2024. október 7., hétfő
FIAT

Kragujevacra hívják a kormányfőt

Ana Brnabić: Politikai mesterkedés folyik

A városháza előtti tegnapi tüntetés résztvevői arra kérték Ana Brnabić kormányfőt, hogy sürgősen alakítson tárgyalócsoportot vagy válságtörzset, amely közvetítene a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) igazgatósága és a sztrájkbizottság között. Azt üzenték a kormányfőnek: minisztereivel utazzon Kragujevacra, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások, ne a médiumokon keresztül értekezzenek. A tiltakozó megmozduláson az első váltás 300 munkása vett részt, a többiek a munkahelyükön folytatták a már három hete tartó sztrájkot. Újabban azt követelték, hogy hívják össze a városi tanács és a sztrájkbizottság együttes ülését, s ezen találjanak megoldást a két harmadrészt olasz és egyharmad szerbiai tulajdonban levő autógyár munkásai számára.

Zoran Marković, a sztrájkbizottság elnöke azt mondta: nem igaz, a kormányfőnek az az állítása, hogy megtiltották neki a gyárba való belépést. Elutasította Ana Brnabićnak azt a kijelentését is, hogy az FCA-ban folyó sztrájknak köze van a politikához, s hogy valaki manipulálja a munkásokat.

Marković azt követelte a Fiattól, hogy tartsa tiszteletben a szerbiai törvényeket, és leszögezte, hogy a 36 000 dináros fizetés méltánytalan.

Jaroslav Ristić, a kragujevaci Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke tegnap azt mondta: „ez a nap a büszkeség napja, mert a munkások eldöntötték, hogy nem akarnak olcsó munkaerő lenni”. Szavai szerint a Fiat nem a sztrájkolók miatt fog elmenni Szerbiából, hiszen ilyen jó feltételeket és ilyen olcsó munkaerőt máshol nem kap. Tudomása szerint a lengyelországi Fiatban dupla ekkora a fizetés.

Radomir Nikolić polgármester megígérte, hogy összehívják a városi tanács ülését, és erre meghívják a miniszterelnököt is. A sztrájkolók mára újabb tiltakozást jelentettek be, s azt is jelezték, hogy a képviselő-testület épülete előtt szimbolikusan tárgyalóasztalt és székeket helyeznek el.

Korábban Ana Brnabić kormányfő az RTS-nek adott exkluzív interjúban azt mondta, a kabinet őszinte szándékkal igyekszik megoldani a Fiat-ügyet, de szerinte a munkásokkal manipulálnak, politikai mesterkedés folyik, a sztrájk mögött politikai érdek és rossz szándék húzódik meg. A szakszervezetek június 21-én kivonultak az új szerződésekről szóló tárgyalásokról, majd sztrájkba kezdtek egy olyan időpontban, amikor még meg sem alakult az új kormány, és nem volt, aki tárgyaljon velük.

– Az utóbbi 10 napban csak a kabinetfőnököm 23-szor tárgyalt a sztrájkbizottság elnökével, közben pedig Kragujevacon azt állítják, hogy a kormány nem hajlandó segíteni? Miféle rossz szándék húzódik itt meg? – mondta Brnabić. Úgy fogalmazott: zörej észlelhető a sztrájkolókkal való kommunikációban. A kormány folytatja a Fiat vállalaton belüli munkahelyekért való harcot, de kételkedik a sztrájkbizottság jó szándékában, amikor azt követelik, hogy a kormány garantálja a 45 000 dináros fizetést. Ezt lehetetlen teljesíteni. A miniszterelnök arra is emlékeztetett, hogy a Fiat az utóbbi nyolc hónapban kétszer is növelte a munkások bérét.