2024. október 3., csütörtök

A néptánc a közös európai nyelvünk

A Csoóri Sándor Program támogató okleveleinek átadása Tatabányán és Kecskeméten

A néptánc olyan közös nyelv a Kárpát-medencében és egész Európában, melyet mindenki ugyanúgy ért, és ha szeretné, akkor beszéli is – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára szerdán Tatabányán, a Csoóri Sándor Program támogató okleveleinek átadóján.

Nagy-Vargha Zsófia hozzátette, csaknem 1780 szervezet kap támogatást az idén a 8 éve indult program keretében, melyet a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására hozott létre a kormány.

Emlékeztetett arra, hogy a napokban a Parlament előtt, a Kossuth téren 1500-an táncoltak egyszerre, ezzel megdőlt az egyszerre néptáncolók rekordja.

A Csoóri Sándor Alap pályázatait a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő hirdette meg, 2024-ben a pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 1,8 milliárd forint volt.

A közzétett okiratok szerint Tatabányán a Bányász Táncegyüttes 3 millió, a Bányász Öregtáncos Együttesért Alapítvány 1,1 millió, a Forgórózsa Népművészeti Központ Nonprofit Kft. pedig 900 ezer forintos támogatásban részesült.

Kecskeméten is sor került tegnap a támogatói okiratok átadására. Ebből az alkalomból Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára tartott beszédet.

A népi kultúra megőrzése, továbbadása és megélése a mindennapokban a nemzet fennmaradásának egyik legfontosabb része – mondta.

Kiemelte: a Csoóri Sándor Programban részt vevő szervezetek „közös kötelessége a népi kultúra őrzése és továbbadása a jövő generációinak, miközben a hagyományokat beépítik a mindennapokba is, hiszen ahogy Kodály Zoltán is megfogalmazta: a kultúra annyi, mint tanulás; megszerezni, színvonalon tartani nehéz, elveszíteni könnyű”.

Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere arról beszélt, hogy nagy segítség a kormány támogatása, amellyel többletforráshoz juttatja a szervezeteket. A támogatás által tevékenységük révén egyrészt gazdagíthatják a helyi közösségeket, másrészt továbbéltethetik a népi kultúrát, a népzene és a néptánc szeretetét.

Barta Dóra, a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ ügyvezető igazgatója felidézte: a kiemelkedő jelentőségű támogatási rendszer, a Csoóri Sándor Program 2017 óta segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő magyarországi és határon túli közösségeket. Úgy vélte, a magyar kormány által alapított támogatási rendszer példátlan fejlődést hozott a hazai és külhoni magyar közösségek szellemi és tárgyalkotó népművészete megőrzésének missziójával működő alkotóközösségek életébe.

A Csoóri Sándor Program kecskeméti díjazottjai az Akikért a Déli Harang Szól a Hunyadivárosban Egyesület; a Corvin, az Emberközpontú Nevelésért Alapítvány; a CSILLAGVIRÁG-2001 Alapítvány; a Duna–Tisza közi Népművészeti Egyesület; a Hegedűs Együttes; a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft.; a Hírös Néptánc Tanoda KHE; a Kecskeméti Katona József Múzeum; a Kecskeméti Kodály Iskoláért Alapítvány és a Tűzön-Vízen Át Egyesület.