2024. október 9., szerda

A közvállalatok továbbra is nyelik a pénzt

Vladimir Vučković: Jó eredmények a költségvetést, rosszabbak a közszférát illetően

Vladimir Vučković, a Költségvetési Tanács tagja szerint a kormány jó eredményeket mutatott fel a költségvetési hiány csökkentésében, ám az éremnek van másik oldala is, a közszférában beígért reform véghezvitelében és a közvállalatok szerkezetátalakítása terén már rosszabbak az eredmények. A Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozó közgazdász értékelése szerint még mindig költségvetési hiánnyal küzd Szerbia, ám fokozatosan sikerül helyet foglalnunk a rendezettebb államháztartási helyzettel bíró országok körében. Ennek ellenére Szerbia jövőre is megközelítőleg 40 milliárd dinárt fog költeni az állami kézben levő vállalatok kisegítésére, ez az összeg pedig az előirányzott költségvetési hiánynak több mint a fele.

„Természetesen az államnak állnia kell ezt az összeget, mivel jótállást vállalt a közvállalatok hitelezőinek a felvett kölcsönökért a 2010 és 2014 közötti időszakban. Ha nem fizetne, ez valójában államcsődöt jelentene. El kell azonban kerülni, hogy a közvállalatok újabb adósságokkal terheljék magukat” – figyelmeztetett a Költségvetési Tanács tagja.

Emlékeztetett, hogy a közvállalatok, a helyi önkormányzatok és más, az államigazgatás részét képező intézmények a Szerbiai Villanygazdaságnak (EPS) és a Srbijagasnak 15–20 milliárd dinárral tartoznak.

„Ennek következtében az EPS és a szerbiai gázszolgáltató rossz pénzügyi helyzetbe került, emiatt hiteleket kell felvenniük, amit ezt követően az államnak kell fedeznie. Ez egyelőre még nem következett be a villanygazdaság esetében, de a közvállalat adósságai már akkorára nőttek, hogy hamarosan reális veszéllyé válik” – mondta.

Aleksandar Vučić kormányfő és Dušan Vujović pénzügyminiszter szavaira reflektálva – melyek szerint a 2017-es költségvetés „történelmi jelentőségű”, sohasem volt ugyanis kisebb az előirányzott hiány – Vladimir Vučković megjegyezte, hogy ez még sincs teljesen így. Szerinte egy kicsit szerényebbnek kellene lenni ezekkel minősítésekkel.

„Helyesebb volna úgy kifejezni magunkat, hogy ez egyike a kiemelkedőbb eredményeknek. Ez eddig egy jól elvégzett költségvetési konszolidáció, de még rengeteg dolgot kell véghezvinni, hogy az államháztartás kielégítő állapotba kerüljön” – hangsúlyozta Vučković, aki cáfolta azokat a kormánytagok részéről adott nyilatkozatokat, melyek szerint már költségvetési többlettel számolhat Szerbia.

„Az államkassza hiánya jövőre is mintegy 70 milliárd dinárra fog rúgni” – mondta.

A szombaton elfogadott költségvetéssel kapcsolatban kijelentette, hogy az irányszámait jól meghatározták, így nagy valószínűséggel a tervezett hiányt nem fogja átlépni az ország.

Az ilyen alacsony deficit fordulatot idézhetne elő az államadósság-pályán, ami így végre elkezdhetne csökkenni. Az államadósság továbbra is nagyon nagy – figyelmeztetett.

Vučković a gazdasági növekedéssel sincs teljesen megelégedve, szerinte a szerb gazdaság jövőre várt 3 százalékos bővülése jó ütem, de mégsem mondható kiemelkedőnek.

Csak a 4-5 százalék körüli GDP-növekedés szavatolhatná Szerbia számára a felzárkózást a világ fejlettebb részéhez – állapította meg a közgazdász.