2024. október 3., csütörtök

Mesterséges Hold után Kína mesterséges Napot alkotott

A Napnál is forróbb az a mesterséges Nap, amit Kína a mesterséges Hold után hozott létre.

Néhány nappal ezelőtt tudósok csoportja a kínai Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co (CASC) létesítményben létrehozták azt a mesterséges Holdat, amely leválthatja az utcai éjszakai világítást az országban.

Most a kínai China’s Hefei Institutes of Physical Sciences létesítményben létrehozták azt a napszimulátort, amelyben a Földön képesek utánozni a Nap működését, 100 millió Celsius-fokon. Hozzávetőlegesen, a Napunk „csak” 15 millió Celsius-fokon ég. Bővebben a plazmafúziós erőművekről a 2016. január 12-ei, keddi számunk 15. oldalán olvashattak.

A tudósok remélik, hogy a nukleáris fúziónak köszönhetően az új kínai mesterséges Nap hamarosan olcsó, biztonságos és tiszta energiaforrás lesz. 100 millió Celsius-fok nélkülözhetetlen, hogy beinduljon az atomok egybeolvadása, kezdetét vegye a fúzió.

Érdekesség, hogy a mesterséges Nap csak egy elnevezés, amely alatt a nukleáris fúziós kísérleteket végzik a Földön, és nem hasonló a korábban kikísérletezett mesterséges Holddal, amelyet Kína nemsokára mesterséges műhold(ak)ként az űrbe akar bocsátani.

A nukleáris fúziós kísérletekkel megpróbálják a tudósok a Napban végbemenő folyamatokat utánozni és hogy ezt elérjék, a kutatók megépíttették az Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) fúziós reaktort 2006-ban.

A nukleáris fúzióban két hidrogénatom egyesül és tiszta energiaforrást hoz létre. Tekintettel arra, hogy energiaforrásaink nap mint nap kimerülnek, nukleáris plazmafúziós erőműkkel meg lehet majd oldani az emberiség energiaigényének kielégítését.

A felhasznált anyagok beszerzését tekintve a deutérium és a trícium, hidrogén izotópokból sok van és keletkezik az óceánjainkban. A nukleáris plazmafúzióval keletkező energia nem gyárt radioaktív szemetet melléktermékként.

Néhány héttel ez előtt a University of Illinois egyetemnek sikerült vízből hidrogént előállítania, üzemanyagforrásként. Munkájukról az Angewandte Chemie lap számolt be.