevesebben mennek betegszabadságra indokolatlanul, mint 10-15 évvel ezelőtt. Elsősorban azért, mert több a magánvállalkozó.

A Sloga Egyesült Szerbiai Szakszervezet szerint ,,a munkatörvény bejelentett módosítása hallatlan szemtelenség, és kizárólag az a célja, hogy megfélemlítse a dolgozókat, s akkor is megjelenjenek a munkahelyükön, amikor betegek”.

Rodoljub Šabić közhasznú információkkal és személyi adatvédelemmel foglalkozó biztos, arról számolt be, hogy a bizonytalanság és a zavar elkerülése érdekében a szerb kormánynak, valamint a munkaügyi minisztériumnak sokkal több információt kellene nyilvánosságra hoznia a bejelentett munkajogi módosításokról. Hozzáteszi, hogy nem vitatott, hogy a munkáltatónak jogában áll megvédeni érdekeit, és hogy tiltakozik a betegszabadság szabályainak megsértése ellen.