2024. október 10., csütörtök

Zentára érkezett a Példakép Roadshow

Sikeres magyarországi vállalkozók tartottak előadásokat a helyi fiataloknak

Sikeres magyarországi vállalkozók mutatták be vállalkozásaikat és osztották meg tapasztalataikat az érdeklődőkkel csütörtökön a zentai Városháza dísztermében a 2016 – A külhoni magyar fiatal vállalkozók éve program keretében megtartott Példakép Roadshow elnevezésű rendezvénysorozat vajdasági állomásán, ahol az előadók célja az volt, hogy megkíséreljék álmaik megvalósítására, kreativitásuk kiteljesítésére és saját vállalkozásuk beindítására ösztönözni a helyi fiatalokat.

A vállalkozók előadásaikban azt igyekeztek bemutatni az egybegyűlteknek, milyen ötlettől vezérelve alapították meg a vállalkozásukat, és milyen szemléletmóddal, illetve milyen nehézségek árán tudták azt sikerre vinni, majd hasznos gyakorlati tanácsokkal látták el őket a vállalkozások indításával, illetve sikeressé tételével kapcsolatban.

– Zentán a 2016 – A külhoni magyar fiatal vállalkozók éve őszi körútjának programja keretében voltunk jelen a Példakép Alapítvánnyal együtt, amely az egész év folyamán segítette a programjaink lebonyolítását – mondta lapunknak nyilatkozva Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője. – A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2012 óta hirdet meg tematikus éveket, ezek keretében eleinte az oktatásfejlesztésre, az anyanyelvű oktatás helyzetének javítására helyeztük a hangsúlyt, a tavalyi évtől kezdve viszont a gazdasági élet előmozdítása felé fordultunk, akkor ugyanis a szakképző intézményeket, szakközépiskolákat szerettük volna segíteni, ebben az évben pedig a fiatal vállalkozókra fókuszálunk. Programunknak két fontos eleme van, két fontos célkitűzéssel, hiszen egyrészt a szakmai segítségnyújtás, másrészt az anyagi segítségnyújtás volt a célunk. Az anyagi segítségnyújtás egy pályázat keretében valósult meg, amelyet fiatal vállalkozók részére hirdettünk meg, és óriási volt iránta az érdeklődés, csaknem ezer pályázati anyag érkezett, köztük több innen, Vajdaságból is. Lehetőségeinkhez mérten igyekeztünk támogatni a kérelmeket, amelyek elbírálásában egy szakmai értékelő bizottság volt segítségünkre. Vajdaságból tizenöt pályázatot tudtunk pozitív elbírálásban részesíteni, és közülük valamennyien megkapták a pályázatban szereplő teljes összeget. A szakmai segítségnyújtás több részből tevődött össze, ebben szakmai partnerünk volt a Design Terminál is, amelynek programjaival a tavasz folyamán jártunk Szabadkán és Nagybecskereken is, ahol a Design Terminál munkatársai szakmai felkészítést, illetve vállalkozói készségfejlesztést tartottak fiatal vállalkozók részére, ezúttal pedig a Példakép Alapítvány szakembereivel érkeztünk Zentára. Itt a meghívott vállalkozók jó példákat mutattak be az egybegyűlteknek, hiszen egyebek mellett az is fontos célunk, hogy a Kárpát-medencei fiatal magyar vállalkozók is meg tudjanak ismerkedni mind a magyarországi, mind a nemzetközi jó gyakorlatokkal – tette hozzá a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője.

A rendezvény kezdetén Hajnal Virág, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának munkatársa köszöntötte az egybegyűlteket, köztük Pirityiné Szabó Juditot, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetőjét, Jerasz Anikót, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökét, Madarász Gyulát, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagját, valamint Perpauer Attilát, az MNT Oktatási Bizottságának elnökét, a zentai községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagját.

Pirityiné Szabó Judit és Jerasz Anikó köszöntője után bemutatkoztak a Példakép Alapítvány jelenlévő vajdasági példaképei: Antal Mihály, aki Szabadkán családi szobor-, harang- és fémöntödét vezet; Csikós Árpád, aki Tóthfalun organikus zöldségtermesztéssel foglalkozik; Gordos Károly, aki Adán fémforgácsoló üzemet vezet, amelyben egyedi pótalkatrészeket gyártanak; Guzsvány Szilveszter, aki Zentán szódaüzemet működtet; valamint Vert Máté, aki Csantavéren asztalosműhelyt vezet.

A folyatásban a Példakép Alapítvány magyarországi példaképeinek előadását hallgathatták meg az egybegyűltek: Magyar Vilma, az Underguide Kft. ügyvezetője és társalapítója Gondold másképp! A vállalkozói szemlélet fontossága a gazdasági életben; Nagy Zoltán, a Boutiq’ Bar tulajdonosa, bártender SELF branding! Jó branding?; Ljasuk Dimitry, a Global Plaza Kft. tulajdonosa és ügyvezetője Facebook = Létezem?; Gál Berey Tünde, a Villámfordítás Fordítóiroda tulajdonosa és projektvezetője pedig Etikus üzlet, fenntartható profit címmel tartott előadást.

A Példakép Roadshow Erdély és Felvidék után érkezett térségünkbe, a következő állomása pedig Kárpátalja lesz, november 3-án a beregszászi fiatal vállalkozók hallgathatják majd meg a Példakép Alapítvány szakembereinek előadásait.